medyauzmani.com
William Harvey kimdir? “ben biliyorum – Yerel Haberler

William Harvey kimdir? “ben biliyorum

William Harvey(İngiliz doktor) 1 Nisan 1578’de İngiltere’nin Folkestone şehrinde doğdu. Varlıklı bir ailede dünyaya gelen babası Thomas Harvey, başarılı bir politikacı ve iş adamı ve Folkestone Belediye Başkanıdır. Annesi Joan Hook’tur. William Harvey’in dokuz kardeşi var.

William Harvey eğitimine Folkestone’da küçük bir ilkokulda başladı ve on yaşında Canterbury’deki King’s Grammar School’a gitti.

King’s Grammar School’a giderken amcasının evinde yaşadı ve okul zamanının çoğunu klasikleri (dünya edebiyatı) öğrenerek geçirdi; Latince, akademik ve sosyal bilgiler eğitimi o zamanlar Avrupa’da zorunluydu. 1593’te, 15 yaşındayken William Harvey, Cambridge Üniversitesi’ne tıp öğrencisi olarak girdi. Sosyal ve eğitim giderlerini karşılamak için kendisine altı yıllık bir devlet bursu verildi. Altı yıllık bursunun son iki yılında, Fransa, Almanya ve İtalya’daki üniversitelerde bilim ve tıp hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırmalarına maddi ve manevi harcamalar yaptı.

1599’da İtalya’daki Padua Üniversitesi’ne girdi. Tıp ve anatomi derslerindeki başarısı hocalarının dikkatini çekti. Padua Üniversitesi’nde Harvey’in en büyük desteği, yetenekli bir anatomist ve cerrah olan öğretmeni Hieronymus Fabricius’tan geldi. Harvey, Fabricius’tan anatominin (vücudu incelemek için organları ortaya çıkarmak için vücudu açma süreci) içgörü ve insan vücudunu daha iyi anlamanın bir yolunu sunduğunu öğrendi. Fabricius keşiflerini 1603’e kadar yayınlamasa da damarları 1574’te keşfetti.

1602’de William Harvey, Padua Üniversitesi’nden Tıp Doktoru olarak mezun oldu. Harvey 1602’de İngiltere’ye döndü. Döndüğünde Cambridge Üniversitesi ona Padua’dan daha önce almış olduğu bir doktora tezi verdi. Daha sonra doktor olarak çalışmak için Londra’ya taşındı. 1604’te Doktorlar Koleji’ne ve MS 1607’de Kolej Üyesi’ne katıldı. Bartholomew Hastanesi.

1615’te (37), Harvey, Cerrahların Eğitiminde Uzmanlaşan Hekimler Derneği’nin Başkanı ve Sözcüsü oldu. St Bartholomew’s Hospital’da çalışma hayatını sürdürürken bir yandan da birçok konferans sundu. 40 yaşında Harvey, Londra’nın en iyi doktoru olarak kabul edildi ve 1618’de Kral James’in hekimi olarak atandı. 54 yaşında Harvey keşiflerine devam etti. Hayvanları incelerken yaptığı kesiklerle gözlemlerini karşılaştıran çalışmalar yapıyordu. Çalışmalarını özellikle kan ve dolaşım sistemi üzerinde yoğunlaştırdı.

1628’de Harvey, Kalp Hareketi’ni yayınladı. Hayvanlarda kalp ve kan akışı ile ilgili anatomik çalışmalar olarak da adlandırılırlar. William Harvey, kalbin işlevini ve vücuttaki kan dolaşımını tanımlayan ilk kişiydi. William Harvey, arterlerin ve damarların tam bir daire oluşturduğunu açıkladı. Daire kalpten başlar ve kalbe geri döner. Kalbin düzenli kasılmaları, vücuttaki kan akışını yönlendirir.

William Harvey, atardamarların ve damarların kanı vücutta dolaştığını ve kalbin atmasının vücutta sürekli bir kan dolaşımı yarattığını açıkladı. Bunu, kalp ve kan sisteminin nasıl çalıştığına dair zamanın koşullarında birçok efsaneyi çürüterek gösterdi. Bu nedenle, kamuoyunda çok fazla eleştiri aldı.

çalışmaları hakkında bazı bilgiler;
Arter dokularına gönderilen kan burada tüketilmez.
Döndürme mekanizması havayı değil sıvıları hareket ettirmek için tasarlanmıştır.
Kalp kan dolaşımının kaynağı değil, karaciğerin kaynağıdır.
Kalp, nabzın hissedildiği anda kasılır.
Atardamarlar, dolaşım sistemi yoluyla kanın pompalanmasını sağlamaz, ancak kan kalpten atardamarlara itilerek onları büyütür.
Kardiyak septumda damar yoktur. Tüm kan sağ ventrikülden akciğerlere gider ve daha sonra pulmoner damarlardan sol ventriküle geçer. Aynı şekilde sol karıncıktaki tüm kan damarlarına, vücutta dolaşan daha küçük kan damarlarına gönderilir ve tekrar sağ karıncığa döner. Bu ticareti tamamlar. Kan, vücudunuzun devresini başlattığı yere geri döner. Kalbe sürekli bir kan dolaşımı vardır.

William Harvey, 3 Haziran 1657’de Londra’da 79 yaşında kardeşinin evinde iç kanamadan öldü.

yazar: Osman Okkar

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın