medyauzmani.com
Stoltenberg: Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO üyeliğini kabul etme kararını memnuniyetle karşılıyorum – Yerel Haberler

Stoltenberg: Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO üyeliğini kabul etme kararını memnuniyetle karşılıyorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin kararına ilişkin açıklama yaptı. Stoltenberg yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini onaylama kararını memnuniyetle karşılıyorum. Bu, Finlandiya ve İsveç’in güvenliğini güçlendireceği gibi NATO’nun güvenliğini de güçlendirecektir. TBMM’nin en kısa zamanda onay oylamasını yapmasını temenni ediyorum.”


Erdoğan’dan Bakan Muş’a: Bu onun dışında nasıl bir imza?

Geçenlerde Türkiye’yi ziyaret ettim ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. Türkiye, Finlandiya ve İsveç’i NATO karargahında bir araya getirmek için Sayın Cumhurbaşkanımızla anlaştık. Geçen hafta yapılan bu toplantıda, Madrid’de imzalanan Üçlü Mutabakat Zaptı’nın uygulanmasında önemli ilerleme kaydedildiği ve Finlandiya ile İsveç’in üyelik başvurusunun hızla onaylanmasının herkesin çıkarına olduğu konusunda herkes hemfikirdi.

Mesele Finlandiya ve İsveç’in aynı anda NATO’ya katılmaları değil, mümkün olan en kısa sürede tam üye olmalarıdır.

Her iki ülke de NATO masasında oturuyor, siyasi ve askeri yapılarımıza giriyor ve müttefiklerle daha fazla tatbikat yapıyor. Her iki ülke de aralarında ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın da bulunduğu birçok NATO ülkesinden ikili güvenlik güvenceleri aldı. Bu nedenle, Finlandiya veya İsveç’e saldırıldığında NATO’nun yanıt vermeyeceği düşünülemez. Güvenlikleri NATO için önemlidir.

Katılım sürecinin bir an önce sonuçlanmasını ve Finlandiya ile İsveç’in bir an önce NATO ailesine tam üye olarak katılmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Ülkemizin güvenlik kaygılarını gidermede gösterdiği hassasiyet ve ilerlemeden hareketle Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün parlamentomuzda onaylanması sürecini başlatma kararı aldık.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın