https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Yeşil Sol Parti Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca: Şehir rehin – Yerel Haberler

Yeşil Sol Parti Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca: Şehir rehin

Haber: Ulaş Yordal

Türkiye’nin kaderini belirleyecek olan seçimlerin ilk turu, görevdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki ikinci tura kaldı. Yemen Sosyalist Partisi’nin listesinden seçilen Cumhuriyet Halk Partisi’nin Gaziantep Milletvekili ve Emek Sevda Karaca partisinin ilk turda yaşananları ve ikinci turdaki görüşlerini anlattı.

Gaziantep’in Vatan Şahinbey ilçesindeki Kazem Karabekir İlkokulunda çıkan skandalı anlatan Hasan Öztürkman, “Seçime bir gün kala Gaziantep’in Şahinbey Vatan ilçesindeki Kazem Karabekir İlkokulunda bine yakın seçmen oyunu kullanacak.” Vatan Partisi adına Sandık Kurulu üyesi olarak bildirildi. Vatandaş bunu oy kullanmaya gittiğinde öğreniyor. Okul sandıklarında oy kullanamayan öğrenciler, kendilerine ayrılan sandıklara yönlendirildi. Bu oyun yüzünden seçmen mağdur oldu” dedi.

“KENT REHİNE ALINDI”

Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan Yemen Sosyalist Partisi’nin listelerinden Gaziantep milletvekili seçilen Sevda Karaca, sokak sokak çalıştıklarını ve şehrin rehin durumunda olduğunu belirtti. Karaca, “Gaziantep’te bütün koalisyon güçleri sokak sokak çalıştı. Bu operasyonda gördüğümüz en net görüntülerden biri şehrin tamamen rehin şehir haline geldiğidir. Yoksulluğun arttığı, işsizlik korkularının arttığı bir şehirdir.” arttı ve sosyal yardımlara bağımlılık tehlikeli boyutlara ulaştı” diyen Karaca, İnsanlar günde 10-12 saat çalışmasına rağmen evlerini geçindirmek için hala sosyal yardımlara güvenmeye mahkum.

Gaziantep’in Cumhur İttifakı’nın kurduğu kara ittifakların yerel üslerini kurmak için özel çaba sarf ettiğini vurgulayan Karaca, Hüda Bar Genel Sekreteri hakkında şu verileri kullandı; Gaziantep aynı zamanda Cumhur İttifakı’nın oluşturduğu kara ittifakların yerel üslerini kurmak için açıkça özel bir çaba sarf ettikleri bir şehirdir. Hizbullah’ın devamı olarak gördüğümüz ve meclis heyeti adına çokça tartıştığımız Hodabar Genel Sekreteri bu şehirden Meclis’e gitti. Bu şehrin işçisine, emekçisine maaşını vermeyenler bu şehirden Meclis’e gitti. Böyle bir tablo çizdiğimizde kasvetli bir tablo gibi görünüyor.”

fon monitörleri

Seçim sürecinde birçok usulsüzlük ve yolsuzlukla karşılaşacağımızı biliyorduk ve gerekli önlemleri alıyorduk. Ama şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemler her seçim döneminde yeniden icat ediliyor. Sabahın erken saatlerinde oy kullanmaya giden vatandaşlar, sandık başlarında bulundukları ve görevlendirildikleri okullarda oy kullanmak zorunda oldukları bilgisiyle karşılaştı. Vatan Partisi, vatandaşa hiçbir bilgi vermeden, il genelinde kendi rızaları olmadan, suçla, kimlik numaralarıyla hukuka aykırı bir şekilde kişileri sandık kuruluna memur olarak atadı. Bu nedenle 4 binden fazla kişinin oy hakkının gasp edildiğini tespit ettikten sonra, yerel valiliklere, ilçe ve ilçe seçim kurullarına başvuruda bulunduk.

Başvurularımız başarısız oldu

Önce kimliğini tespit edebildiğimiz vatandaşları mahkemeye çıkarmak zorunda kaldık. Vatandaşlar evraklarını teslim almak için adliye önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Görev belgelerinde yazan okullara taşıdık ve oy kullanmalarını sağladık. Bütün bunları yapmak mümkün değil. Çünkü seçim sürecinde devletin bütün imkanlarını istismar edenlere fırsatımız yok. İnsanlar kendi arabaları ve minibüsleri ile ulaşım sürecine katıldı. İtirazlar yaptık, suç duyurusunda bulunduk. Böylesine bir hak gasbına tanık olan bir kentte seçim güvenliğinden söz edilemez. Biz de yeniden seçilmek için başvuruda bulunduk ve başvurumuz reddedildi. Hakları ellerinden alınan seçmenler ise engelliler, yaşlılar, bebekler ve okuma yazma bilmeyenlerdir. Oy kullanmalarını engellemek için şehrin en ücra köşelerine götürüldüler. Benzer bir durumla karşılaşmamak için taleplerimizi 28 Mayıs’ta ilettik. Sonuç aldığımız noktalar oldu, bazı vatandaşların görevleri iptal edildi. Ama Vatan Partisi’nin aynı şekilde suç işlemesini engelleyecek hiçbir adım atılmadı. Bu yüzden hazırlanıyoruz.“Milletvekili sayımızın dörtten üçe indirilmesini bir kayıp olarak görüyoruz.”

Deprem bölgesinde oy kullanın

Sadece Gaziantep’te değil tüm deprem bölgesinde büyük endişe var. Devlet, depremde ölenlerin sayısı için kesin bir rakam veremedi. Depremi yaşayanlar ölü sayısının çok yüksek olduğunu bilirler. İktidarı seçimlerde sandıktan çıkmanın garantisi olarak gördüler ve kendilerine oy almaya çalıştılar. Seçmen sayısı ile seçmen sayısı arasında büyük bir fark var. Yaşanması gereken seçmen sayısında farkın olmadığı tablolar var. Bu bakımdan saklanma ve saklanma ile karşı karşıyayız. Bütün bu durumlar çok büyük bir engel oluşturdu. Bu konudaki asıl sorumluluk Devlet mekanizması içindekilere aittir. Sorumluluktan kaçamazlar.

ATA İTTİFAKI

Bu ülkenin tarihe vatan – millet – Sakarya edebiyatı yaptıklarını, vatanseverliğin gölgesinde ırkçılık ürettiklerini ve bu ülkeye zarar verdiklerinin altın harflerle yazıldığı bir hafızası var. Sinan Ağa’nın ırkçı milliyetçi söyleminin gerçekten de güçlendirici bir yönü vardı. Son adımında buna güvendi. Bunu bekliyorduk. Bunun, tek adam yönetimine karşı öfke biriktirip bu öfkeyi yanlış yönlendirenler için de sonuçları olacaktır. Sinan Ogan’ın şaibeli %5’lik rakamının doğru olmadığı ortaya çıkacaktır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın