https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Sağlık Bakanı Koca’dan SMA tetkiklerine ilişkin açıklama – Yerel Haberler

Sağlık Bakanı Koca’dan SMA tetkiklerine ilişkin açıklamaİkinci oy pusulanızı gönderin

Bakan Koca, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Bakan, bildiğiniz üzere Türkiye’de yeni ufuklar açan ücretsiz SMA sınavını 27 Şubat 2021’de yapmaya başladık. Aralık 2021’de ise Sağlık Bakanlığı başvuruları yapmaya başladı. Bakanlıklarımıza örnek olmaktan gurur duyuyoruz” dedi. Kendi yazısından alıntı yaparak cevap verdi.

“Örnek olarak liderlik etmek ne kadar önemliyse, örnek olarak liderlik etmek de çok önemlidir.” Koca, ifadelerini kullanarak, iddia edilen SMA tarama testleriyle ilgili böyle bir durumun olmadığını belirtti.

Koca, SMA kontrollerinin sadece evlenen çiftlere uygulanmadığını, yeni doğan bebekler için de merkezi programa alındığını ve bakanlık tarafından etkin bir şekilde uygulandığını söyledi:

Katılımlarında toplumdaki bazı hastalıkları incelemenin toplum sağlığının görevi olduğunu vurgulayan Kocae, bu faaliyetlerin uygulanmasına katılmak isteyenlerin Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden izin almasına da katkı sağladığını belirtti.

Yazıda şu ifadeler kaydedildi:

“Bunun temel nedeni, atılan her adımın tek bir merkezde kayıt altına alınması ve etkin bir mücadele için aksiyon alınmasıdır. İzin talebinizi kayıtlarımızda bulamadık. Bilmediğimiz bir talepte mi bulundunuz? Bu kontrolleri izinsiz yaptıysanız ve örnek verirseniz nerede yaptırdığınızı öğrenmek isterim.Bu tesisler için laboratuvar ruhsatı yoktur.Yaptırdım dediğiniz testleri nerede yaptırdınız?Sonuçları paylaşmak zorunludur. İddia ettiğiniz gibi bir başvuru formu başlatarak test yaptırıyorsanız, bu testlerin sonuçlarını Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüze bildirdiniz mi? Belirttiğiniz tarihten itibaren 2021, 2022 ve 2023 yıllarında yıllık olarak yaptırdınız mı?Bakanlığımızca yasal ve insani bir zorunluluk olarak mı?İddia ettiğiniz muayenelerde taşıyıcı tespit ettiyseniz bu konuda herhangi bir Önleminiz veya birikiminiz var mı? yenidoğan SMA muayenesi oldunuz mu? Yaptıysanız bakanlığa bildirdiniz mi? Herhangi bir vaka tespit ettiniz mi? Varsa yasal ve insani bir zorunluluk olarak bakanlığımıza bildirdiniz mi? Yavaş Bey bu soruların cevabını ben biliyorum. Cevabınızı bekliyorum. Cevabınız umarım 14 Mayıs akşamı milletimizin huzurunda yaptığım açıklamalar gibi olmaz.” (AA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın