medyauzmani.com
Polis, “Aleviler var.. Aleviler haklı” diyerek Alevi örgütlerine şiddetle müdahale etti. Alevi atalar yaralandı. – Yerel Haberler

Polis, “Aleviler var.. Aleviler haklı” diyerek Alevi örgütlerine şiddetle müdahale etti. Alevi atalar yaralandı.

Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Erkan Gıkemez ve Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat, polisin müdahalesinin ardından Hacı Bektaş Veli hastaneye kaldırıldı.

Alevi örgütlerin Meclis önünde yapmak istediği yürüyüşe müdahale eden kolluk kuvvetleri çok sayıda yaralanmaya neden oldu. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Başkanı Erkan Çekmez ve Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Başkanı Celal Fırat, polis müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldı.

Virat’ın kaburgaları hasar gördü

Celal Furat’ın Meclis Hastanesi’nde izlendiği öğrenildi. Bir süredir gözetim altında olduğu belirtilen Fırat’a kaburgalarının hasar gördüğü söylendi.

“Kalp krizi şüpheli”

Ercan Cemiz’in durumu hakkında bilgi veren Eren Yıldırım Dede, Cmiz’in göğsünden ve kolundan vurulduğunu söyledi. Yıldırım, polisin müdahalesi sırasında Ercan Ceciz’in yere düştüğünü belirterek şu bilgileri bizimle paylaştı:

Parlamentoya yürümeye çalışırken, polis İrangi Parkı çevresine acımasızca müdahale etti. Müdahale sırasında yere düşen Genelkurmay Başkanı, hemen bilincini geri kazanarak yürümeye devam etti. Parlamentoya girdiğimizde yine kötüleşmeye başladı. Hemen TBMM Acil Hastanesine kaldırdık. Elektrokardiyogram çekildi ve bazı sonuçlara ulaşıldı. Hemen şehir hastanesine kaldırıldı. Şu anda, analiz devam ediyor. Kan basıncı hala yüksek. Kalp krizi şüphesi var. Şu anda gözetim altında” dedi.

Müdahale öncesi Alevi kurumların ortak açıklamasının okunması Fırat Dedi ki:

“Umarım bugün kavga çıkmaz. Polis bize zulmetti. Siyasi iktidarın ve AKP hükümetinin Alevilere yönelik uyguladığı asimilasyon politikaları hız kesmeden devam ediyor. Birinci yüzyılda eşit vatandaş olarak görülmeyen Aleviler” AKP’li milletvekillerinin İstanbul ve Erzurum’dan hazırladığı kanun teklifine altı madde eklenerek ve Vergi Usul Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılarak Alevi sorunu çözülemez. aydınlatma, su ve personel giderleri gibi halkın ekonomik ihtiyaçları karşılanmaktadır.

AKP bu yasayla Alevi inançlarını ve kimliğini ne inkar ediyor ne de tanıyor, dahası Alevileri kendi zihniyetine göre tanımlıyor. Bu yasa ile Alevileri Sünni geleneğinde kültürel bir unsur olarak göstermekte, inancımıza ve kimliğimize hakaret etmektedir.

“AKP hükümeti çözümü betonda ve çelikte görüyor”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları ve Alevi halkının talepleri onlarca yılın ortasındayken, AKP hükümeti bu yasa tasarısıyla somut ve ironik bir çözüm görüyor. Burada yıllardır söylediğimizi tekrar tavsiye ediyoruz,

Siyasi iktidarın artık bunu görmesi, anlaması ve uygulaması gerekiyor. Burada Aleviler ve Aleviler var ve Aleviler haklı. Ve yine annelerimiz Pierce, Didis, bütün çile ve ıstıraplara rağmen yolundan dönmeyen, yoluna sadık olan taliplilerle birlikte halkın meclisine; Eşit vatandaşlık istiyoruz.

“Ocaklarımıza garantör atamak istiyorlar, kabul etmiyoruz!”

Kadıköy metrosunda saldırganın cezası belli oldu: Gerekçeli karar dikkat çekti
Kadıköy metrosunda saldırganın cezası belli oldu: Gerekçeli karar dikkat çekti

İnancımız, 72 ülkeye tek gözle bakan ocak sistemi ile memnuniyet ilişkisidir. Yolumuz onaya bağlı. İnancımızın sınırları yasalar veya yönetmeliklerle değil, sosyal onayla ifade edilir. Bu açıdan bagaj hukuku yaklaşımı sadece inancımıza saygısızlık etmekle kalmaz, aynı zamanda ocaklarımıza kayyum atar. Kabul etmiyoruz. Yolun bir, bin bir olduğunu söyleyen inancımız, her inançta hakikat arayışına değer verir ve değer verir. Devlet bu değere ancak adaletin tesis edilmesiyle anlam bulabilir. Bugün kutuplaştırıcı, bölücü ve şiddet içeren dil ve siyaset, topraklarımızda derin bölünmelere neden olacak hırslar içermektedir. Bu duruma ancak vicdanla göğüs gerebilir, birbirimize saygı duyarak bir yol bulabiliriz. Sanki inancımızın radikal değerlerini yok ediyormuş gibi zulme varan bu yıkım yasasını kabul etmemek hakkımızdır.

“İnancımıza, inancımıza dokunmayın”

Bizler cemevlerimizde birbirimize dua eder, bakar ve görülürüz. Binlerce yıldır birikmiş olan inancımızın hakikatini böyle yaşadı. İnancımız, “El Ele” mottosuyla haklı ve rızaya dayalı olduğumuz gerçeğidir. Bu anlam bağı ile her varlık birbiri için dua eder. Nasıl kimsenin inancını ve ibadethanesini tarif etmeyeceğimiz gibi, kimse bizim inancımızı ve ibadethanemizi tarif edemez. Hükümet, Alevileri Hanefi Sünni okuluna eklemeyi hedefliyor. Nasıl tarif etmiyoruz ve kanımızı dökmüyorsak, bize dair hiçbir tasviri veya tahrifatı kabul etmiyoruz. Ve tekrar tekrar söylüyoruz. Cem evleri bizim ibadet yerlerimizdir.

Geldiğimiz eşikte derin krizlere ve çatışmalara yol açma potansiyeli yüksek siyasi süreçler başlatıldı. Endişemizi derinden ifade ediyor ve sorumluluğumuzun farkındayız. Siyasal güçler, cumhuriyetin ikinci yüzyılında vatan ve yurttaşlık arasındaki birleşik ilişkiyi yeniden yorumlamalı ve onu yeni bir anayasa ile taçlandırmak için güçlü bir irade ortaya koymalıdır. Toplumsal birlik ve direnişimizle eşitlik temelinde demokratik ve laik bir geleceği birlikte inşa edeceğimize olan inancımızla bir kez daha haykırıyoruz; Aleviler var! sağ üst.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın