medyauzmani.com
Van Barosu’ndan depremin failleri hakkında suç duyurusu – Yerel Haberler

Van Barosu’ndan depremin failleri hakkında suç duyurusu

Van Barosu Başkanı Sinan Özraz, depremin ardından hak ihlalleri ve hukuksuzluklarla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, “Adalet, tüm gerçek suçluların cezalandırılmasıyla sağlanacaktır” dedi.

Mezopotamya haberine göre, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremin ardından hayatını kaybedenler ve yıkımdan sorumlu olanlar hakkında tartışmalar sürüyor. Van Barosu, tanık olduğu illerde meydana gelen deprem sonrası yaşananlara ilişkin Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ile ortak hazırladığı raporu 10 Mart’ta kamuoyuyla paylaştı. Yıkımın bir bütün olarak devletin sorumluluğunda olduğuna dikkat çekilen raporda, birçok alanda yaşanan eksiklikler sıralandı.

Suç bildirimi

Rapor hakkında konuşan Van Barosu Başkanı Sinan Özraz, yıkım ve ihlallerin sorumluları yargı önüne çıkarılmadan adaletin sağlanamayacağını vurguladı. Özraz, depremin ardından yaptıkları çalışmalar sonucunda tespit ettikleri ihlallerle ilgili suç duyurularına değindi. Özaraz, kolluk kuvvetleri tarafından “tahribat” iddiasıyla darp edilen kişilere yönelik eylemlerle ilgili olarak “işkence, görevi kötüye kullanma”, “kasten yaralama”, “işkence” ve “ihmalle kasten öldürme” olarak sıraladı. mevcut görüntüleri alıntılayan ve övücü paylaşımlarda bulunan hesapları tespit etmek amacıyla ‘suçu ve suçluyu övme’ suç duyurusunda bulunarak, “Düşmanlığa veya hakarete tahrik veya hakaret” ve “nefret, aşağılama, ayrımcılık” suçlarından suç duyurusunda bulunduk.

Ozars, kayıp ve refakatsiz çocukları tespit etmek, kaçırma olayının faillerini tespit etmek ve failler hakkında yasal işlem başlatmak amacıyla suç duyurusunda bulundukları bilgisini paylaştı. Ozars, suç duyuruları ile ilgili soruşturma açıldığını da bildirdi.

Gerçek sorumlular cezalandırılmalı


Kızılay’dan Karamollaoğlu’na yanıt

Soruşturmaların sadece müteahhitler üzerinden yürütüldüğüne işaret eden Özraz, “Adalet tecelli etmiş gibi tablo çiziliyor. Bu tabloyu soruşturmaların yanlış yürütüldüğü tablolar olarak görüyoruz” dedi. İmar planı sürecinde tüm işi şehir plancılarının yaptığına işaret eden Ozars, “Bu nedenle öncelikle şehir plancıları, yapılan binanın müteahhidi, mühendisi, imarını veren belediye, denetim firmaları, ve çevre düzenlemesi (Müdürlük) hepsi sorumludur.” Adaleti bulamayacaksınız. Gerçek adalet ancak sorumluların açığa çıkarılması, soruşturma açılması ve gerekirse tutuklanmasıyla sağlanacaktır. Bu soruşturmaların hukuka uygun yürütüldüğüne inanmıyoruz.”

İmar affı ile çok sayıda yapıya “yaşanabilir” ruhsat verildiğini hatırlatan Özraz, şöyle devam etti: “Deprem bölgesinde bu aftan kaç bina yararlandı? Kaç binanın yıkıldığının tespit edilmesi gerekiyor. Bu imar affına kimler sebep oldu?” , Bu soruşturmalar dikkate alınmazsa ve soruşturmalar sadece müteahhitler üzerinden yürütülürse burada adaletten söz edemeyiz.Adalet, tüm gerçek suçluların cezalandırılmasıyla sağlanır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın