https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Türk şirketleri 850 milyon dolarlık hedefle ABD pazarına odaklandı – Yerel Haberler

Türk şirketleri 850 milyon dolarlık hedefle ABD pazarına odaklandı

CHICAGO (AA) – İstanbul Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, 2022’de Amerika Birleşik Devletleri’ne 708 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek, ABD ile ticaretlerinin azaldığını söyledi. her yıl arttı.800 ile 850 milyon dolar arasında.Amerika’da Türk ürünlerine olan ilgi her geçen gün arttığı için bu hedefimize rahatlıkla ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Cümleler kullanın.

ABD’nin Chicago kentinde bu yıl 26’ncısı düzenlenen ve tatlı, çikolata, bisküvi, atıştırmalık ürünler ve hazır gıdaların yer aldığı Uluslararası Tatlılar ve Atıştırmalıklar Fuarı “Sweets and Snacks Exhibition 2023″e Türk firmaları yoğun ilgi gösterdi. . Dünyanın dört bir yanından dondurma üreticileri.

Çikolata, şekerleme, bisküvi, atıştırmalık, hazır gıda ve dondurma sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların katıldığı fuarda Türkiye 13. kez milli katılım organizasyonu düzenledi.

Türkiye’nin 2022 yılında 708 milyon dolarlık değeri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen fuarda; 23 Türk firması katıldı.

Fuarın açılışında AA muhabirine değerlendirmede bulunan İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Tayci, ABD raflarında etkinliği her geçen gün artan Türk markalarının; ABD’nin Chicago kentinde düzenlenen fuarda ilgiyle karşılandığını belirtti.

ABD’de Türk ürünlerine olan talebin her geçen gün arttığına işaret eden Tayci, 2023 yılında ABD’ye yapılan ihracatta yüzde 15-20 artış beklediklerini, ihracatın 800-850 milyon doları bulabileceğini söyledi.Tüzel kişiler de görüntülü aramalar yoluyla bankaların müşterisi olabilir.

ABD ile ticaretlerini son 7 yılda ortalama yüzde 15-20 büyüttüklerini kaydeden Taisey, “Amerikan halkının ürünlerimize olan ilgisi her geçen gün artıyor. Üreticilerimiz ve sanayicilerimiz bu ilgiye karşılık veriyor. aynı şekilde ve buna göre tavırlar alırlar ABD İnsanların sevdiği lezzetleri ve tatları ortaya çıkarırlar.

Hatta ambalaj tasarımlarını da buna göre belirliyorlar ve sunum şekillerini değiştiriyorlar. Amerika’ya daha fazla ihracat yapmak isteyen üreticilerimize “Ürünlerinizi daha Amerikalı yapın” diyoruz. Böylece Amerikan pazarında Türk ürünleri daha fazla ön plana çıkabilir. Türk ürünleri de Amerikan raflarında verimliliği artırıyor.”

– “Ne kadar çok bağlantı kurarsak ticaretimizin o kadar büyüyeceğine inanıyoruz”

Taycı, İHBİR olarak Amerika Birleşik Devletleri ile ticareti artırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, ticareti geliştirmek için üyelerine yönelik organizasyonlar düzenlediklerini belirtti.

ABD’den Türkiye’ye alım komisyonları getirdiklerini ve sektörel alıcılar ile imalatçıları buluşturduklarını belirten Tayci, “Daha sonra Türkiye’deki üretici ve firmalarımızı Amerika’ya götürüyoruz. Türk firmalarımızı Türkiye’deki büyük alıcılarla buluşturuyoruz.” ABD İHBİR Şirketimiz olarak Las Vegas, Miami gibi farklı bölgelerde gıda ile ilgili tüm organizasyonlara katılıyoruz ve buradan aldığımız bilgileri üyelerimizle paylaşıyoruz.

Üyelerimizi bu organizasyonlara katılmaya davet ediyoruz. Çünkü o ülkenin kültürünü öğrenirsek daha çok ticaret yapabileceğimizi biliyoruz. Ne kadar çok temas yapılırsa, ne kadar çok ülke ziyaret edilirse ticaretimizin de o kadar artacağına inanıyoruz. Bu kapsamda çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Yapılan çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını söyleyen Taycı, “Türk firmalarının Amerika Birleşik Devletleri’ne ilgisi her geçen gün artıyor. Şekerleme ve atıştırmalık ürünler fuarı olan ‘Sweets and Snacks Fair’e yoğun talep oldu.” 30’a yakın Türk firması fuar alanında yer bulamadı… gelemediler.

Durumu çözmek için fuar departmanı ile iletişime geçtik. Ancak Türk şirketlerine ayrılan bölümü bu yıl için genişletemedik. Gelecek yıl için kontakları iletiyoruz. Çok daha geniş bir alanda sahnelenmesini hedefliyoruz” dedi.

– “Tahıl koridoru Türkiye için en önemli siyasi ve bürokratik zaferlerden biridir.”

ABD’de düzenlenen sergide, Rusya-Ukrayna savaşının ardından Türk girişimlerinin kurduğu “tahıl koridoru”nu değerlendiren Taycı, tahıl koridorunun Türkiye’nin en önemli siyasi ve bürokratik zaferlerinden biri olduğunu ifade etti.

Taiji, “Tahıl koridoru açılmasaydı, dünya tahıl ve hububat yani temel gıda üretiminin yüzde 30’unu oluşturan Rusya ve Ukrayna’nın ürünlerine insanlık ulaşamazdı.

Şu anda 31 milyon tona yakın tahıl ve tahıl ürünü, son rakamlara göre 600’e yakın gemi ile dünya pazarlarına tedarik edildi. Bu ürünlerin yüzde 30’unu Uzak Doğu ülkeleri alırken, yüzde 40’ını Avrupa alıyor. Yüzde 13’ü Türkiye’ye geliyor.”

Tahıl koridoru anlaşmasının iki ay daha uzatılmasına değinen Tayci, “Bizim arzumuz en az 8 ay veya bir yıl uzatılmasıydı. Ancak bu sürecin Türkiye’nin koordinasyonu ve organizasyonuyla devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın