medyauzmani.com
Seçime iki gün kala Van’da seçmenler tehdit edildiklerini iddia etti. – Yerel Haberler

Seçime iki gün kala Van’da seçmenler tehdit edildiklerini iddia etti.

İçindekiler

Muhabir: İdris Yılmaz

AKP’nin 14 Mayıs seçimlerinin ilk turunda Van ve çevre illerde beklenen oy çoğunluğunu alamayınca kayyumların muhtarları toparlayarak görevden almakla tehdit ettiği iddia edildi. Öte yandan muhalefet partilerinin temsilcileri, AKP’nin seçimleri kazanması için devletin tüm imkanlarının kullanıldığını ve seçmenin baskı altında olduğunu söylüyor.

Vatandaşlar, 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için yeniden sandık başına gidecek. Siyasi partilerin seçime saatler kala seçmeni ikna yarışı sürerken, Van’ın Ergiş ilçesine sekreter olarak atanan belediye yetkililerinin, AKP’ye oy vermemeleri halinde seçimleri aksatacaklarını söyleyerek muhtarları ve seçmeni tehdit ettiği bildirildi. seçimler. Konuyla ilgili görüştüğümüz naip Nuri Mehmet Beyoğlu iddiaları reddederken, siyasi parti temsilcileri ve seçilmişler konuyla ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını belirtti. Seçimi 200 oyla kaybeden Cumhuriyet Halk Partisi’nin milletvekili adayı Sarastin Bedirhanoğlu, “Adalet ve Kalkınma Partisi için devletin bütün imkanları seferber edildi” sözleriyle duruma dikkat çekti. Yemen Sosyalist Partisi’ndeki Yemen parlamentosu üyesi Mahmud Dindar, şunları söyledi: “Seçmenler üzerinde ciddi bir baskı var.Diyarbakır’da park halindeki 3 aracın üzerine ağaç devrildi.

WhatsApp fotoğrafı 2023-05-26, 11.29.22

“İl valileri AKP’li kaymakam gibi davrandı”

CHP’nin milletvekili adayı Serasetin Bedirhanoğlu, devletin siyasi partilerin üzerinde olduğuna dikkat çekti. Ancak bu seçimlerde devlet ile otoritenin birbirine karıştığını şu ifadelerle dile getirmiştir. Devletten ciddi baskılar geldi, sonra bürokrasiden baskılar geldi. Devlette memur olur, devlette bürokrat olur, devlet siyasi partilerin üstündedir. Bu hizmet ayrımcılığa ve ötekileştirmeye tabi tutulmadan sunulmalıdır. Yani siyasi ahlakımız bile vilayetleri, devlet kurumlarını ziyaret etmemizi gerektiriyor. Devlet kurumlarına, camilere siyaset soktuğumuzda bu toplum yozlaşıyor. Ama ne yazık ki AKP oradan memurlara ağır bir baskı uyguluyor. Ve seçmen onları hizmetsiz bırakmakla tehdit ediyor.

WhatsApp fotoğrafı 2023-05-26 11.22.35

“Teşekkür borçlusun!”

Bu konuda görüştüğümüz YSP Van 6. Milletvekili Mahmud Dindar, köylülerin kendilerini arayıp durumdan şikayetçi olduklarını söyledi. Naip şu ifadeleri kullandı: “Bugün biz de durumu öğrendik. Naip Ergiş köyü köylülerini de arayarak ‘Sizin köyünüzde daha önce yapılmayan hizmetler yaptık. Bize teşekkür borçlusunuz. Bunu yapmak zorundasın bir kutuda teşekkür ederim’ Anketi ifadelerini kullanan AKP’ye destek olmak zorundasınız Verdikleri hizmet bir hizmet değil, devletin ödediği vergiler karşılığında yerine getirmesi gereken zorunlu hizmetlerdir. Maalesef mevcut durumda ülke AKP devletine dönmüştür.Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de devletin kaymakamları AKP çalışanı haline getirilmiştir. seçmen sandığa yansımıyor.Devlet görevlilerinin asli görevi seçim güvenliğini sağlamaktır.Bölgemizde maalesef tam tersi yaşanıyor.Güvenlik Sandık devletin değil AKP’nin elinde. .

WhatsApp fotoğrafı 2023-05-26 11.25.00

“Seçmenin özgür iradesi tehdit ediliyor”

Seçmenlerin, milletvekillerinin ve siyasi parti temsilcilerinin iddialarını doğrulamaktadır. Zine Abidin Gündüz isimli vatandaş, maruz kaldıkları zulme ilişkin şu ifadelere dikkat çekti. “Kayyum köy köy, mahalle mahalle gezerek halkı AKP’ye oy vermeye ikna etmeye çalışıyor. Mesela bir caminin çevresini parke taşı ördü ve ‘Bu köyde oy olmazsa bu parkeyi kaldırırım’ dedi. Aynı zamanda AKP ilk turda oy vermediği için Muhtarlığımız tehdit ediliyor. Biz bu durumu düşünüyoruz. Bu kişi kayyum mu, kaymakam mı, yoksa bir siyasi partinin temsilcisi mi? “Sivil iktidar” tarafsız olmalı. Maalesef hür irademiz tehdit altında. Belediyeye gidemiyoruz, AKP’ye oy vermediğimiz için de belediyeye başvuramıyoruz.”

“Lütfen adımı söyleme, başım belaya girer.”

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz ve söz konusu muhtar tehdit edildiği yönündeki iddiaları doğruladı. Haberlerde isminin yer almasını istemeyen lider şu açıklamaları yaptı. “Abi sen bizim neler yaşadığımızı bilmiyorsun. Birinci turdan önce görüşürüz. Ben seçmenin iradesine karışamam dedim. Bizi nankörlükle suçladı. Kaymakam, dedi ki, daha kimsenin yapamadığı bir hizmeti yapmıştır, yapmasaydı ikinci turda istedikleri sonucu alırlar, köye koydukları parkeyi kaldırırlar, parkeyi kaldırırlarsa, siz kaldırırsanız. Cesur bir gazetecisin, seni ararım. Düğün fotoğrafınızı çekin. Ama şimdi konuşursanız, köylüyü ve kedimi zor durumda bırakırım.”

‘300 oy sözü veren köyde 50 oy varken’

Görüştüğümüz bir başka lider (ilişkilerini bozmamak için ismini vermek istemeyen), 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerde kendilerine 300 oy sözü verildiğini ancak köylülerin AKP’ye oy vermediğini söyleyerek şu ifadeleri ekliyor: “Kaymakam iyi bir insan, bizim köyde 735 A seçmen var. Akrabalarıma güvendim. Ak Parti’ye 300 oy sözü verildi. Ama akrabalarım beni sattı. Hepsini yapmadılar ama biz başardık.” 57 oy almak benim suçum değil o yüzden hak etmediğim cezayı aldım ikinci turda 300 A oy alamazsam köyüme hizmet kesilir dedi. Şimdi deniyorum ve umarım tekrar mahcup olmam ve gerekli oyu alabiliriz. Yoksa vay halimize…”

WhatsApp fotoğrafı 2023-05-26, 11.26.38

Vali iddiaları yalanladı.

Telefonla görüştüğümüz Erciç Kaymakamı Nuri Mehmet Beyoğlu iddiaları yalanladı. Mehmet Beyoğlu, “Şu anda gündem seçim güvenliği konusunda bana verilen sorumluluğu yerine getirmek ve seçimlerin tamamen güvenli bir şekilde sorunsuz geçmesini sağlamak. Ben bu ile çok önemli hizmetler yaptım, doğrudur. Ben kimseyi herhangi bir siyasi partiye oy verin diye tehdit etmedim.Tüm iddiaları reddediyorum.Bildiğimiz gibi seçim sürecinde elbette bazı siyasi partiler istedikleri sonucu alamadıkları için iftiralara başvuracaklar.Lütfen beni bu işe yüklemeyin. gündem ve ben bu tür gündemlere katılmak istemiyorum.

2023 Seçimleri Yerel medya koordinasyonu

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın