medyauzmani.com
SONAR Araştırma Başkanı: Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum başa baş! – Yerel Haberler

SONAR Araştırma Başkanı: Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum başa baş!

SONAR Araştırma Şirketi Kurucusu Bayrakçı, CNN Türk’te değerlendirmelerde bulundu.

Bayrakçı, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’un seçimde başa baş gittiğine vurgu yaparak “Yüzde 41 yüzde 41” dedi.

Bayrakçı, “Böyle bir başa başlık ben görmedim. Yüzde 41, yüzde 41. İki ay önceki anketlerde fark vardı. Ekrem İmamoğlu öndeydi. Ankete katılardan 1391 kişi Murat Kurum demiş, 1401 kişi de Ekrem İmamoğlu demiş. Ben buna bu önde diye bilir miyim? Hata payı zaten yüzde 1,3” dedi.

Bayrakçı, “Sayın İmamoğlu CHP’de kırılmaya sebebiyet verdi. Bu kırılma CHP’de oy kaybına neden olur mu?” sorusuna, “Bu tepki bir ölçüde var. Giderek de birkaç puan artabilir. Yani tepkiden bahsediyorum Aleyhinde olabilir. İmamoğlu’nun puanı azalabilir. Geçen seçimde yüzde 54 aldı. Şimdi bu 54 nereye gitti. 5’e yakın İYİ Parti, 5’e yakın DEM. Şimdi bir fire gözüküyor ve bu firenin nedeni de siyasi” diye yanıt verdi.

Bayrakçı, İmamoğlu ile Kurum arasında 1-2 ay önce 12/13 puan fark olduğunu belirterek sonraki süreç için şunları kaydetti:

“Buna 20 gün sonra yapılacak anketten sonra net cevap verebiliriz. CHP 1 aydır o kadar karıştı ki, evet koyu CHP’li sadece iç çekiyor. Bir 4/5 puan var ki, bu çok tedirgin ediyor. Mesela başa baş ilçeleri vardı, Üsküdar, Tuzla, Sancaktepe gibi, bu ilçelerde çok farklı sonuçlar çıkmış. İlçelerdeki icraatlar ve belediye başkan adayına bakarak oy veriliyor. Kafa kafaya alınmış ilçelerde 20 puan fark olanlar var. Kağıthane’de 35 puan fark var. Üsküdar’da 20 puan, Sancaktepe’de 14/15 puan fark var. Bürokrat ağırlıklı ve hizmet ağırlıklı konuşmaları beğeniliyor Kurum’un. Siyasete fazla girmiyor Kurum ve bu çok iyi bir şey. Deprem, yıkım ile özdeşleşmiş bir yapısı var. İstanbul deprem beklentisi içerisinde. Gerilimi tırmandırmıyor Kurum.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın