https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Profesör. doktor. Arjan: “Hata depremde değil” - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Profesör. doktor. Arjan: “Hata depremde değil”

Profesör. doktor. Arjan: “Hata depremde değil”

Sismolog Prof. Dr. doktor. Övgün Ahmet Ercan, İzmir’de açıklamalarda bulundu.

İkinci Yüzyıl Ekonomi Konferansı’nda konuşan jeofizik mühendisi Prof. Dr. doktor. Ahmet Ovgun Erkan, “İzmir’de her an deprem olabilir” ifadesinin doğru olmadığını belirterek, “İzmir’de 6,5 büyüklüğündeki depremler yıkıcı değildir. 7,5 ve üzeri büyüklükteki depremler İzmir’de olmaz” dedi. Kahramanmaraş’ta olduğu gibi.” Dolayısıyla şehri bu büyüklükte bir deprem olacakmış gibi hazırlamamız gerekiyor.

2. Yüzyıl İktisat Konferansı’nın dördüncü gününde sunum yapan Erkan, “Kahramanmaraş depremi ışığında İzmir depremi için endişeleniyor. Ne yapsın?” Başlık altında bazı önemli bilgiler verin.

“Kendi kafamdaki kadar hata görmedim”

Kahramanmaraş’ta gördüklerinin savaş alanını yansıttığına işaret eden Erkan, “Türkiye bu işin üstesinden gelir ama yıllar alır. Türkiye bir deprem ülkesidir. Depremler bir gün olmazsa yeryüzü kaybetmiş demektir.” canlılığıdır. O zaman hayat olmaz.” Biz hep depremin korku boyutuyla ilgilendik. Bir depremin üç bileşeni vardır. Sarsıntı, ısı ve ışık. 60 yıldır bilimle uğraşırım. toplu iğne başı gibi fay Çünkü deprem olmazsa Melis ovası olmaz Gediz Nehri olur Manisa’da Aydın’da jeotermal saha olmaz Kaynak olmaz Maden yatakları olmayacak, petrol sahaları, dağlar, ormanlar olmayacak. En güzel incirlerin gelip zeytinlerin yetiştiği Ege bölgesi olmayacak. Depremler Hep böyle yapar ve Dünya’yı oluşturur. Depremleri görürüz. öcü gibi.Hata depremde değil.İnsansız deprem oldu dedi.

“doğa asla affetmez”


Akşener: Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı olarak HDP ile görüşebilir

Türkiye’nin zemin gücünü ve depremden etkilenen bölgeleri haritada gösteren Erkan, “Depremlerin nerede, ne büyüklükte olacağını biliyoruz ama ne zaman olacağını bilmiyoruz. Tarım alanlarında en çok yıkıma Kahramanmaraş depremi neden oldu. Doğada öyle bir denge var ki imar barışı kendinizi affedin, kaçak olursanız görmezden gelebilirler ama doğa asla affetmez. Doğa bir gün tarım alanlarında dikilen binaları da yerle bir eder. Deprem teknik ve bilimsel bir konudur. .Dinle, kaderle açıklanamaz, açıklanamaz”.

İzmir’de olası bir depremde yolların kullanılamaz hale gelmesi halinde hayatta kalma şansının çok az düşeceğini vurgulayan Prof.

“Depremin bir kanunu vardır”

Erkan, “Depremin bir kanunu vardır. Bir yerde belli bir şiddette deprem olursa ileride o yerde en az bu büyüklükte bir deprem olur. Buna deprem kanunu denir. Depremler çok sık olmaz. İzmir’de 200 ila 350 yılda bir oluyor Neredeyse yılda bir.İzmir’i her an 7.2 büyüklüğünde bir deprem olacakmış gibi hazırlamamız gerekiyor.Ama İzmir’de her an deprem olabilir demek yanlış olur. 6 buçuk İzmir’de yıkıcı değil. Altı buçuktan sonra başlıyorlar yıkıcı oluyor. “İzmir’de Kahramanmaraş’ta olduğu gibi 7.5, 7.6 ve 7.9’luk deprem olmayacak” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın