medyauzmani.com
Zidan Karalar: Kızılay depremin altında kaldı – Yerel Haberler

Zidan Karalar: Kızılay depremin altında kaldı

Adana Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Belediyesi ve İstanbul Planlama Ajansı’nın katkılarıyla düzenlenen Adana Deprem Eylem Planı Çalışma Toplantısı, “Bilimin Rehberliğinde Depreme Dayanıklı Kent” komitesi ile bugün Adana’da başladı.

Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, milletvekilleri, belediye başkanları, STK temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zidan Karalar, deprem sonrası çalışmaları hakkında bilgi verdi. Karalar, deprem ülkesi olan Türkiye’de sadece 4 ilde küçük imar çalışmalarının yapıldığını belirterek, “Maalesef bilimden bilimden yüz çevirenler depremin altında kaldı. Kızılay maalesef depremin altında kaldı. Kızılay depremin altında kaldı… Ülkemiz böyle vasıfsız insanların eline düştü.Deprem gerçek ama depremin acısı bu kadar büyük olmayabilirdi.”

“Vatandaşlarımızın bu acıyı yaşamaması için çalışıyoruz”

Başkan Karalar yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Öncelikle deprem nedeniyle vefat eden hemşehrilerimize Allah’tan rahmet, acil şifalar diliyorum. Bu arada Başkan Ekrem’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Depremin olduğu ilk günden itibaren birlikte çalışıyoruz. Depremin yaralarını sarmak ve olası bir deprem olduğunda neler yapabileceğimizi, hemşehrilerimize bu acıyı yaşatmamaya çalışıyoruz.Bugün İstanbul Planlama Ajansı’nın (IPA) değerli hocaları ve onların temsilcileri ile önemli bir oturum gerçekleştireceğiz. Bu panelin amacı deprem havzasında nasıl hızlı müdahale edilir, Adana’da depremin büyüklüğü nedir, Türkiye’de deprem nereye gidecek, hocalarımızı dinleyeceksiniz Ama özetlemek isterim Adana’da yaptıklarımı birkaç cümle ile özetledim.

“Küçük alanları imar ediyoruz, Adana’nın MR’ını çekeceğiz”

Bunu gördünüz sevgili dostlar… Biliyorsunuz ki, ani bir hızla çöken binanın tepesinde ben belediye başkanı olabilirdim. Tabii bu evin yanında çökmüş bir binanın çukuru için. Bunu gördüm. Herkes indi ve trafik kilitlendi. Vatandaşlar araca bindi ve biz de araçları, ekipmanları, vinci çok geç hareket ettirmeyi başardık. Bir kerede buna dikkat etmek gerekiyor.


İzmit Belediyesi Koroları deprem bölgesi için dayanışmaya destek verecek

Bu nedenle Adana’da neler yaptığımızı size anlatmaya çalışmayacağım. Ne yaptığımız belli. Ama sonra deprem olduğu zaman daha az hasarla, daha az can kaybıyla yapılabilecek çalışmalara hazırlanmaya çalışıyoruz ve o çalışma devam edecek. Dikkatli imar yapıyoruz, Adana MR’ı çekeceğiz. Bir deprem olduğunda ve hazırlıklı olmamız gereken yerlerde, tümsekler dahil olmak üzere kesici aletler de dahil olmak üzere araç ve gereçlerimizi oraya yerleştirmek için hazırlıklar yapıyoruz. Arkadaşlar merak etmeyin bu davaya en hazırlıklı iller biz olacağız.

“İlimden ve bilimden yüz çevirenler depremin altında kaldı, depremin altında kıpkırmızı kaldı”

Deprem ülkesiyiz ve 4 tane küçük imarlı ilçemiz var. Biri İstanbul, İzmir, diğeri Tekirdağ, şimdi de Adana başladı. Bu belediyelerin dördünde de CHP’li belediyeler var, dikkatinizi çekmek isterim. Bilimden ve bilimden yüz çevirenler maalesef depremin altında kaldı. Maalesef Kızılay depremin altında kaldı. Maalesef ülkemiz vasıfsız insanların eline düştü.

Deprem bir gerçek ama depremin acısı bu kadar büyük olmayabilirdi. Yazınızdan da görebileceğiniz gibi gerçekten önemli bir toplantı. Çok güzel anlatımlar olacak, değerli hocalarımız konuşacak. Onlara buradan tek tek teşekkür etmek istiyorum. Dün çok değerli 4 hocamız deprem güçlendirme çalışması yaptı.

“Adana’da 950 ağır hasarlı ve 2 bin orta hasarlı bina”

İlk günden itibaren deprem günü arkadaşlarımıza talimat verdik. Çevre ve şehircilik konusunda yetkilendirilmiş deneyimli inşaat mühendisleri verin, onlar envanter çıkarsın. Adana’da bugün itibarıyla yüzde 25’lik inşaat stoğu ihraç edildi. 950’den fazla ciddi şekilde etkilendi; Yaklaşık 2.000 orta hasarlı bina vardı. İncelenen bina sayısı dün itibarıyla 21.107 binaya ulaştı. Mito Üniversitesi’nin Çukurova Üniversitesi’ndeki bursiyerleri, daha önce artırma çalışması yapan hocalarımız ve patronumuz Akram’ın kadrosuyla şimdi ve hemen konuştuk. Ciddi bir inceleme yapıyoruz. Orta derecede hasarlı binalar nasıl güçlendirilir, hocalarımızın bize anlatacakları 3 yol var. Bunun süresi, fiyatı ve nasıl yapılacağı üzerinde çalışıyoruz. Kısa süre içerisinde kamuoyunun beğenisine sunacağız.

“İçinde bulunduğumuz belediyelerde afetten kaçmayacağız”

Çevre ve Şehircilik Bakanı birkaç gün önce orta derecede hasar gören binaların da yıkılacağını söyledi. Ama nasıl olacağını bilmiyorum. Yıkılan çok sayıda bina olduğunda, yıkılacak ağır hasarlı birçok bina ve orta derecede hasarlı bina olduğunda ne tür bir ekonomik sıkıntı yaşayacağınız çok açık, ancak bu açıkça bir hükümet tahmini. Katılımınız için hepinize en içten saygılarımı sunuyorum. Allah böyle bir felaketi bir daha göstermesin. Biliyorsunuz, bir afet durumunda bulunduğunuz belediyelerde size çok fazla zarar vermeyeceğiz diyorum.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da konuşma yaptığı toplantıda, deprem bilgilerinin sunumunun ardından “Bilimin Korunması Altında Depreme Dayanıklı Kent” komitesi gerçekleştirildi. Profesör. Moderatörlüğünü Tarık Şengol’ün yaptığı oturuma akademisyenler Alber Elke, Bahar Yetiş, Barış Benici, Ebro Voyvoda, Kayhan Bala, Murat Şeker, Nasi Goror ve Süleyman Pampal katıldı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın