medyauzmani.com
Şanlıurfa’da “Organ ve Doku Bağışı” Programı Farkındalık – Yerel Haberler

Şanlıurfa’da “Organ ve Doku Bağışı” Programı Farkındalık

Şanlıurfa İlçe Sağlık Müdürlüğü, “Organ ve Doku Bağışı Haftası” kapsamında halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla tüm kamu hastanelerinde, ilçe sağlık müdürlüklerinde ve belirli noktalarda koğuşlar kurdu. Şanlıurfa İlçe Sağlık Müdürlüğü de Bağış Haftası kapsamında il genelinde farkındalık çalışmaları yapıyor.

Kentte belirli noktalara kurulan kiosklarda bağışçı olmak isteyen vatandaşlardan bilgi alan sağlık görevlileri, bağışlar hakkında vatandaşları bilgilendiriyor.

Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dt. N. Esma Uğurlu, organ bağışının, kişinin hayatta iken ve kendi iradesi ile öldükten sonra organlarının tamamının veya bir kısmının vasiyet edilmesi işlemi olduğunu belirterek, “18 yaşını doldurmuş, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. sadece bakım ünitesinde tedavi gören hastalarda, Ventilatör tedavisi gören hastalarımızın beyin ölümü gerçekleştikten sonra odaklı, organ nakli yapılabilmektedir.

Uğurlu, organ bağış kartı olsun ya da olmasın, beyin ölümü gerçekleşen tüm hastaların aileleriyle görüşmesi gerektiğini ifade etti.


Sirkezköy’ün belediye sporcusundan büyük başarı

Uğurlu, nakledilebilecek organlar arasında kalp, böbrek, akciğer, deri ve kornea gibi doku ve organların da bulunduğunu sözlerine ekledi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın