https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Profesör. doktor. Tüysüz’den deprem açıklaması: ‘Şimdi küçük bir adım atalım’ - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Profesör. doktor. Tüysüz’den deprem açıklaması: ‘Şimdi küçük bir adım atalım’

Profesör. doktor. Tüysüz’den deprem açıklaması: ‘Şimdi küçük bir adım atalım’

jeoloji mühendisi doktor. Okan Toyzuz, katıldığı bir program hakkında açıklamalarda bulundu.

1999 depremlerinin bir kilometre taşı olmadığını çabuk unuttu.Biz maalesef depremlere hazırlanamayan bir ülkeyiz.24 yıldır yol haritası çiziyoruz.Şimdi bir adım daha ileri gidelim.Yeterince yol haritası çizdik.Bu yol aşılmaz değil yeter ki azimli olalım.”

“Yeniliğe Çağrı” sloganıyla tüm Türkiye’yi geleceği inşa etmeye çağıran 2. Yüzyıl Ekonomi Konferansı’nın dördüncü günü, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Özlem Gürçes’in sunumuyla “Doğamıza Çağrı” temasıyla devam etti. .

Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki (AASSM) programda konuşan İstanbul Üniversitesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. doktor. Okan Tüysüz, “Deprem ve Türkiye: Afetten Kurtulmak Mümkün mü?” başlığı altında önemli bilgiler verilmiştir.

“Bütün bunlar biliniyor ve bir deprem bekleniyor.”

Tüysüz, “Yaklaşık 10-15 milyon yıl önce ülkemizi şiddetli depremler sarstı. Bunun nedeni, Arap Yarımadası’nın her yıl yaklaşık 1,5-2 cm bize doğru yaklaşmasıdır. Bu ilerleme olmasaydı Türkiye belki de olmazdı.” depremler ülkesi olmuştur.Ülkemizde Kuzey Anadolu Fayı ve Doğu Anadolu Fayı vardır.Bunların dışında bilinen 485 diri fay vardır muhtemelen çok fazla bilinmeyen diri fay yoktur.Deprem olması şaşırtıcı değildir.Bunların hepsi bilinmektedir. ve beklenen depremler.

“99 depremi kısa sürede unutun”

Tüysüz dedi ki:

“1999 depremleri Türkiye’de mihenk taşı olduğu söylenen depremlerdir. Maalesef bir kilometre taşı olmadı, kısa sürede unuttuk. 1999 depremlerinin olacağı 1980’lerden beri belli. 1939’da. , Erzincan’da büyük bir deprem oldu, Bunu 7 büyük deprem izledi. Ve biz hala İstanbul’da büyük bir deprem bekliyoruz. Dolayısıyla depremler hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. 6 Şubat depremleri de biliniyordu ve depremler tahmin ediliyordu. 2012 yılında Gaziantep depremi ile ilgili bir konferans vardı 7.7 lik deprem bekleniyor dedim.Aslında 11 yıl oldu büyük bir deprem yaşadık tüm bunlara karşılık biz ne yaptık depreme hazırlanamıyoruz ne yazık ki depreme hazır olamayan bir ülkeyiz biz bir şey yapmadık yapılanlar var ama yapılması gerekenlerle karşılaştırıldığında çok sınırlı. Yapılması gereken, bilim kurulu oluşturmak, raporlar hazırlamak, bu raporları toplamak ve rafa kaldırmaktır.”

“Bu yoldan gidersek aynı felaketleri yaşarız artık adımları atalım.”


5 meteorolojik il için şiddetli yağış uyarısı

Afetlerin ardından yapılan çalışmaları değerlendiren Tuizuz, konuşmasını şöyle tamamladı:

“24 yıldır yol haritası çizdik, şimdi biraz adım atalım. Yeterince yol haritası çizdik. Siyasetin istediğini yapabileceğini düşünüyoruz. Toplumun çok bir şeye ihtiyacı olmadığı konusunda da fikrimi belirtmek isterim. Toplum Bu bozuk düzende de çıkarı var.Depreme dayanıklı yapı yapacaksanız daha çok para harcamak ve kurallara uymak zorundasınız.Bir diğer önemli eksiğimiz de eğitimsizlik.Yolumuz çok uzun.Tanımlayalım. Bu yol aşılmaz değil ama çok net söyleyebilirim ki bugünkü gibi gidersek gelecekte de aynı felaketlerle karşılaşırız.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın