medyauzmani.com
YDA, Kızılay için kira topladı – Dokuz8haber – Yerel Haberler

YDA, Kızılay için kira topladı – Dokuz8haber

Cumhuriyet’ten Miasa İlkinur Haber’in haberine göre olay, şirketlerin kontratı yenileyecek alıcıyı bulamayınca ortaya çıktı. Kiracılar çözüm için ABB Başkanı Mansur Yavaş’a başvurdu.

Ankara Kızılay Alışveriş Merkezi’ni özel bir şirkete kiralayan Kızılay, 2010 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile alışveriş merkezinin önündeki alana metro çıkışı ve asansör kulesi yapılması için imtiyaz protokolü imzaladı.


Akşener’den Ali Sinal’ın paylaşımı: Akıl, bilim ve adalet için gerekeni yapmanın zamanı geldi

Bu protokole göre Kızılay’a ait alana sadece iki metro çıkışı ve asansör kulesi yapılacakken, Melih Gökçek protokolde yer almazken üç büfe, dört bankamatik ve ışıklı billboardlar da yapıldı. AKP’ye yakın özel bir şirket olan YDA, Kızılay veya ABB’yi değil, bu şirketlerin kirasını topladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yerel seçimlerin ardından CHP’ye geçmesinin ardından 4 ATM’nin sözleşme yenileme dönemi gelince bankalar ABB’ye başvurdu. Ancak ABB bankalara “Böyle yerlerimiz yok. Kira sözleşmemiz de yok” dedi. Bankalar bu kez AVM’yi işleten firmaya başvurarak buranın Kızılay’a ait olduğunu belirterek, muhatabın Kızılay olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi Emlak Kamulaştırma Müdürlüğü, “YDA buraların kirasını peşin alıyordu. Ama şimdi paramızı alıyoruz.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın