https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Türk-İş ve Hak-İş talep etti: İlk altı ayda yüzde 45 zam - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Türk-İş ve Hak-İş talep etti: İlk altı ayda yüzde 45 zam

Türk-İş ve Hak-İş talep etti: İlk altı ayda yüzde 45 zam

Karayolları, demiryolları, özel bölge idareleri, şeker fabrikaları, enerji santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastaneler dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında 700 bini aşkın işçiyi ilgilendiren Genel Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü 2023-2024’ün müzakereleri yapıldı. bitiriyorum Türk-İş ve Hak-İş ortak kaldırma talebini açıkladı. Protokole göre konfederasyonlar ilk altı ayda yüzde 15’lik bir refah payı ve yüzde 45’lik bir artış talep etti.

Toplam aylık ücretin 15 bin TL’ye çekilmesi gerekiyor

Protokol metninin ilk satırında, toplu iş sözleşmesinin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle kamu sektörü çalışanlarının toplam aylık ücretlerinin düzenlenmesi talep edilirken, aylık toplam ücreti 15 bin TL’nin altında olan işçilerin ücretlerinin düzenlenmesi isteniyor. 15 bin TL’ye düşürülmesini ve bu sistemden sonra tüm ücretler üzerinden yüzde 15’in düşürülmesini ve sosyal yardım payının eklenmesini ve ilk altı ayda yüzde 45 oranında zam yapılmasını talep etti.


Merkez Bankası: Ocak ayında konut fiyatları yüzde 6,9 ​​arttı

Sosyal yardım tutarlarında artış isteniyor

İlk altı aydan sonra aylık ücret artış taleplerinin yer aldığı protokolde, ilk altı ayda yüzde 45, diğer altı ayda ise işçilerin brüt ücretlerine yüzde 5 zam yapılması istendi. Ek ödeme taleplerinin de yer aldığı protokolde, ikramiyesi 60 günden az olan işletmelerde ikramiye günlerinin 60 güne tamamlanması, toplu iş sözleşmesi kapsamında işçilere sosyal yardım, 2023 için aylık 200 bin TL, 2024 için net 3 bin 500 lira ödeme talebi oldu.

Protokolü Towhees Bakanlığına devredin

Hak-İş ve Türk-İş tarafından hazırlanan 2023-2024 Genel Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolünün Türk-İş adına protokolün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile TÜHİS’e sunulduğu belirtilirken; Hack-Esh adına Ramadan Agar ve Ayoub Alamdar; Younes Degermanchi ve Dr. kaydeden Osman Yıldız

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın