https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tunç Swer: Geleceğin Türkiye’si demokratik, adil, müreffeh ve özgür olacak - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Tunç Swer: Geleceğin Türkiye’si demokratik, adil, müreffeh ve özgür olacak

Tunç Swer: Geleceğin Türkiye’si demokratik, adil, müreffeh ve özgür olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 15-21 Mart tarihleri ​​arasında “Yeniliğe Çağrı” sloganıyla düzenlediği 2. Yüzyıl Ekonomi Konferansı bugün Gençlik Forumu ile başladı. Bir hafta sürecek konferansta başta ekonomi olmak üzere Türkiye’nin birçok sorunu masaya yatırılacak.


İzmit Belediyesi Koroları deprem bölgesi için dayanışmaya destek verecek

Tunç Soyer, ANKA Haber Ajansı’nın konferansla ilgili sorularını yanıtladı.

Soyer, “Ağustos ayı başında İktisat Konferansı’nın hazırlık çalışmalarına başladık. İşçi, çiftçi, sanayici, esnaf, tüccar bir asır önce olduğu gibi bir araya geldi. Her biri 6-7 gün süren 21 ayrı toplantı yaptık. “Türkiye’nin geleceğine ışık tutacak 54 ilke ve 192 karar aldılar. Son etabı 15-21 Şubat’ta geride bıraktık. “

“Hedefimiz bugünün siyasi ikliminde geleceğin Türkiye’sine ışık tutmaktır”

Görüşmelerin üç ana ekseni olduğuna işaret eden Sawyer, şöyle devam etti:

“Birinci sütun. 180 STK, vakıf ve dernekten 500 delege ile yaptığımız o toplantılar bir hafta içinde sona erecek ve bu heyetler kavramsallaştırma çalışmalarının son halini inceleyerek bursiyerleri gözden geçirip kararlarını verecekler.”

İkinci gün, birbirlerinin kararlarını müzakere edecekler. 21 Mart’ta son gün hazır bulunan herkesin önünde tek tek oylayacağız. Son metne geçeceğiz. İkinci Sütun Geçen gün, yüz yıl önce var olmayan bazı yeni ekonomik dinamikleri tanıtmak için forumlar düzenledik. Sokak ekonomisi, tıpkı sanat ekonomisi gibi. Yeni forum konularını gençlik ve kadın olarak belirledik. Bu forumların bu hafta bittiğini göreceğiz. Ayrıca onu bu nihai metne çevirme fırsatımız olacak.

Son olarak dünyanın farklı yerlerinden ünlü bilim adamları ve siyasetçiler, Türkiye’den çok değerli akademisyenler, siyasetçiler, siyasi parti liderleri… katılacak. Bu hafta dünyadan ilham almamızı ve vizyonumuzu genişletmemizi sağlayacak çok değerli sunumlar olacak. Kısacası 8 aydır yürüttüğümüz çalışmalar bu son etapla birlikte 15-21 Mart döneminde tamamlanacak. İçinde bulunduğumuz siyasi iklimde geleceğin Türkiye’sine ışık tutmak ve atalarımızın yakıp yıktığı o coğrafyada bir asır önce ortaya koyduğu Cumhuriyet mucizesi gibi bugünün yepyeni Türkiye’sinin ipuçlarını ortaya çıkarmak ve geleceğe ışık tutmak için.

“Geleceğin Türkiye’si demokratik, adil, müreffeh ve özgür olacaktır”

Demokrasinin öne çıkması için bir platform oluşturmak istiyoruz. Yani yukarıdan aşağıya, katılımcı, şeffaf ve dayatmadan aşağıdan yukarıya yükselen ve siyasetçilerin iradesini şekillendiren süreçler istiyoruz. Gençlik Forumu’nda da Kadın Forumu’nda da aynı sonucu aldığımızı söyleyebilirim. Kısacası geleceğin Türkiye’si demokratik, adil, müreffeh ve özgür bir Türkiye olacaktır.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın