https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
TÜSİAD Başkanı Turan’dan yeni vergilere eleştiri - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » TÜSİAD Başkanı Turan’dan yeni vergilere eleştiri

TÜSİAD Başkanı Turan’dan yeni vergilere eleştiri


Perkin Elvan, ölümünün dokuzuncu yılında kabri başında anılıyor

Kahramanmaraş deprem felaketi Türkiye’de 11 ilde büyük yıkıma neden oldu. Depremin yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan da depremin yaralarını sarmak için vergi mükellefi olan şirketlere ek vergiler konuldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nun gece yarısı önergesi ile konulan ilave vergi, 2022 yılı gelirleri için kurumlar vergisi beyannamelerinde yer alan indirim ve istisnalar üzerinden yüzde 10 oranında tahsil edilecektir.

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Orhan Turan, deprem nedeniyle açıklanan yeni vergiler hakkında konuştu. Bloomberg HT’den Olcay Büyüktaş’a konuşan Turan şunları söyledi; Milyondan fazla kurumlar vergisi mükellefinden geçici vergi almaktansa, kurumlar vergisi teşviki alan mükelleflerden yaklaşık 22.000 vergi kesmenin “haksız” olduğunu söyledi.

Turan, “Kamu finansmanı ihtiyacını geçmiş işlemlere göre kamu gelirlerine zaten en büyük katkıyı yapan şirketlerden karşılamayı istemenin öngörülebilirlik açısından zor, vergi matrahı açısından da haksız olduğunu düşünüyoruz” dedi. . Örneğin bunu kurumlar vergisi oranında geçici bir artış gibi hakkaniyete uygun bir şekilde gerçekleştirmenin daha uygun olacağını düşünüyoruz.”

Kuruluşların mevcut durumda yerel ve küresel koşullar nedeniyle finansman kaynaklarına erişimde zorluk yaşadıklarına dikkati çeken Turan, şunları kaydetti: 2022 karları.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın