https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tunus Merkez Bankası’na 5 milyar dolar yatırıldı - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Tunus Merkez Bankası’na 5 milyar dolar yatırıldı

Tunus Merkez Bankası’na 5 milyar dolar yatırıldı

Suudi Kalkınma Fonu’nun Merkez Bankası’na (TCMB) yatırılmak üzere açıkladığı 5 milyar dolarlık mevduat dün itibarıyla Merkez Bankası hesaplarına girdi.

Banka kaynakları, 13 Mart’ta bugün yayınlanan bilanço verilerinden 5 milyar doların aktığını görebilir. TCMB bu konuda açıklama yapmadı.

Müzakereler Aralık’ta başladı

Suudi Arabistan Turizm Bakanı ve Suudi Kalkınma Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed el-Khatib ile Suudi Arabistan Başkanı Ahmed el-Khatib arasında ay başında merkez bankasına 5 milyar dolarlık mevduat yatırmak için bir anlaşma imzalandı. Merkez Bankası Shaheb Kavjioğlu.

Suudi makamlarından yapılan açıklamada, Kral Selman bin Abdulaziz Al Saud ile Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman Al Saud’un kararıyla ilgili adım atıldığı belirtildi.


Dev oluşum fırsatı başladı

İki ülke mevduat müzakerelerine Aralık ayında başladı.

2011’de Arap Yarımadası’nda yaşanan “Arap Baharı” olayları sırasında Ankara’nın yerel rejimlerin tehdit olarak gördüğü siyasi İslamcı grupları desteklemesi iki ülke arasını açtı.

Suudi gazeteci Jamal Khashoggi’nin 2018’de İstanbul’daki Suudi Konsolosluğu’nda öldürülmesinin ardından iki ülke arasındaki gerilim keskin bir şekilde tırmandı ve Suudi şirketleri ve şirketleri Türk mallarına resmi olmayan bir boykot uygulamaya başladı.

Erdoğan’ın geçen yıl Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin ardından Haziran ayında Veliaht Prens Muhammed bin Salman Ankara’yı ziyaret etmiş; İki ülkenin liderleri ticaret, havacılık ve diziler üzerindeki kısıtlamaların kaldırıldığını duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, BAE ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile 2 milyar doları olmak üzere toplam 28 milyar dolar swap anlaşmaları imzaladı. Bankacıların hesaplarına göre, 23-24 milyar dolarlık takas şimdiden rezervlerde. Suudi Arabistan ile şu ana kadar herhangi bir takas veya depo/depozito ilişkisi olmamıştır.

Merkez bankası döviz cinsinden saklama hesaplarını tercih ediyor

Merkez Bankası son dönemde yerel para swap sözleşmeleri yerine döviz tevdiat hesaplarını tercih etmeye başlamıştır.

Suudi Kalkınma Fonu mevduatlarının hesaplara girmesiyle birlikte Suudi Merkez Bankası rezervlerindeki mevduat/mevduat olarak toplam tutar 8 milyar dolara yükseldi.

Azari Sokar’ın Tunus Merkez Bankası’nda 1 milyar Euro’luk mevduat/mevduat hesabı bulunurken, merkez bankası açıklanmayan 2 milyar dolar civarında mevduat/mevduat hesabı bulunuyor. Erdoğan bu girişin ardından “dost” ülkelerin Türkiye’yi desteklediğini söyledi.

TCMB’nin toplam brüt rezervleri depremden sonraki dört haftada $9,3 milyar azaldı. Bankacılar geçen hafta, yani beşinci hafta, toplam rezervlerde 500 milyon doların biraz altında bir düşüş hesapladılar.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın