https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Üç kez ağır hasar raporu alan Malatya’daki bina, yapılan itirazın ardından hafif hasar raporu aldı. – Yerel Haberler

Üç kez ağır hasar raporu alan Malatya’daki bina, yapılan itirazın ardından hafif hasar raporu aldı.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ı vuran ve Yeşilyurt merkezli 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından başlayan protestoların ardından yapılan incelemede Batelgazi ilçesi Hacı Abdi Mahallesi Nakas Socak’ta bulunan Bulut Sightse B kompleksine ağır hasar raporu sunuldu. Nisan ayında gerçekleştirildi. Durumu e-Devlet tarafından ağır hasarlı olarak değerlendirilen binaya bazı ev sahipleri itiraz etti ve bu kez de hafif hasar tutanağı düzenlendi. Yapılan 3 incelemede de ağır hasar raporu verilen bina sakinleri, belediye başkanının ofisine asılmasının ardından eşyalarını çıkardı. Taşınma parası ve kira yardımı alan mahalle sakinleri, binanın yıkılmasını beklerken büyük hasarın küçük hasara çevrilmesine tepki gösterdi.

“Bina sağlam değil”

Bina yöneticisi Dugan John şunları söyledi:

“Gördüğünüz gibi binanın kolonu uçtu. Yassı demir kullanıldı demir çürüdü. İkinci depremde B binası A karesine doğru eğildi. Bina şu an olası bir depreme karşı sağlam değil. Bina sağlam durumda. Üç kez muayene edildi ve hepsi ‘ağır hasar’ olarak rapor edildi.” İtirazdan sonra “hafif hasarlara” dönüştü. Evini düşünen çok sayıda ev sahibi var; Evlerini satmak veya kiralamak için başvuruyorlar. ama başkasının hayatını tehlikeye atar.Hiçbirimizin başkalarının hayatını riske atmaya hakkı yok.Ben hem yönetici hem de ev sahibiyim “Bir apartman sahibi olarak buna karşıyım. Bina ciddi şekilde hasar gördü. Binamız olası bir depreme karşı sağlam değil ama deprem sonrası yıkılma durumunda burada yaşayacak olan halkımız enkaz altında kalacak” dedi.Depremzedeler: Ailemden 17 kişi öldü. Devlet ‘biraz ölü’ derse, gidelim ölelim.

“Üç kez ciddi hasar kaydı oluştu”

“6 Şubat depremi sonrası ağır hasar raporu sunuldu. Yeşilyurt merkezli deprem sonrası tekrar kontrol edildi, direği gördüler ve durum ‘ağır hasar’ olarak güncellendi. Binanın durumu aşağıdaki şekilde güncellendi. . Devlete ciddi zarar” e. Sonra bunu “minimum zarar” olarak değiştirdiler.

Üç kez ağır hasar gören binanın hafif hasarlı olarak bildirilmesine şaşırdığını dile getiren Gön, “Neye dayanarak küçük hasar bildiriyorlar? İnsanların hayatı ucuz değil. Hangi evladımız olsa evladımız altında kalırdı. Binanın yıkılmasını talep ediyoruz.”

“E-devlet üzerinden binanın ciddi şekilde hasar gördüğünü belirten 18 fotoğraf yayınlandı.”

Bina sakinlerinden Ali Ovacık, binada 3 adet ağır hasar ihbarı alındığını belirterek, “Binanın ağır hasarlı olduğunu gösteren 18 adet fotoğraf e-devlete gönderilmiş. Bunlardan da anlaşılacağı üzere bina hasar görmüş. ağır hasar gördü.” Binanın boşaltıldığı, kapı ve pencerelerin söküldüğü, hafif hasara neden olan kişinin binaya dışarıdan bakma kararı aldığı anlaşıldı” dedi. Ovacık, binayı yıkıp yerine kentsel dönüşümle yeniden yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

“Bunu hiçbir vicdan kabul etmez.”

Binada oturan Callender Bey, “Geçen yıl buradan borç alarak bu daireyi aldım ve halen borcunu ödüyorum. Üç kez ağır hasar gören binanın durumunu değiştirmenin bir anlamı yok. , hafif hasar için.Bu fikir çok yanlış, kimsenin zarar görmesini istemiyorum.Binanın yıkılmasını istiyoruz, bunu hiçbir vicdan kabul etmez.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın