medyauzmani.com
Reuters: Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın en az 10 puan önünde – Yerel Haberler

Reuters: Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın en az 10 puan önünde

Reuters, Türkiye’de seçimler öncesi kamuoyu yoklamalarını derlediği haberde, Millet İttifakı’nın ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en az on puan önünde olduğunu doğruladı.

Ajans, “Yaşama maliyeti krizi nedeniyle popülaritesinin azalmasının ardından Erdoğan 20 yıllık iktidarının en büyük sınavıyla karşı karşıya. Geçen ayki depremlerin kurbanları da eski kalelerinde AKP’ye bağlılıklarını gözden geçiriyor.” Makalede, “Seçimler sadece Türkiye’yi kimin yöneteceğini değil, aynı zamanda ekonomisinin nereye gideceğini ve Ukrayna ve Ortadoğu’da tırmanan çatışmalarda oynayacağı rolü de belirleyecek.”

Millet İttifakı’nın Cumhur İttifakı’ndan en az 6 puan önde olduğunu ve HDP’nin de rahat rahat yüzde 10’un üzerinde olduğunu kaydeden Reuters, son günlerde yayınlanan bazı kamuoyu yoklamalarını da derledi. Ajansın dünyanın dört bir yanındaki abonelerine duyurduğu anketler arasında şunlar yer alıyor:


Meral Akşener İYİ GİK partililerle bir araya geldi

Aksoy AraştırmaAnkette oyların yüzde 55,6’sının Kılıçdaroğlu’na, yüzde 44,4’ünün Erdoğan’a verildiği tahmin ediliyor. 8 Mart’ta yapılan bu ankette Millet İttifakı’nın yüzde 44,1, HDP’nin yüzde 10,3, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin toplamda yüzde 38,2 oy alması bekleniyordu.

Alfa AraştırmasıKılıçdaroğlu’nun 6-7 Mart tarihlerinde yaptığı ankette Kılıçdaroğlu’nun oy oranı %55,1, Erdoğan’ın oy oranı ise %44,9. Bu ankette CHP’nin oy oranı %31,8, AKP’nin oy oranı ise %31 olarak açıklandı. Alef Araştırma, Millet İttifakı’nın yüzde 43,5, Halkların Demokratik Partisi’nin yüzde 11,3 ve Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin toplamda yüzde 37,5 oy alacağını tahmin etti.

• Reuters, Kılıçdaroğlu’nun oy oranını %57,1 ve Erdoğan’ın oy oranını %42,9 olarak hesaplayan Piar Research anketine de katıldı. Bu araştırmaya göre CHP’nin oy oranı yüzde 32,1, AKP’nin oy oranı yüzde 30,8 ve HDP’nin oy oranı yüzde 11,6 oldu. Araştırma, AKP ve MHP’nin oy oranını %37,8, ana muhalefet bloğunun oy oranını ise %46,4 olarak hesapladı.

• Haberde Kılıçdaroğlu’nun adaylığı resmen açıklanmadan önce 4-6 Mart tarihlerinde yapılan ORC Araştırma anketine de yer verildi. Bu anket Kemal Kılıçdaroğlu’nun oyu %56,8’e, Erdoğan’ın oyu ise %43,2’ye ulaştı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın