https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Paralı yol Galata Kulesi’ne açılıyor - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Paralı yol Galata Kulesi’ne açılıyor

Paralı yol Galata Kulesi’ne açılıyor


Akdeniz’de 4.3 büyüklüğünde deprem

İBB’den alındığında yargı tarafından yasaklanan Galata Kulesi için şimdi yasa çıkıyor. Kulenin hükümete yakın dernek ve kuruluşlara kiralanmasından korkuluyor.

Erdoğan Soyer’in Sözcü’den aktardığına göre AKP, İstanbul’un en önemli simge yapılarından biri olan tarihi Galata Kulesi’ni yargı engeline takılmadan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) satın almak için tedbir aldı. Bu amaçla AKP milletvekilleri tarafından hazırlanan portföy yasa tasarısına belediyelere ait tüm kültür varlıklarının Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devrini zorunlu kılan bir madde eklendi. Meclis Sanayi Komisyonu’nda kabul edilen teklifin yasalaşması halinde İstanbul’un Galata Kulesi, Gezi Parkı, Yerebatan Sarnıcı Giriş Yapısı ve Talat Paşa Sarayı gibi tarihi yapılarının CHP yönetimindeki İBB’den alınarak kurumlara devredileceği belirtildi. yargı tarafından engellenmeden.

Turgeev, Ensar endişesi

CHP’li milletvekilleri, kuruldaki düzenlemeleri eleştirerek, teklifin bu haliyle yasalaşması halinde başta Galata Kulesi olmak üzere önemli tarihi eserlerin TÜRGEV, TÜGVA, ENSAR gibi kurum veya kuruluşlara uzun süreliğine kiralanmasından endişe duyduklarını söylediler. seçimlerden önceki zaman.

Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu taslağında yer alan zımni madde belediye ve kamu kurumlarına ait tüm kurum ve kültür varlıklarının kurumlara devrini öngörüyor. Maddenin tekliften çıkarılması için önerge veren CHP’li milletvekilleri, “Bu teklifle, TÜRGEV, TÜGVA veya ENSAR gibi kurumlara tanınan imtiyazların, Türkiye Cumhuriyeti’nin sorumluluğundaki taşınmaz kültür varlıkları vakıfları aracılığıyla devam ettirilmesi amaçlanıyor” dediler. AK Parti Yerel Yönetimler İçin Özellikle Belediyelerin Kaybından Sonra”. Gerekçede ayrıca 2019 yerel seçimleri öncesinde 50’den fazla taşınmazın Vakıflar’a devredildiğini belirtti.

Galata Kulesi’nin TÜRGEV, TÜGVA ve ENSAR gibi dernek veya kurumlara kiralanmasının önünü açmayı hedeflediği belirtiliyor.

Mahkeme ertelenecek.

2019 seçimlerine yapılan itirazlar üzerine İBB’nin yönetimi kayyuma teslim edilince Galata Kulesi alelacele belediyeden alınarak Kule-i Zemin Vakfı olarak tescillendi. İkinci kez seçimi kazanan İBB, dava açarak kararın uygulanmasını askıya aldı. Ancak daha sonra Galata Kulesi Kültür Bakanlığı’na bağlanmıştır. İBB, Haliç kıyısında aynı şekilde alınan tarihi binayı mahkeme kararıyla restore edince Galata Kulesi ve Gezi Parkı için emsal teşkil etti. Yasa çıkarsa yargı da bozulur.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın