medyauzmani.com
Siyasilerden Van halkının iradesinin gasp edilmesine tepki – Yerel Haberler

Siyasilerden Van halkının iradesinin gasp edilmesine tepki

Van İl Seçim Kurulu, AKP Van Belediye Başkan Adayı Abdullah Arvas’ın talebiyle yapılan inceleme sonucu Abdullah Zeydan’ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmetti.

Mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki aday Arvas’a verilmesine karar verdi.

DEM Parti’nin kazandığı belediyeye hukuk yoluyla kendi adayını atamaya çalışan AKP’ye ve karara tepki yağdı.

Tepkilerden bazıları şöyle:

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu:

”Ak Parti iktidarının demokrasi ve adalet anlayışında bir tutarsızlık var. Seçilmiş bir belediye başkanını seçimden iki gün önce yapılan bir manipülasyon neticesinde yargı eliyle “siyasi yasaklı” hale getirmek; milli iradeyi yok saymaktır.

Van halkı kararını vermiş, başkanını seçmiştir. YSK’nın “olur” dediğine, yargının “olmaz” demesi devletin kurumları arasındaki zaafiyeti göstermiştir. Bu tutum hiçbir şekilde kabul edilemez.”

TİP Genel Başkanı Erkan Baş:

“Önce ‘seçime girmende hukuki bir engel yok’ diyeceksin, sonra sandıkta halkın tokadını yiyince kaybettiğin belediyeye mafya gibi çökeceksin… Yeter bu şımarıklığınız, bu küstahlığınız! İstanbul’da olduğunda nasıl direndiysek, Van’da olduğunda da öyle direneceğiz. Çünkü ikisinde de halk iradesine göz koyuyorlar. Yarın parti heyetimizle birlikte Van’da olacağız. Tüm yurttaşlarımızı ve toplumsal muhalefeti ayağa kalkmaya, DEM Partili seçmenin iradesine sahip çıkmaya, sandıkta kazandığımızı AKP’nin yandaş yargısına kaybetmemek için mücadeleye çağırıyorum.”

SOL Parti:

“Van’da halkın iradesi açıktır, bu iradeyi çalma girişimleri kabul edilemez. Bu hukuksuz girişim karşısında Van halkı ve DEM Parti’nin yanındayız.”

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı:

“Van Büyükşehir Belediyesi seçimi yapıldıktan sonra kazanan adaya mazbatanın verilmemesi, halk iradesinin gasp edilmesidir. Aday olma niteliği yok idiyse YSK neden adaylığını kesinleştirdi? Ali Cengiz oyunlarıyla koltuk kapmak, siyasetin düşebileceği en dip çukurdur.”

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik:

Milli iradeye tuzak kurulmasını kabul etmiyoruz. Vanlıların oyları ile seçilen Abdullah Zeydan’ın mazbatasının verilmemesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının iradesine yapılmış bir darbedir. İktidarı bu hukuksuzluktan derhal vazgeçmeye davet ediyorum!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Hep birlikte tepki göstermek ve demokrasiden yana tavır almak zorundayız” diyerek tepki gösterdi.

Ayrıca eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, tepkisini şu şekilde dile getirdi:

“Bu ülkenin temelleri demokrasi üzerine kuruldu. Sen değil, efendilerin gelse bunu değiştirmeyecek. Van halkı kararını verdi, sana da halt etmek düşer. Demokrasinin ve adaletin gereğini yap kazanana mazbatasını ver! Senin şahsında arkandaki karanlık güçlere sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti; laik, demokratik bir hukuk Devletidir, bunu asla değiştiremeyeceksiniz! Abdulahat Arvas sana da iki çift lafım var. Şerefli ol ve eline tutuşturdukları kağıt parçasını derhal yırt at! At ki Van’da alnı açık gezebilesin. Çocuklarının ve Van halkının yüzüne bakabilme fırsatını kaçırma!”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın