https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Fare donanım bilgisi - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Fare donanım bilgisi

Fare donanım bilgisi

Hangi tür fare kullanılırsa kullanılsın, tümü bilgisayarla kablosuz veya fiziksel bir kablolu bağlantı aracılığıyla iletişim kurar. Fareler kablosuz ise, bilgisayara RF veya Bluetooth iletişimi yoluyla bağlanırlar. Kablosuz RF tabanlı bir fare, alıcının bilgisayara fiziksel olarak bağlı olmasını gerektirir. Kablosuz Bluetooth fare, bilgisayarın Bluetooth aygıtına bağlanır.
Kabloluysa, fareler A Tipi konektör kullanılarak USB aracılığıyla bilgisayara bağlanır. Daha eski fareler, PS / 2 bağlantı noktaları aracılığıyla bağlanır.Her iki durumda da, genellikle doğrudan ana karta bağlanırlar. Bu makale, fareler için diğer donanım bilgileri hakkında bilgi içerir.

Fare seri voltaj seviyeleri

Fare, giriş sinyali olarak standart RS-232C çıkış sinyallerini (+-12V) alır. Bu, fare açıldığında +12V’de çıkış verir. Fare, bağlı olduğu RS-232C bağlantı noktasının çıkış hatlarının her birinden yaklaşık 10mA olan bir miktar akım alır. Fare, RS-232C alıcı çipinin RS-232C giriş seviyeleri olarak durabileceği seviyelerde bilgisayara veri gönderir. Fare çıkışları genellikle +-5V, 0,5V veya bazen +12V gibi bir şeydir. Fare elektroniği tipik olarak +5V voltaj kullanır.

Seri fare donanımı uygulaması

Bir bilgisayar seri faresi, farenin içindeki mikrodenetleyici devresi için +5V güç üretmek üzere tipik olarak DRT ve RTS hatlarını kullanır. Tipik bir optik mekanik fare, optokuplör hareket dedektörlerindeki 4 LED için de güce ihtiyaç duyar, bu nedenle kaybedecek çok fazla güç yoktur. Tipik yöntem, DTR ve RTS hatlarını baypas etmek için diyotları kullanmak ve ardından bunları (kızılötesi) hareket dedektörlerindeki tüm LED’lere bir direnç aracılığıyla beslemektir. 4 LED’in tümü (kızılötesi) seri olarak bağlanır ve yine bir farede kullanılan LED’ler için tipik olan tüm LED’lerde yaklaşık +5V’luk bir voltaj düşüşü sağlar. Bu +5V güç, düşük güçlü fare mikrodenetleyicileri için yeterlidir. Seri veri iletim devresi, mümkün olduğu kadar az güç tüketmek için basit bir ayrık transistör devresinden oluşur. Pozitif güç kaynağı genellikle RTS ve DRT hatlarından alınır, bu diyotlardan hemen sonra ve direnç LED’lere gitmeden öncedir. Vericiye giden negatif besleme TD pininden alınır. PC seri port mouse toplam 10mA akım alır ve 6 ile 15V arası voltaj aralığında çalışır. Standart değiştirilmemiş RS-232C seri formatı kullanılarak iletilen veriler var.

ücret mekaniği

Mekanik bir fare, hareketi imleci ekranda hareket ettiren ağır bir lastik toptan oluşur. Genel olarak yuvarlanan lastik top fare olarak bilinen lastik top, içindeki birçok tekerlek ve bir dizi başka mekanik parça sayesinde oldukça ağırdır. Öte yandan, mekanik bir fareyi çalıştırırken, fareyi hareket ettirdiğinizde, alttaki top yuvarlanır ve işlem sırasında iki plastik tekerleği ve ona bağlı silindiri iter. Bu tekerleklerden biri (x ekseni tekerleği) yandan yana hareketi algılar ve diğeri (y ekseni tekerleği) yukarı ve aşağı hareketi algılar.
Her iki tekerlek de farenin içinde ince bir ışık demetini kıran frenlerden oluşur. Işın kırılmalarının sayısı, farenin kat ettiği mesafeyi hesaplamaya yardımcı olur. Örneğin, fareyi yukarı hareket ettirdiğinizde y ekseni çarkı döner. Ne kadar uzağa giderseniz, top o kadar hızlanır ve ışık ışını o kadar fazla kırılır. Bu, farenin ilerleyişini belirlemeye yardımcı olur. Benzer şekilde, fare yan yana hareketi hesaplamak için x ekseni tekerleğini kullanır. Fare belirli bir açıyla hareket ettirildiğinde, her iki tekerleğin hareketinden yapılan hesaplamalar kullanılır. Mekanik fareler son on yılda çok popülerdi, ancak daha karmaşık tasarımları ve nispeten daha az dayanıklılıkları nedeniyle hızla yerini optik farelere bıraktılar.

optik ücreti

Optik fare, mekanik fareden teknolojik olarak daha gelişmiştir. İkincisinden farklı olarak, optik fare tamamen elektroniktir ve bu nedenle hareketli parçası yoktur. Bir LED (karakteristik kırmızı ışığı üreten), ışığı algılayan bir çip, bir anahtar mekanizması ve birkaç basit bileşenden oluşur. Bazı farelerde, farenin arkasına takılı plastik bir şerit üzerinde yanan başka bir LED bulunur. Optik fare çalışıyorsa, farenin alt kısmında bulunan LED aşağı doğru parlak bir ışık gönderir. Fare genellikle düz yüzeylerde kullanıldığından, ışık yüzeyden seker ve LED’in hemen yanında tabana monte edilmiş bir fotosele girer. Bu fotosel, kendisine ulaşan ışığı güçlendiren bir ön mercek içerir. Siz fareyi hareket ettirdikçe, yansıyan ışın modeli değişir; Bu daha sonra fotodetektör çipi tarafından farenin nasıl ve hangi yönde hareket ettirildiğini anlamak için kullanılır. Optik fareler, mekanik farelerden çok daha hafif ve hızlıdır ve bu nedenle tüm dünyada büyük bir popülerlik kazanmıştır. Teknolojideki ilerlemeyle birlikte, ergonomi ve kullanıcı sağlığı gibi konuları ele alan daha yeni ve daha gelişmiş fareler orta aşamadadır.

Card-Bus uyumlu fare

Veri yolu faresi, ISA veriyoluna yerleştirilmiş bir fare altlığı kullanılarak bilgisayara bağlanır. Kartın içinde bir hafıza kartı vardır ve farede, yalnızca fare hareketine izin veren fare düğme anahtarı dedektörleri bulunur. Fare, 9 pimli bir Hosiden konektörü kullanılarak karta bağlanır.

PS/2 ücreti

Bir PS/2 faresi, bir PS/2 klavyesi ile aynı türde 6 pimli konektör kullanılarak bilgisayarın ana kartına takılır. Veriler, bir PS/2 klavyesi tarafından kullanılana benzer bir senkron seri protokol kullanılarak iletilir. Fare verileri işlenir bir klavye denetleyicisi kullanarak. PS/2 faresi daha popüler hale geliyor çünkü birçok yeni bilgisayar, tüm büyük markalarda ve standart ATX anakartlarla yapılmış daha yeni bilgisayarlarda yerleşik olarak bulunan bir PS/2 fare bağlantı noktası ve buna bağlı bir PS/2 fare kullanıyor. Bağlantı noktası ayrıca diğer kullanımlar için bir seri bağlantı noktasını serbest bırakır.

Fare doğruluğu ve izleme hızı

Standart bir PS/2 fare (Logitech fare ile) varsayılan olarak 160 CPI’dır ve yazılım 40, 80, 160 veya 320 CPI olarak değiştirilebilir. Windows 3.x ve Windows 95 için Microsoft fare sürücüsü varsayılan olarak 160 dpi’dir. Bir PS/2 fare için maksimum izleme oranı, rapor başına saniyede 40 rapor / 255 sayım = saniyede 10.200 sayımdır. 100 CPI fare için bu, saniyede 102 inçlik maksimum işleme hızını gösterir ve 400 CPI fare için saniyede yalnızca 25,2 inçtir.

Fare hareketi dedektörleri

Fare hareket dedektörlerinin en yaygın yapısı optik hareket dedektörleridir. Sistem farenin X ve Y hareketleri slotlu diskleri döndürecek şekilde çalışmaktadır. Hareket bilgisi daha sonra optik sensörler kullanılarak yarıklı disklerden alınır. Oluklu disk başına iki sensör vardır ve bu sensörler birbirine göre 90 derecelik bir açıda iki ayrı birim üretir. Bu nedenle, ışığın alındığı faza 1 ve alınmadığı faza (ışığın tekerlek tarafından engellendiği zaman) 0 adı verilir. Ancak bu bilgi bir mikrodenetleyici kullanılarak kolayca çözülebilir ve daha sonra bilgisayara doğru şekilde gönderilebilir. biçim.

kaynak:

https://www.lifewire.com/what-is-a-mouse-2618156
https://www.computerhope.com/jargon/m/mouse.htm

yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın