https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Türkiye’nin uyuşturucu için bir geçiş ülkesi olarak rolü artıyor - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Türkiye’nin uyuşturucu için bir geçiş ülkesi olarak rolü artıyor

Türkiye’nin uyuşturucu için bir geçiş ülkesi olarak rolü artıyor


Bakan Bilgin açıkladı: SGK üyelerine yapılan ödemeler artırıldı

Rapor, kokaine olan talebin de arttığını ve Türkiye dahil birçok ülke ve bölgede kokain sevkiyatlarında ve kullanıcılarında istikrarlı bir artış olduğunu belirtiyor.

Rapor, kokain pazarının büyük ölçüde Amerika ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde yoğunlaşmasına rağmen, Afrika ve Asya’da güçlü bir genişleme potansiyeli olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi, kokain kaçakçılığının da yeni merkezler, yollar, toplamalar ve prosedürlerle çeşitlendiğini belirtiyor. Rapora göre, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Güneydoğu Avrupa ve Afrika’daki bazı ülkeler ve özellikle Batı ve Orta Afrika ülkeleri, giderek artan bir şekilde uyuşturucu sevkiyatları için önemli geçiş noktaları olarak kullanılıyor.

Raporda, Türkiye’nin transit ülke rolünün son yıllarda arttığı belirtilirken, “Güneydoğu Avrupa, kokain sevkiyatlarında transit bölge konumunu güçlendiriyor. Türkiye’nin kokain transit ülkesi rolü son yıllarda arttı. 2014’te Türkiye’de ele geçirilen uyuşturucu madde miktarı 7 kat arttı, 2021’de 2,8 ton rekor seviyeye ulaşacak.Türkiye’ye gelen kokainin bir kısmı Batı Afrika üzerinden geçerek Türkiye’ye ulaşıyor.Kokain sevkiyatının bir kısmı doğrudan Latin Amerika’dan geliyor. Türkiye’ye gönderilen kokain, Balkanlar ve Karadeniz üzerinden Avrupa pazarına taşınmaktadır.

Raporda, COVID-19 salgınının yol açtığı yavaşlamanın ardından kokain kaçakçılığının arttığı belirtilirken, dünya çapında kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirilen kokain miktarının da buna paralel olarak arttığı belirtiliyor. 2021 yılında ele geçirilen kokain miktarının yaklaşık 2 bin ton ile rekor seviyelere ulaştığı kaydediliyor.

Raporda kokain kaçakçılığı yapan suç örgütleri ve bu örgütlerin kullandığı yöntemler de incelendi. Diğer suç örgütlerinin, bir zamanlar Kolombiya’nın koka yetiştirme alanlarının çoğunu kontrol eden FARC militanlarının yerini alma fırsatı var.

UNODC İcra Direktörü Ghada Waly, küresel kokain arzındaki artışın herkesi alarma geçirmesi gerektiğini belirterek, “Kokain pazarının genişlemesi tehlikeli bir gerçek. Suç örgütleri tarafından plak üretimi endişe konusu” dedi. Bulguları dikkatli bir şekilde incelemek hükümetlere düşüyor. Yayınladığımız bu son raporda endişelerimizi dile getiriyorum.”

UNODC Araştırma ve Analiz Şubesi Başkanı Angela Me, raporun suç örgütleri tarafından kullanılan rotalar, nakliye ve satış ağları hakkında en son bilgileri ve eğilimleri de yayınladığını söyledi ve kokainle mücadelede kanıta dayalı stratejileri desteklemenin önemini vurguladı. üretim ve kaçakçılık.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın