medyauzmani.com
Un üreticileri bu yıl da Türkiye un ihracatında artış bekliyor – Yerel Haberler

Un üreticileri bu yıl da Türkiye un ihracatında artış bekliyor

Girne (AA) – Ülkenin yılda yaklaşık 3 milyon ton un ihraç ettiğini söyleyen Türkiye Un Sanayicileri Derneği (TUSAF) Başkanı Haluk Tezcan, “Lojistik lehimize gelişiyor, fiyat açısından avantajlı olacağımızı düşünüyoruz. Mevcut şartlarda çok büyük bir değişiklik yok, un ihracatımız artacak, devam edecek” dedi.

Tezcan, TUSAF tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) düzenlenen 17. Uluslararası Konferans ve Sergi kapanışında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin değirmencilik sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’de üretimin sürdürülebilirliği için çiftçilere desteğin sürmesi gerektiğini vurgulayan Tezcan, Rusya-Ukrayna savaşında üretimin öneminin tüm dünyada giderek daha iyi anlaşıldığını belirtti.

Savaşın lojistik sektöründe yarattığı sıkıntıların tüm dünyayı etkilediğine işaret eden Tezcan, “Çok şanslıydık çünkü Türkiye’de üretim devam etti ve toplumumuzu unsuz bırakmadık.” dedi.

Unun çoğu Irak’a ihraç ediliyor

Türkiye’nin un ihracatında dünya şampiyonu olduğuna işaret eden Tezcan, “Bu ihracatı yapmak her zaman kolay olmuyor. Bazen ürün bulamıyorsunuz. En zor zamanlarda ürünü dünyadan bulup, Türkiye’ye ulaştırıyoruz. Dünyanın sofralarına un olarak. Unu da getiriyoruz.” Gittiğimiz ülkelerde en iyi fiyat ve kalite ile Türk unu bir marka olarak kabul ediliyor. ibarelerini kullanın.Yerli gözler TCMB’ye çevrildi

Tizjan’a un ihracatının en çok ihraç edildiği ülkenin Irak olduğunu, bu ülkede un değirmenlerinin yapıldığını ancak Türkiye’de un kalitesine ulaşılamadığını bildirdi.

Geçen yıl yaklaşık 1,5 milyar dolarlık un ihracatıyla Türkiye’nin rekor kırdığını hatırlatan Tezcan, şunları kaydetti:

“Türkiye yılda yaklaşık 3 milyon ton un ihraç ediyor. Bu yıl 3 aylık un ihracat rakamlarına baktığımızda geçen sene ile hemen hemen aynı seviyedeyiz. Geçen seneye göre bu sene un ihracatında bir miktar artış bekliyoruz. Lojistik lehimize gelişiyor Fiyat açısından Faydalı olacağımıza inanıyoruz Mevcut koşullarda büyük bir değişiklik olmazsa un ihracatımız artarak devam edecek.

Tezcan, ülkede pek çok buğday tohumu çeşidinin üretildiğini ve bu sorunun basitleştirilebileceğini ifade etti.

Haluk Tezcan, TUSAF tarafından düzenlenen fuarın sektöre olumlu katkılar sağladığını da bildirdi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın