https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Profesör. doktor. Nasi Goror: Marmara depreminin potansiyel büyüklüğü 9 büyüklüğe ulaşıyor - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Profesör. doktor. Nasi Goror: Marmara depreminin potansiyel büyüklüğü 9 büyüklüğe ulaşıyor

Profesör. doktor. Nasi Goror: Marmara depreminin potansiyel büyüklüğü 9 büyüklüğe ulaşıyor

Profesör. doktor. Kısa dalgadan Yeşim Özdemir’in sorularını Nasi Gurur yanıtladı. Profesör. doktor. Gürer, yaklaşan seçimlere değinerek, seçmeni can güvenliğini sağlayacak siyasetçilere oy vermeye çağırdı.

Profesör. doktor. 6 Şubat depremlerinin sonuçlarını değerlendiren Nasi Gür, artçı sarsıntıların bir yıldan fazla süreceğini söyledi. Gürer, “İki büyük deprem nedeniyle Türkiye’nin büyük bir bölümünün Anadolu’dan güneye ve güneybatıya doğru yaklaşık 7 metre sürüklenmesi, Doğu Anadolu fayına yakın yerlerde iç faylarda basınç değişikliklerine yol açacak. Anadolu Levhasında, irili ufaklı faylar etkilenene kadar.” Bir de dengesini bozan var. Dolayısıyla bunlar, kendilerine gelen stres ve değişime bağlı olarak farklı büyüklükte depremler oluşturacaklar.

Güror deprem riski taşıyan bölgeleri açıkladı

Kahramanmaraş ve Elazığ depremlerini önceden tahmin eden ve deprem öncesi uyarılarda bulunan yerbilimci Prof. doktor. Naci Gürer, deprem uyarı alanlarına da açıklık getirdi:

“Deprem olmasa da Marmara bölgesinde deprem alarmı verdik, bu ikinci olarak Erzincan ile Bingöl Karlova arasında Erzincan’ın doğusundaki Yedisu Fayı’nda deprem olacağını tahmin etmiştik. Onun dışında Ege bölgesi sık sık küçük depremlerle sarsılıyor. Depremlerin kaynağı Kıbrıs Rum Pınarı var orada çok hareketlilik var bu nedenle izmirden antalyaya kıyı bölgelerimizde irili ufaklı depremler bekleniyor oranın tektonik yapısı nedeniyle ayrıca şubat ayı nedeniyle 6 deprem, bazı faylar Adana bölgesinde hareketlenmiş olabilir, belki stres aktarımından dolayı. Hatta Kıbrıs’ı düşündük. Doğu Anadolu bölgesine yakınlık; Kayseri, Sivas, doğu Erzincan, Bingöl yakınları, Malatya. Özellikle kuzeybatı ve kuzeybatı. Malatya, Malatya Fayı var, Tuzla Fayı var, orada belli hareketler var.”

Marmara bölgesinde deprem alarmı

Doğu Anadolu, Batı Anadolu ve Kuzey Anadolu fay hatları üzerinde yer alan Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu her fırsatta dile getiren Bilimler Akademisi Üyesi Prof. doktor. Nasi Guror, nerede ve ne zaman olursa olsun ülkenin her an depreme hazır olması gerektiğini söyledi.

Nasi Gurur da Marmara bölgesinde deprem alarmı verildiğini belirterek, depremin özellikle kıyıdan 10 kilometre açıkta bulunan bölgelerde kuvvetli hissedileceğini ve depremin Avrupa yakasında daha fazla hissedileceğini, depremden Avrupa yakasında daha fazla hissedileceğini belirtti. 9.0’a ulaşacak.

“herkes sıraya”

jeolog a. doktor. Nasi Gür, depreme dayanıklı kentlerin inşası için hükümet, merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini ve bu noktada kamuoyunun birimlere baskı yapması gerektiğini vurguladı.


Nasi Jüri Üyesi uyardı: Altyapı, bina stoğu kadar önemlidir.

Profesör. doktor. “Bugün yıkıma baktığımızda yerel yönetimlerin hiçbir şeyi doğru yapmadığını görüyoruz, inşaatçıların yapmadığını görüyoruz, merkezi hükümetin de yapmadığını görüyoruz. Herkes sınıfta kaldı. ,” dedi Gürer. dedi.

“Halk oy kullanırken gereğini yapsın”

Yetkililerin sorumluluklarını yerine getirmek ve insanların can güvenliğini garanti altına alan şehirler kurmak konusunda isteksiz olduklarını vurgulayan Güror, insanların yöneticilere baskı yapması gerektiğini belirterek, seçmeni can güvenliğini sağlayacak ve aramayacağız siyasetçilere oy vermeye çağırdı. depremler kaderdir.

“Bir halkın deprem bilinci, kültürü, bilgisi yoksa o şehri depreme hazırlayamazsınız. İnsanlar ne yaparsa yapsın mutlaka yanlış şeyler yapıyor. Kaçak zeminler yapıyor, olmayan balkonlar yapıyor, ikiye katlıyorlar.” Kendisi için “Kafamı dışarı çıkaracağım” diyor, imar ve iskâna karşı her şeyi yapıyor, belediye başkanları ve siyasetçiler üzerinde baskı kurarak imar affı da çıkarıyor. onları ödüllendiriyor. Halkın kendisinde deprem kültürü olmalı ki depremde şehri zaafa uğratacak faaliyetlere halk kendisi izin vermesin. Yapana kaşlarını çatsın, sandıkta gereğini yapsın.”

“Depreme dayanıklı şehirler inşa etmeliyiz”

Kentsel bileşenlerin yönetim sistemi ve yönetsel özellikler, insan, altyapı, bina stoğu, ekonomi, çevre ve ekosistem parametrelerinden oluştuğunu belirten Yerbilimci Prof. doktor. Nasi Gürer, deprem öncesinde bu bileşenlerdeki hasarların tespit edilerek bu hasarları azaltacak önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Guerer, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

“Depremler on üç milyon yıldır oluyor ve milyonlarca yıl daha devam edecek. Biz Türk milleti olarak bu topraklar üzerinde sonsuza kadar yaşayacaksak, neslimizi devam ettirmek istiyorsak, madem depremi durduramayız. , depreme dayanıklı şehirler yaratmalıyız. Bunu mu icat edeceğiz? Hayır, bu dünyada. Kaliforniya, Japonya, Şili, Meksika, Çin, Hindistan, İtalya. Orada bu büyüklükte depremler oluyor. 5-10 kişi kaza sonucu ölüyor.Bazen böyle büyük depremler olduğunda kalemlerin masadan düşüp işlerine devam etmelerini engellemeye çalışıyorlar.Çünkü bundan o kadar eminler ki, o kadar eminler ki. çatıları başlarına yıkılmaz, çocukları okulda ezilmez, dümdüz fabrikalarında ezilmezler. Olur, gücümüz var, paramız var, paramız var. “Mühendisler, bilim adamlarımız var, beyinlerimiz var. Bunu yapacak siyasi irademiz yok. Halkın desteği, denetimi ve denetimi bizde yok. Yerel makamların bu sorunla ilgili bir talebi yok. .”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın