https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tüzel kişiler de görüntülü aramalar yoluyla bankaların müşterisi olabilir. – Yerel Haberler

Tüzel kişiler de görüntülü aramalar yoluyla bankaların müşterisi olabilir.

İstanbul (AA) – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yaptığı yeni düzenlemeyle, Haziran ayından itibaren Ticaret Sicili’nde kayıtlı gerçek ve tüzel kişilerin uzaktan kimlik tespitiyle banka müşterisi olabilmesi mümkün olacak.

BDDK, tamamen dijital ortamda bankacılık müşterisi olunmasını sağlayan “Bankaların Kullanacakları Uzaktan Kimlik Tespit Yöntemleri ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisi Kurulmasına İlişkin Yönetmelikte” değişiklik yaptı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan değişikliğe göre, anonim şirketler ve limited şirketler gibi Ticaret Siciline kayıtlı tüzel kişiler, görüntülü görüşme yoluyla banka hesabı açabilecek.

Sicilde kayıtlı şirketlerin temsilcileri, şirket adresi ve sicil numarası gibi bilgiler, fiziki belgelere ve imzalara gerek olmaksızın çevrimiçi olarak doğrulanacaktır.

Mevzuat değişikliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte işletmelerin bankacılık hizmetlerine daha hızlı ve kolay bir şekilde erişebilecekleri, müşteri edinme sürecinin fiziki şubesi olmayan ve sadece hazır elektronik ortamda faaliyet gösterecek dijital bankalara yönelik olması sağlanacaktır. .

– Görüntülü arama, güvenli şifreli bir bağlantıyla yapılacaktır.

Değişikliğe göre, şirket yetkilisinin bir elektronik posta aracılığıyla gelen talebi üzerine, banka temsilcisi ile çalışanın aynı ortamda bulunmasına gerek kalmadan, şirketler internet üzerinden görüntülü görüşme yoluyla uzaktan tanınacak ve birbirleriyle iletişim kurabilecek. elektronik form.

Potansiyel riskler göz önüne alındığında, görüntülü görüşmede uygun düzeyde güvenlik ve gizlilik oluşturulması gerekecek ve görüntülü görüşme güvenli, uçtan uca şifreli bir bağlantı ile gerçekleştirilecektir.

– Yapay zekaya dayalı uygulamalar ve engelli vatandaşlar ile ilgili yönetmeliğe madde eklendi.

Ayrıca kişilerin uzaktan tespit edilmesi sürecinin kolaylaştırılması, bir banka çalışanının yapması gereken kontrollerin yapay zeka uygulamaları ile desteklenmesi ve insan müdahalesi olmadan sürecin dijital olarak tamamlanmasının da önü açıldı.

Ayrıca engelli vatandaşların yaşadığı sıkıntıların ortadan kaldırılması için engellilerin görüntülü görüşme aşamasında üçüncü bir kişiden yardım alması da mümkün olacak.

– “Çevrimiçi hesap açmak yeşil ekonomi için büyük önem taşıyor”Teknosa, Preo markasını yeni ürün seçenekleriyle genişletiyor

BDDK’dan yapılan değişikliğe ilişkin yapılan açıklamada, 2021 yılı Mayıs ayından itibaren gerçek kişilerin görüntülü görüşme yoluyla banka hesabı açmasının mümkün hale geldiği belirtilirken, 6 milyondan fazla gerçek kişinin gerçek tele-tanımlama sayesinde başarılı bir şekilde bankacılık işlemi yaptığı belirtildi. Kişisel müvekkiller ve dijital ortamda sözleşme ilişkisi kurmak. Müşteri olarak bildirildi.

Açıklamada, bankacılık sektörünün ihtiyaçları dikkate alınarak gerçekleştirilen bu değişikliklerin çevreye zarar vermeden sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen yeşil ekonomi için de büyük önem taşıdığını ve fayda sağlanacağını belirtti. .

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın