medyauzmani.com
Van’daki irade gaspı dünya basınında geniş yer aldı – Yerel Haberler

Van’daki irade gaspı dünya basınında geniş yer aldı

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, ABD merkezli Associated Press (AP) ile Agence France-Presse (AFP),  Wan’da Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın mazbatasının verilmemesini gündemine taşıdı. 

REUTERS

Reuters, haberi “Türkiye, seçimden iki sonra Kürt belediye başkanını hükümetin adayıyla değiştirdi” başlığıyla okuyucularına ulaştırdı. Haberde, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları’nın YSK önündeki yaptığı açıklamaya yer verildi. Haberde ayrıca muhalefet partilerinden konuya dair yapılan açıklamalara yer aldı. 

ASSOCİATED PRES

AP, iktidarın seçim darbesine dair, “Pazar günkü yerel seçimler, geçen yıl düzenlenen cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerinde kazandığı zaferin ardından Erdoğan ve AK Parti için bir darbe oldu” ifadelerini kullandı. Haberde, CHP ve DEM Parti’nin seçim zaferine değinilerek, Abdullah Zeydan kararı sonrası başlayan protestolara dikkat çekildi. 

AFP

AFP ise, “Pazar günü yapılan yerel seçimlerde, Van’da DEM Parti’den Abdullah Zeydan yüzde 55’in üzerinde oy alırken, seçim otoriteleri son dakika mahkeme kararıyla seçimi iptal etti” diye yazdı. Haberde, şu ifadeler yer aldı: “Geleceğin cumhurbaşkanı adayı olarak görülen İstanbul’un yeniden seçilen belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, X’te yaptığı paylaşımda kararın kabul edilemez olduğunu belirtti. İmamoğlu, hükümet ve seçim komisyonunu halkın iradesine saygı duymaya çağırdı. DEM Parti’nin açıklamasında, Abdullah Zeydan’a mazbatasının verilmemesinin, iktidardaki AK Parti’nin adayının yalnızca yüzde 27 oyla belediye başkanlığını almasının önünü açtığı belirtildi.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın