medyauzmani.com
Rekor Cari Açık: Ocak ayında cari açık 9,8 milyar $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı – Yerel Haberler

Rekor Cari Açık: Ocak ayında cari açık 9,8 milyar $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı


Resmi Gazete’de kamu borçlarının yeniden yapılandırılması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Ocak 2023’te cari açık 9,85 milyar dolara ulaştı. Ocak ayında 12 aylık cari açık rekor kırarak 51,7 milyar dolara yükseldi. Bu ay resmi rezervlerde 9,3 milyar dolarlık net düşüş oldu. Net hata ve noksan bazında ise 119 milyon $’lık bir çıkış kaydedilmiştir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak ayı ödemeler dengesi istatistiklerini yayınladı. Buna göre, Ocak ayına kadar olan 12 aylık dönemde cari açık $51,7 milyar olarak gerçekleşti. Aralık ayında 12 aylık cari açık $48,7 milyar oldu.

Ocak ayında cari işlemler dengesi $9,85 milyar açık verdi. Daha önce, Mart 2011’de 9,4 milyar dolarlık cari açıkla rekor seviyeye ulaşmıştı. Faiz dışı denge göstergesi olan altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 2,6 milyar dolar fazla verdi. Verilere göre, ödemeler dengesinde belirlenen dış ticaret açığı Ocak ayında 12,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Hizmetler dengesinden girişler 3,2 milyar $ olurken, bu kalemde seyahat kaleminden net gelirler 2,5 milyar $ olarak gerçekleşti.

Net hata noktasında çıktı

Tunus Merkez Bankası verilerine göre Ocak ayında doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net giriş 223 milyon $ oldu. Portföy yatırımları, 490 milyon dolarlık net giriş kaydetti. Alt kalemler incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin borsada net satışlarının 486 milyon dolar, yerel yönetim borçlanma senetleri piyasasında ise net alımlarının 22 milyon dolar olduğu görülmektedir. Bu ay resmi rezervlerde 9,3 milyar dolarlık net düşüş oldu. Net hata ve noksan bazında ise 119 milyon $’lık bir çıkış kaydedilmiştir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın