https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Türk-İş ve Hak-İş’e zam açıklandı - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Türk-İş ve Hak-İş’e zam açıklandı

Türk-İş ve Hak-İş’e zam açıklandı

Türk-İş ve Hak-İş, 700 bini aşkın kamu çalışanı için toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde taleplerini ortak açıklamayla duyurdu. Açıklamada, 2023-2024 Kamu Sektörü Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Sözleşmesi Protokolü’ne ilişkin ortak başvuruların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türk Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Konfederasyonu’na (TÜHİS) devredildiği belirtildi.

Açıklamada yer alan talepler arasında ilk sırada, toplu iş sözleşmesinin yürürlüğe girdiği tarihte toplam aylık ücreti 15 bin liranın altında olan işçilerin aylık brüt ücretlerinin 15 bin liraya düşürülmesi yer aldı.


Fahiş mükerrer fiyatların cezası 2 milyona kadar

2 bin 500 lira sosyal yardım

İşçi ücretlerinin 15 bin lira olan temel ücrete düşürülmesinin ardından tüm ücretler üzerinden yüzde 15 sosyal yardım kotası talep edilirken, diğer talepler şöyle sıralandı:

“Sosyal yardım ödeneği ilave edildikten sonra toplu iş sözleşmesi muaf ücretler toplamı (aylık/günlük/saatlik) başlangıç ​​tarihinden itibaren ilk altı ay için yüzde 45, diğer altı aylık dönemlerde toplam ücretler artırılacaktır. işçi sayısı artırılacak.” Zam olacak yüzde 5 (aylık/günlük/saatlik). Ayrıca, toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işçilere 2023 yılı için ayda net 2.500 pound ve 2024 yılı için ayda net 3.000 pound ödenecek.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın