https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Sırbistan ABD ve Azerbaycan ile ilişkilerini geliştirmek istiyor – Yerel Haberler

Sırbistan ABD ve Azerbaycan ile ilişkilerini geliştirmek istiyor

Vucic, başkent Belgrad’da önce ABD’li Senatörler Chris Murphy ve Gary Peters’ı, ardından Azerbaycan Ulusal Meclisi Başkanı Gafarova’yı kabul etti.

Görüşmelerin ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Vucic, ABD’li senatörlere Kosova ile diyaloğa verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek, “Sırbistan Belediyeler Federasyonu’nun kurulmasının öncelikli olduğunu ilettim” dedi. ifadesini kullanın.

Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerin geliştirilmesi için neler yapılabileceğini görüştüklerini belirten Vucic, ülkesinin bu yönde hazır olduğunu belirtti.

Vucic, Jafarova ile ikili ilişkileri ele aldıklarını, ekonomi ve diğer alanlarda faydalı olabilecek durumları değerlendirdiklerini söyledi.New York borsası düşüşle kapandı

Azerbaycan ile ilişkileri de geliştirmek istediklerini kaydeden Vucic, bunun iki ülke vatandaşlarının çıkarına olacağını vurguladı.

– Sırbistan Belediyeler Federasyonu’nda anlaşma sağlanamadı

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Dönem dönem çatışan Sırbistan ve Kosova, Belgrad ile Priştine arasında 2011 yılında arabuluculukla başlayan diyalog süreci çerçevesinde, ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor. Avrupa Birliği’nden (AB).

Kosova ile Sırbistan arasında, Kosova’nın Sırp ağırlıklı belediyelerinde Sırp Belediyeler Federasyonu’nu kuran anlaşma, AB arabuluculuğuyla 2013 yılında imzalanmış ancak uygulamaya konulmamıştı.

En son 2 Mayıs’ta Brüksel’de bir araya gelen Sırbistan ve Kosova’nın liderleri, Sırp belediyeler birliği konusunda anlaşmaya varamadıklarını açıkladılar.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın