https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Yeşil Sol’dan açıklama: Dolu dolu sandığa gideceğiz – Yerel Haberler

Yeşil Sol’dan açıklama: Dolu dolu sandığa gideceğiz

Halkların Demokratik Partisi ve Yeşil Sol Parti, Hırvatistan Federal Birliği’nin dün yapılan toplantıları sonrasında cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine ilişkin kararlarını açıkladı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın okuduğu ortak bildiride, “Bizler HDP ve Yeşil Sol Parti olarak sadece halkın eşitlik, adalet, hak, hukuk ve özgürlük mücadelesinin teminatıyız. Tek kriterimiz, kararlı taahhüdümüz bu değerlerdir. Bu tavrımızdan hiçbir koşulda geri adım atmayacağımıza dair sözümüzü yineliyoruz.Erdoğan ve yandaşlarının yarattığı mevcut vahşi rejim, yaşadığı toplumsal sorunların da temel sebebidir. seçimler bu acımasız rejimin devam edip etmeyeceği… Topyekun sandığa gideceğiz, Hep Birlikte Tek Adam Sistemini değiştireceğiz Gücümüz ve milyonların değişme isteği en büyük ilham kaynağımız.

Açıklamaya HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sankar ile Yeşil Sol Parti sözcüleri Sigdem Kılıçgün Okkar ve İbrahim Akın katıldı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın okuduğu açıklama şöyle:

28 Mayıs’ta sonucu itibariyle gelecek yıllara yön verecek bir seçime giriyoruz. 21 yılda totaliter, iktidar yanlısı bir anlayış ve tek adam sistemini adım adım kuran bir yapıyla karşı karşıyayız. Bu nedenle 28 Mayıs seçimleri, sisteme yönelik demokratik değişimi savunanlar ile bu tek taraflı sistemi korumak isteyenler arasında bir referandum olarak nitelendirilmektedir.

Demokratik değişime direnç oluşturan hiçbir siyasi yaklaşımı dikkate almıyoruz.

Öncelikle şunu belirtelim ki, toplumdaki demokratik değişime karşı direnci kıran, sömüren, sönümleyen, engelleyen hiçbir siyasi anlayışa katılmıyoruz. Bu tür yöntemlere karşı demokratik mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Zafer Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi arasında dün imzalanan protokolü bu bağlamda değerlendirdik ve eleştirilerimizi kamuoyu ile paylaştık. Mücadelemizin ve Üçüncü Yol politikamızın temel amacı, bir avuç gelir elde edenin devlet ve toplum eli ile çöküşünü önlemek ve sistemi vatandaşların hak ve özgürlüklerini ön planda tutan dünya düzeyine çıkarmak, sosyal adalet ve demokrasi. Bizi amansız ve acımasız yapan tek şey mazlum halkımızın bu talebi ve ihtiyacıdır. ısrarla ısrar ediyoruz; Kürtlerin siyasi iradesini kayyumlar aracılığıyla ipotek altına alanlar, aynı zamanda tüm Türkiye halklarının hak ve özgürlüklerini ipotek altına alanlardır. Kürt sorununun iflas etmesi toplumun çıkarına değildir. Cumhuriyet bu çıkmaz oyunu bozmadan demokrasi ile bütünleşemeyecektir.

Paylaşılan ve eşit demokratik bir gelecek için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken, şartlar ne olursa olsun millet iradesini her iradenin üzerinde tutacağız. Paylaşılan ve eşit demokratik bir gelecek için mücadelemizi sürdüreceğiz. Tekrardan şunu söyleyeyim; Göçmenleri veya mültecileri siyasi çıkarların nesnesi haline getirmek yanlış ve insanlık dışıdır. Bu görüntünün sorumlusu göçmenler ya da mülteciler arasındaki mağdurlar değil, savaş politikalarında ısrar eden, sığınmacıları ekonomik ve siyasi çıkarlar için sömüren güçtür. Mülteci ve göçmen sorunu ancak savaş siyasetine karşı güçlü bir barış mücadelesiyle çözülebilir.

“Biz sadece insanların eşitlik, adalet, hak, hukuk ve özgürlük mücadelesini garanti ediyoruz”

Şunu vurgulamak isteriz; Hiçbir siyasi hesap ve çıkar, yoksulların, emekçilerin, kadınların ve gençlerin geleceğinden daha değerli olamaz. Cumhur İttifakı politikaları ancak demokrasi, adalet ve özgürlük ilkeleriyle karşı karşıya gelebilir. Toplumun ortak çıkarlarından ve eşit ve özgür demokratik geleceğinden başka çıkarı olmayan, pazarlık ve gizlilik şartı koymayan Halkların Demokratik Partisi ve Yeşil Sol Parti’nin duruşunu bir kez daha arz etmek isteriz. kamuoyu gündemine aldı. Halkların Demokratik Partisi ve Yeşil Sol Parti olarak sadece halkın eşitlik, adalet, hak, hukuk ve özgürlük mücadelesini garanti ediyoruz; Tek standardımız, sarsılmaz taahhüdümüz bu değerlerdir. Bu duruşumuzdan hiçbir koşulda geri adım atmayacağımıza dair sözümüzü yineliyoruz. Erdoğan ve yandaşlarının yarattığı mevcut acımasız rejim, onun toplumsal sorunlarının da temel nedenidir. 28 Mayıs seçimlerinde oylanacak olan bu vahşi rejimin devam edip etmeyeceğidir. 14 Mayıs seçimlerinde demokratik değişim ve refah talebi güçlü bir şekilde benimsenmiş ve bu talep sandığa da yansımıştır. Daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi ve daha fazla refah için mevcut sisteme karşı milyonlarca ses birleşti. Amaç, ayrımcılığın olmadığı ve insanların hükümete katılabildiği özgür, demokratik ve adil bir sistem oluşturmaktır.

“Topyekun oylamaya gideceğiz ve birlikte tek adam sistemini değiştireceğiz”

Şunu tekrar belirtmemiz gerekiyor; Erdoğan rejiminin bu beklenti ve talepleri karşılayamayacağı açıktır. Gelecekte Erdoğan ve bu rejimin kendisi bu taleplerin gerçekleşmesinin önündeki en büyük engel olacaktır. Bu nedenle Erdoğan bizim için hiçbir zaman bir seçenek olmadı ve tek seçenek onu ve temsil ettiği gücü değiştirmek. O yüzden tekrar söylüyoruz: Kürt halkının ve Türk toplumunun demokrasi, hukuk, adalet, eşitlik, özgürlük ve demokratik sandık iradesine yönelik beklenti ve özlemlerini gerçekleştirmek bizim için çok önemli ve önceliklidir. 28 Mayıs’ta milyonlarla başarıya ulaşacağımız, tarihin akışını demokratik değişim istikametine birlikte çevirebileceğimiz umudunu yeşertiyoruz. Biz inanıyoruz, siz de inanıyorsunuz. Hep birlikte sandığa gideceğiz ve tek adam sistemini hep birlikte değiştireceğiz. Gücümüz ve milyonların değişme isteği en büyük ilham kaynağımızdır. Mücadelemize azim ve inatla devam edecek, asla vazgeçmeyeceğiz. Elbette, ama kesinlikle kazanacağız.”

“Türkiye’nin tarihi seçimi ve kaderi olan bu seçim, şahsi bir seçim değil, rejim tercihidir.”

Yeşil Sol Parti sözcüsü İbrahim Akın şunları söyledi:

Türkiye son dönemde seçim alanında toplumu birbirine düşürmeye çalışan, savaş siyaseti açısından gelecek ve değişim arzusunu zayıflatan bir zihniyetle karşı karşıya kalmıştır. Ancak bu değişim talebini asla engelleyemeyecekler. 14 Mayıs’ta yarım kalan çalışmaları 28 Mayıs’ta tamamlayacağız. 14 Mayıs’ta üretimden kaldırdık, 28 Mayıs’ta değiştireceğiz. 28 Mayıs’taki sonuç biz ve Türkiye halkı için önemli olacaktır. Bu değişim arzusunu her türlü oyla engellemeye çalışanlara ve halkımızın sandığa gitme isteğinin azalmasına karşı, ısrarla ve inatla sandık başına gitmek istiyoruz ve oylarımızı değişim için kullanıyoruz. Saray. Rejim, bu kadın ve Kürt karşıtı rejim, 28 Mayıs’ta. Bir kez daha tüm halkımıza sesleniyoruz. Biz buradayız ve değişmeye kararlıyız. Siyasi duruşumuzda bir değişiklik yok. 14 Mayıs’taki çalışmalarımız açısından bakıldığında toplumda daha güçlü bir dürtü ve istek var ve saray rejimi bu duruma asla engel olamayacak. 28 Mayıs’ta daha güçlü bir sandığa giderek ve sandıktan etkin bir şekilde sonuç alarak o güce, o enerjiye sahip çıkalım. Türkiye için tarihi ve kader seçimi olan bu seçim kişisel bir tercih değil, rejimin tercihidir. Bu sistemi değiştirmeye kararlıyız ve birlikte başaracağız.”

“Mutabakat genelinde sorumluluk ve siyaset hakkındaki tartışmaları yanıtladık ve bugün yanıt biz olacağız.”

Yeşil Sol Parti sözcüsü Sigdem Kelegün Okkar şunları söyledi:Kılıçdaroğlu: Uyuşturucu baronlarını bu topraklardan çıkaracağım

“14 Mayıs’tan bu yana çok derin güçleri ve Saray maçlarını bir arada izliyor ve izliyoruz. Uzun zamandır kutuplaştırıcı ve kavgacı dilleriyle siyaseti aşağılayanları, kalmak için her yolu mübah görenleri birlikte takip edip şahit olduk. Partimiz iki turda aldığı kararla, birinci ve ikinci turların değişim, dönüşüm ve demokrasi esasına dayandığını belirtmiş ve bunu yaparken de protokol ve müzakerelere ihtiyaç duymayan tavrında ısrar etmiş, Türkiye’de sandık başına giden seçmenin yarısından fazlası değişim, dönüşüm ve demokrasiyi savunmuş ve arkasında durmuştur.HDP ve Yeşil Sol Parti bu talebin can damarıdır.Hayır daha fazla su, Hayat Suyu kadar etkili olacak.Halkımızdan aldığımız güçle çok mücadele ettik, etmeye de devam edeceğiz.Dün yeni koruyucu ve Siyaset yapanlarla ilgili tartışmalara, bugün cevap biz olacağız.Türk siyasetini şovenist ve milliyetçi dilden temizleyeceğiz.Çünkü bu toplumun ve halkların gerçeği değil.Bizim halkımıza çağrımızdır.Önceliğimiz seçime gitmekti. Bu firavun sistemini, tek adam sistemini, kadın düşmanı sistemi göndereceğiz. Hukuku savaş aracı yapanları, muhaliflerine engel olmaya çalışanları onunla göndereceğiz. Ekonomiyi rant-ver-ver olarak gören, tabiatımızı kupon ve toprak olarak pazarlayan bu açgözlü hükümeti görevden alacağız. Kadınlar, gençler, Kürtler ve Aleviler için halklarımızın mücadelesiyle elde edilen tüm kazanımları korumaya ve büyütmeye devam edeceğiz. Bizi bekleyen seçimler Erdoğan ve Kılıçdaroğlu seçimleri değil. Bu seçim bizim seçimimizdir. Oyumuz bir kez daha demokrasiden, değişimden ve dönüşümden yana.”

“Tercihimizi Türk toplumunun demokratikleşme, barış ve refah umudu ve iradesi için kullanıyoruz”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sankar şunları söyledi:

“Ortak metnimizde tavrımız ve gerekçelerimiz çok net bir şekilde ifade edilmiştir. Buna eklenecek fazla bir şey yok. 28 Mayıs seçimleri bir referandum sayılır. Bu referandum, bir yandan sistemin, bir yandan da sistemin bozulduğu bir seçim olacaktır. rantçılığın, sömürünün, talanın, savaşın ve yalanların, diğer yanda halkın Demokratik dönüşüm özlemi ve arzusu. Aslında seçim politikamızı da diğer politikalarımız gibi şeffaf ve ilkeli bir şekilde uyguluyoruz.Artık ortaya çıkan bazı gelişmeler karşısında konumumuzu yeniden sizlerle paylaşma ihtiyacı doğdu. Bu gelişmelerden bazılarının ortalığı karıştırmak ve halkın sandığa gitme isteğini engellemek amaçlı olduğunu, tuzakların kurulduğunu da görüyoruz ama demokratikleşme, adalet, refah ve özgürlük hedefimizden de vazgeçmiyoruz. Saray rejimini değiştirme tercihimizi yaptık ve biz de bu tercih ve siyasete aynı kararlılıkla devam ediyoruz.Ayrıca halkımıza özellikle ilk turda sandığa gitmeyen vatandaşlarımıza da açık bir çağrıdır. sandığa sahip çıkalım, sandığa sahip çıkalım, saray sistemini irademizle değiştirelim, irademize ve sandıklarımıza sahip çıkalım. Gelin buna inanalım ve birlikte değiştirelim.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın