medyauzmani.com
YerelHaberler’da bir ev satın alırsanız yaşayabileceğiniz ülkeler – Yerel Haberler

YerelHaberler’da bir ev satın alırsanız yaşayabileceğiniz ülkeler

Küreselleşen dünya ile birlikte birçok insan son yıllarda yeni arayışlara girmiş ve hayatlarını ya da en azından çocuklarının hayatlarını güvence altına almak için Türkiye dışında yaşamı tercih etmektedir. Ancak bu göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Çünkü vatandaşı olduğunuz ülke dışında gitmek ve yerleşmek istediğiniz her ülke göçmen olacaksınız. Kazandığınız para miktarının yasal durumunuzu etkilemediğini de bilmelisiniz. Yani sadece yurttaşların hakları mutlaktır ve vatandaşı oldukları ülkede diledikleri kadar ikamet etmekte özgürdürler. Bu, vatandaş olmayanların haklarının kanunlar karşısında ancak belirli durumlarda mutlak olduğu anlamına gelir. “Sınır dışı etme” bağlamında, sınır dışı edilmek istediğiniz ülkenin vatandaşı olmadığınız sürece mutlak bir hak yoktur. Ancak vatandaş olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Belli şartları var. Türkler son zamanlarda Türkiye sınırları içinde huzuru bulduklarına inanarak yurt dışına yerleşme fikrini benimsemeye başladılar.

Ancak bunun belli şartları vardır ve sanılanın aksine çok zordur. Burada yasal statüye tabi bir ülkede bir kişinin yerleşiminden bahsediyoruz. Aksi takdirde turist vizesi ile birkaç ülkeye giriş yapmak mümkündür ve o ülkede vizeniz sizi bağlamayabilir. Ancak bu durumda, terminolojik olarak “fazla kalacaksınız” ve yasa dışı durumunuz nedeniyle sınır dışı edilmeniz an meselesi olabilir. Burada yakalanmasanız bile herhangi bir yasal işlem başlatamazsınız. Resmi olarak çalışamaz, okuyamaz ve hatta banka hesabı açamazsınız. Gördüğünüz gibi, yasal ikametgah sahibi olmak son derece önemlidir.

Son yıllarda birçok ülke göçmenlik yasalarını zorlaştırmış olsa da, bazı ülkelerde ev sahibi olarak ikamet etme hakkınız hala var. Örneğin Amerika ve Almanya gibi ülkeler ev alsanız bile size oturma hakkı vermiyor. Bunun yerine, yatırım yapmanızı istiyorlar. Bu yatırım ortalama 500.000 USD’den başlar. Ancak yatırım yapmamış olsanız bile size oturum hakkı veren bazı ülkeler var. Bunlardan ilki Avrupa Birliği üyesi olan Letonya’dır. Letonya’da bir ev satın alırsanız, merkezde 140.000 € ve kırsal kesimde 71.000 € değerinde olmalıdır. Bu değerde bir ev alırsanız. Letonya size oturma hakkı veriyor ve belli bir süre içinde vatandaş oluyorsunuz. Vatandaş olduktan sonra, Avrupa pasaportuna sahip olduğunuz için herhangi bir AB ülkesine gidebilirsiniz.

Sadece Letonya değil, İrlanda, İspanya, Makedonya, Portekiz ve Yunanistan da ev sahibi iseniz size ev almanız durumunda belli bir süre için oturma izni veriyor. Elbette bu ülkelerden alacağınız konutların belli bir değerin üzerinde olması gerekiyor. Aksi halde ev alsanız bile bu süreç size oturma hakkı vermez. Bu konuda hizmet veren danışmanlık firmaları ve avukatlar bulunmaktadır. Eğer böyle bir fikriniz varsa ileride başınızın ağrımaması adına hukuki yardım almanızda fayda olacaktır.

yazar:Emir Karasu

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın