https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Van’da yöresel yemek rekabeti kızıştı – Yerel Haberler

Van’da yöresel yemek rekabeti kızıştı

Valiliğin koordinasyonunda Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Van Kalesi yerleşkesindeki Van Eski Evleri önünde düzenlenen etkinliğe 30 yarışmacı katıldı.

Nohut, pancar, mercimek, buğday, patates, soğan yağda kızartılmış ve etle hazırlanan kalduşları evlerinde servis eden ve beş kişilik jüriye ikram eden yarışmacılar dereceye girme mücadelesi verdi.

Yemekleri lezzet ve sunuma göre değerlendiren jüri üyelerinin oyları sonucunda ilk üçe giren yarışmacılara altın madalya verildi.

Oslo, geleneksel el sanatlarını ve yok olmaya yüz tutmuş bir mutfak kültürünü öne çıkarmak istediklerini açıkladı:

“Yemek kültürünün geçmişten kalmamasını ve halkla buluşturmasını amaçlıyoruz. Gastronomi ve Anadolu mutfağı kadar dünya kültür mirasımızı da koruyarak gelecek nesillere aktarmak bizim için önemli. birinci vazifemiz mutfağımızı gelecek nesillere aktarmak.Tescilli keldoşları dünyaya hediye etmek istiyoruz.30 yarışmacı katıldı.İlgi çoktu ama biz sınırlı tuttuk.Jüri dikkatle değerlendirdi. ilk üç kazanan.”

Yarışmada birinci seçilen yemeğin sahibi Gülizar Yördem, “Yemekte her şeyde organik elementler kullanmaya çalıştık. Çok beğenildi. Dünden beri uğraşıyorum. İlk defa katıldım, çok beğendim. Şansımı denedim. İlk olduğum için mutluyum.” “. dedi.Kuşadası Alman seyahat acentalarına tanıtıldı

Dereceye girenlere ödülleri Vali Yardımcısı Adem Balkanlıoğlu tarafından verildi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın