https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Şiddetli sel nedeniyle bu kez Mardin’de - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Şiddetli sel nedeniyle bu kez Mardin’de

Şiddetli sel nedeniyle bu kez Mardin’de


İzmit Belediyesi ve İBB, ‘mor otobüs’ ile depremzedelere hijyen poşeti dağıttı

AKUT, Şanlıurfa’da devam eden aramaların ardından Mardin’in Kızıltepe ilçesine taşındığını duyurdu.

Dernek tarafından yapılan açıklamaya göre, afetlerin gelişmesine göre yeni ekipleri göndermek için gece gündüz çalışmalarına devam edecek.

AKUT Başkanı Zeynep Yusun Akverdi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, AKUT’un can almaya devam ederken sürekli gündeme getirdikleri “risk yönetimi” ve “milli afet kültürü” stratejilerinin olmamasının; Sel felaketi, arama kurtarma faaliyetlerinin en zor olduğu ve hayatta kalma şansının en az olduğu afetlerden biridir. Sel vurur ve geçer, çok az zamanınız var. “Kriz yönetimi”nden, sadece sel afeti, “milli afet kültürü” faaliyetleri için “hasar azaltma”, “hazırlık” ve “tahmin ve erken uyarı” operasyonlarından oluşan “risk yönetimi”ne geçemiyorsak; Başta devletimiz olmak üzere tüm aktörler olarak konuşlandıramazsak sel felaketlerinde bu acıları hep yaşarız.”

“Risk yönetimi kültürünü benimsememiz gerekiyor”

Akverdi, “İlkokuldaki çocuklarımıza bile dere yataklarına yerleşim yapılmaması öğretildi. Geleneksel olarak sel olmuş ya da olmuş olabilecek bölgelerde sel felaketlerinde mevsimsel ilgiyi ve meteorolojik gelişmeleri anında takip etmek çok önemli.” Ekiplerimizi bir araya toplarsak kayıpları azaltmamız çok zor olacak, sel felaketinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın