medyauzmani.com
Özgür Özil, Adalet Bakanı’na sordu: İmamoğlu’nu cezalandırmamı istediğini söyleyen hakimin iddiaları araştırılacak mı? – Yerel Haberler

Özgür Özil, Adalet Bakanı’na sordu: İmamoğlu’nu cezalandırmamı istediğini söyleyen hakimin iddiaları araştırılacak mı?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özil, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davada yargıç tarafından suçlandığı iddialarını meclis gündemine aldı ve ardından Samsun’a atandı.

Özil, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a, “İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nin Samsun’daki hakimi Hüseyin Zengin neye dayanarak atandı? doktrinde aşılandığı ulusal basına yansıdı. Bu iddialar soruşturulacak mı?


Bahçeli Post Seçim Takvimi Açıklaması: 7 ay olduğunu söylüyorlar

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özil, 31 Mart seçimlerinin ardından açılan davaya bakan İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Ekrem İmamoğlu’na doktrin aşılandığı iddialarına ilişkin Bekir Bozdağ’dan yanıt istedi. daha sonra Samsun’a atandığını ve Meclis’e soru önergesi verdiğini söyledi.

Özil, talebiyle Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Barış Terkoğlu’nun iddiasını hatırlattı. Hâkim Hüseyin Zengin, 2022 Haziran tarihli yaz kararnamesi ile olağandışı bir şekilde Samsun’a gönderilmesinin ardından, “Böyle bir cezanın haksızlık olacağını vicdanımla gördüm. Ben bunu birkaç kişiye söyledim, Özil’in “Durumu bilen ve mahkemeyi yürüten, hükümetle görüşen ve tayinimi belirleyen bir isim” dediği iddia edilen Özil, Bakan Bozdağ’dan bu soruya cevap vermesini istedi. aşağıdaki sorular:

İstanbul Anadolu Mahkemesi Yedinci Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Hüseyin Zengin hangi tarihte İstanbul’daydı? Hakim Zengin’in Samsun’a atanmasının nedeni nedir?

İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Hüseyin Zengin’in ulusal basına yansıyan kendisine beyin aşısı yapıldığı yönündeki ifadeleri üzerine Hâkimler ve Savcılar Kurulu harekete geçti mi? Bu iddialar araştırılacak mı?

Hâkim ve savcılara yönelik siyasi baskılarla ilgili olarak 24 Haziran 2018 tarihinden itibaren Bakanlığınıza veya Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na kaç şikayet geldi? Bu şikayetlerle ilgili ne gibi önlemler alındı ​​ve ne gibi sonuçlar alındı?

Aynı dönemde kaç hâkim ve savcı, kişilik haklarına aykırı olarak kendi toprakları dışında bir ilde görevlendirilmiştir? Bu atamalardan sonra kaç hakim ve savcı meslekten ayrıldı?

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın