https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Pentagon’dan uçak açıklaması – Dokuz8haber - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Pentagon’dan uçak açıklaması – Dokuz8haber

Pentagon’dan uçak açıklaması – Dokuz8haber

Pentagon, iki Rus Su-27’nin Karadeniz’de ABD’ye ait MQ-9 insansız hava aracını taciz ettiğini ve uçaklardan birinin düşmesinin ardından MQ-9’un uluslararası sulara düştüğünü bildirdi.

EUCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, iki Rus Su-27’sinin Karadeniz üzerinde ABD Hava Kuvvetleri’ne ait MQ-9 istihbarat, gözetleme ve keşif insansız hava aracını (İHA) “profesyonel olmayan bir şekilde önlediği” kaydedildi.

Açıklamada, “Saat 07.30 sıralarında Rus Su-27’lerinden biri MQ-9’un pervanesi ile çarpıştı. ABD güçleri MQ-9’u uluslararası sularda Karadeniz’de vuracaktı. Çarpışmadan önce, Su-27 pervasızca MQ-9’a yakıt püskürttü.” Söylendi.

Bu olayın, Rus pilotların yaptığı bir dizi tehlikeli eylemin devamı niteliğinde olduğuna işaret edilerek, bu davranışların tehlikeli olduğu ve yanlış hesaplara yol açabileceği kaydedildi.

ABD Hava Kuvvetleri Avrupa ve Afrika Komutanı General James P. Hecker, açıklamada “MQ-9’umuz uluslararası hava sahasında bir Rus uçağı tarafından düşürüldüğünde rutin operasyonlar yürütüyordu” dedi. Puan verdi.

Hecker, MQ-9’un düştüğünü ve kaybolduğunu belirterek, Rus pilotun bu davranışının neredeyse uçağının düşmesine neden olacağını söyledi.

Amerikalı general, “Amerikan ve müttefik uçakları uluslararası hava sahasında faaliyet göstermeye devam edecek ve Rusya’yı operasyonlarını profesyonel ve güvenli bir şekilde yürütmeye çağırıyoruz” dedi. Cümleler kullanın.

ABD, Rus-Ukrayna savaşının başından beri Karadeniz’de insansız hava araçları uçuruyor.

Şu anda Karadeniz’de düşürülen MQ-9 insansız hava aracının enkazını toplayacak hiçbir ABD savaş gemisi yok.

ABD Başkanı Biden bunu biliyor

İHA’ların soğumasının ardından Beyaz Saray’dan bir açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi stratejik iletişim koordinatörü John Kirby, yaptığı açıklamada, Karadeniz üzerinde görev yapan Amerikan MQ-9 Reaper insansız hava aracının Rus Su-27 savaş uçakları tarafından önünün kesilmesinin ardından uluslararası sulara düştüğünü söyledi. .

Bu tür başka eylemlerin de olduğunu ifade eden Kirby, söz konusu olayın ABD İHA’sının düşmesi nedeniyle önem taşıdığını belirterek, Rusya’nın pervasız, tehlikeli ve profesyonelce hareket etmediğini açıkladı. Kirby, “Dışişleri Bakanlığı doğrudan Rus mevkidaşlarıyla konuşacak ve bu tehlikeli ve profesyonelce olmayan yasakla ilgili endişelerimizi dile getirecek” dedi.

NATO müttefiklerine bundan bahset

Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı General Christopher J. Cavoli, NATO müttefiklerini bilgilendirdi.

ABD insansız hava aracının Karadeniz üzerinden uluslararası hava sahasında görev yaptığı sırada iki Rus Su-27 savaş uçağı tarafından önlendiğini, önleme sırasında uçaklardan birinin insansız hava aracına çarptığını belirtti. Çarpışmada pervanesi hasar gören İHA’nın Karadeniz’de ABD güçleri tarafından düşürüldüğü açıklandı.

Büyükelçi bakana önerdi

ABD, Karadeniz’de bir Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak Rusya’nın Washington’daki Dışişleri Bakanlığı büyükelçisini çağırdı.


TikTok Belçika’da yasaklandı

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın