https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tüyap İzmir Kitap Fuarı 25. kez kapılarını açtı. - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Tüyap İzmir Kitap Fuarı 25. kez kapılarını açtı.

Tüyap İzmir Kitap Fuarı 25. kez kapılarını açtı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı 25. kez kapılarını açtı. 300’e yakın yayınevinin kitaplarının yer aldığı fuar, 19 Mart 2023 tarihine kadar açık kalacak. Fuar kapsamında deprem bölgesine gönderilmek üzere “Asılı Kitap” kampanyası düzenleniyor.

Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş (TÜYAP) ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından bu yıl 25’incisi düzenlenen İzmir Kitap Fuarı, İzmir Fuarı’nda açıldı. İzmir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özuslu, Eski Kültür Bakanı Erkan Karakas, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kokatürk, Onursal Yazar Veysel Çolak, TÜYAP Fuarcılık Yapım A.Ş. Genel Müdür İlhan Ersuzlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tocay, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karakanta, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kokılıng, İYİ Parti İzmir Genel Başkanı Sinan Beşircılıoğlu, konuklar ve kitapseverler hazır bulundu.

Kütüphanemiz 50’yi aştı.

Açılışta konuşan İzmir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Uslu, fuarın 25. kez düzenlenmesinin önemine dikkat çekerek, “İzmir’in belli bölgelerinde aşırı yoksulluk var. Çocukların kitaba ulaşabilmesi için orada küçük kütüphaneler açıyoruz.” .Kütüphane sayımız 50’yi geçti.O kütüphanelerde çocuklara kitabı sevdirmek ve kendilerini geliştirmek için fırsatlar sunuyoruz.Kitap kafeleri açıyoruz.İlçemizde, bölgemizde ve kültür merkezlerimizde kitap kafeleri açıyoruz. .İnsanlar oturup kahvelerini içerken kitaplardan yararlanma, kitaba dokunma, öğrenme ve öğrendikleriyle değişme fırsatı buluyor”.

Daha kolay ulaşımı desteklemeye devam edeceğiz.

Fuarın düzenlendiği İzmir Fuarı’na da değinen Başkan Yardımcısı Öz Oslu, “Bu alan Türkiye’nin en büyük ve en modern fuar alanı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin özel imkanlarıyla yapıldı. İZFAŞ geçen yıl burada 30 fuar düzenledi.” Bu alanda Mermer Fuarı gibi dünyada söz sahibi olan birçok fuar düzenliyoruz.Geçen yıl İZKİTAP Kitap Fuarı’nı bu bölgede yaptık ve yüzbinlerce kitapsever ziyaret etti.Tüyap İzmir’i biz yapardık. Önceki yıllarda Kültürpark’ta bulunan Kitap Fuarı.Salgın nedeniyle durmuştu.O tarihten itibaren İzmir depremi nedeniyle belediye binamızı Kültürpark’ın salonlarına taşıdığımız kitap fuarını Fuar İzmir’e taşıdık.Tüm fuarlarımızda olduğu gibi fuarı arttırıyoruz. Bu fuarda İzmir Fuarı’na ulaşım seferlerinin sıklığını belirliyor ve şehrin farklı noktalarından özel geziler düzenliyoruz.

“Deprem Bölgesinin Asılı Kitabı”

Sergi kapsamında düzenlenen “Asılı Kitap” kampanyasına İzmirli kitapseverlerin büyük destek vereceğine inandığını ifade eden Mustafa Özuslu, “Umarız çocuklarımız depremin psikolojik etkilerinden bir nebze olsun kurtulurlar. .” Bit, kitaplar için teşekkürler. Biz belediye olarak çocuk gelişim uzmanlarımız ve psikologlarımız ile çocuklarımıza hizmet veriyor, kitap getiriyoruz. Bu kampanyayı düzenleyenleri tebrik ediyorum, göreceksiniz ki İzmir halkı bu kampanyaya büyük destek verecek.

25 yılda 6 milyondan fazla ziyaretçi


Boca belediyesinden gençlere diş hijyeni eğitimi

TÜYAP Fuarcılık Üretim A.Ş. Genel Müdür İlhan Ersuzlu da fuarla birlikte 25 yılda 6 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladıklarını kaydetti. Serginin onursal yazarı Gemi Çolak, kitap ziyaretini takip eden kitapseverlere teşekkür ederek, “25 şiir kitabı yazdım, şiir teorisi üzerine çalışmalarım da var. Şiirsiz toplum eksiktir. Şiirsiz insan eksiktir.” şiir yalnız hissettirir” dedi.

Sergi 19 Mart’a kadar devam edecek

19 Mart 2023 tarihine kadar devam edecek olan sergi 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuarda 300’e yakın yayınevi, kamu kurumu ve STK yer alıyor. Fuar kapsamında yaklaşık 150’ye yakın kültürel etkinlik ve çok sayıda imza günleri, okuyucu ve yazar buluşmaları gerçekleştiriliyor. TYAP Fuarcılık Grubu ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen “Asılı Kitap” kampanyasına katılmak isteyen okuyucular, satın aldıkları kitapları fuar alanında ve oditoryumda bulunan kutulara bırakarak kampanyaya destek olabilecekler.

Edebiyat rüzgarı estirecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sergi kapsamında “İzmir Edebiyat Kentine Doğru UNESCO: Edebiyat ve Sinema Buluşması” düzenliyor. TÜYAP, İZFAŞ ve Kültürlerarası Sanat Derneği işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte Türk sinemasının edebi eserlerinden uyarlanan filmler gösterilecek, yazar, yönetmen ve eleştirmenlerin katılımıyla söyleşiler gerçekleştirilecek. “Edebiyat ve Sinema Buluşması” kapsamında bu yıl Orhan Kemal, Rifat Ilgaz ve Haldun Taner’in yanı sıra İzmir’den iki yazar Atilla İlhan ve Necati Cumali ile sinema yönetmenlerimiz Atıf Yılmaz, Yılmaz Güney ve Erden Kıral yer alıyor. , Tunus Başaran ve Yusuf Korçanlı anılacak. Sergi boyunca her gün saat 15.00’de Seminer Salonu-A’da gösterilecek olan filmin ardından saat 17.00’de söyleşi yapılacak.

ESHOT’tan aktarım desteği

Öte yandan Fuar İzmir’den ESHOT Genel Müdürlüğü, ziyaretçilerin fuara ulaşımını kolaylaştırmak için; Çiol Metro (92), Gazimir Mahalle Garajı (610) ve Balçova (650) bağlantılı hat sayısını artırdı. Ayrıca Lozan Meydanı-Fuar İzmir 540 hattı ilk kez hizmete açıldı.

2. Yüzyıl İktisat Konferansı programı ve diğer tüm bilgiler iktisatkongresi.org adresinde yayınlanmaktadır.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın