medyauzmani.com
Özgür Özel’den Bakan Mu’ya: “Hangi Kızılay firması hangi kişi ve kuruluşlara çadır satıyor ve ne kadara satıyor?” – Yerel Haberler

Özgür Özel’den Bakan Mu’ya: “Hangi Kızılay firması hangi kişi ve kuruluşlara çadır satıyor ve ne kadara satıyor?”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a 6 Şubat depreminin ardından Kızılay’da çadır satışına ilişkin, “Çadırların hızlı ve yeterince sevk edilmemesi bölgeden hızlı bir göçe neden oldu. Şirket hangi tarihte ortaklık kurdu? Kızılay, herhangi bir kişi ve kuruluşa çadır satışının ne kadara mal olduğunu, çadır bedeli, barınma kirası, yemek vb. ve ürün ve hizmet fiyatlarında fahiş bir artış?”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kahramanmaraş’ın merkezinde meydana gelen depremlerin ardından Kızılay’ın AHBAP ve Türk Eczacıları Sendikası’na çadır satışını soru önergesiyle meclis gündemine getirdi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talebi üzerine TBMM Başkanlığı’na soru soran Al-Khass, şunları söyledi:

11 Haziran 1868’de Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti adıyla kurulan Hilal-i Ahmer Cemiyeti Tüzüğü’nün 7. maddesi Osmanlı Hilal Cemiyeti, Türk Kızılayı, Türk Kızılay Cemiyeti adını almıştır. Kızılay ve son olarak Türk Kızılayı, Hilal’in görev listesi Kızılay’ın afetler ve güvenli yaşamla ilgili görevleri arasında beslenme, beslenme, barınma alanlarında insani yardım ve hizmet sunmak da yer alıyor. , sağlık ve hijyen ile erken iyileştirme, iyileştirme ve yeniden yapılanma aşamalarında eğitim vermek, sosyal ve maddi kapasiteleri geliştirmek. Afet ve acil durumlarda Kızılay gelirleri arasında “Devletin tahsis edeceği kaynaklar afetlere hazırlık ve müdahale faaliyetleri sonucunda halka dağıtılan afetlere yönelik temel malzemeleri Kızılay depolarından yeniden stoklamak.” içecek, giyecek ve doğal yardım Çadırlar ve diğer tüm taşınır mallar Kızılay’a devredilir. Bu amaçla toplanan yardımlar derhal doğal afet bölgelerine aktarılır ve doğal afet bölgeleri dışında kullanılamaz. 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremi 11 ili etkilemiş, koordinasyon eksikliği, beceriksizlik ve arama kurtarma faaliyetlerinin yetersiz olması nedeniyle afet gecikmiştir. Olağanüstü hal ilan edildikten sonra Kızılay’ın görevi, esas sözleşmesinde ve ilgili mevzuatta açıkça belirtildiği üzere, stoklarındaki tüm malzemeleri afet bölgesine göndermektir. Bu arada Kızılay’ın envanterindeki 2050 çadırı 46 milyon liraya Ahbap Derneği’ne sattığı, ayrıca Kızılay’dan mama ve konserve aldığı da açıklandı. Kızılay bununla da yetinmedi ve bölgede sahra eczanesi kurmak isteyen Türk Eczacıları Sendikası’na 5 çadır tanesini 140 bin liraya sattı. Türkiye’nin 81 ilinde 84 milyon hemşehrimiz depremin yaralarını sarmak için seferber olurken, Kızılay’ın kurduğu şirketler aracılığıyla maddi kazanç yarışına girmesi adeta kamuoyunun vicdanını sızlatıyor. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun yönetmeliğinde istifçilik, ‘üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerinin olağanüstü hallerde, afetlerde, ekonomik dalgalanmalarda ve ekonomik krizlerde, piyasa sıkılığı yaratan, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozan ve tüketicinin mallara erişimini engelleyen faaliyetleri’ olarak tanımlanmaktadır. diğer beklenmedik durumlar. Hal böyle olunca Kızılay iştiraklerinin bu operasyondaki faaliyetleri de depolama kapsamında değerlendirilebilir” dedi.

“KIZILAY bu çadır satışları sonucunda bölgeye ne gibi hizmetler sağladı?”

Bir özel, Bakan Mosh’a sordu:

“Kızılay’ın deprem günü elinde ne kadar çadır stoğu vardı ve ilk hafta hangi kurum, kuruluş, şirket ve şahıslara ne kadara satış yaptı? Ticaret Bakanlığı Kızılay’ın iştiraklerini Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nda inceleyecek mi?”

Stoklarında çadır olmasına rağmen bölgeye çadır teslim etmeyerek konut sorununun çözülmesini engelleyen firmalar hakkında işlem yapılacak mı?


14 Mart Tıp Bayramı’nda İTO üyesi doktorlar Taksim Anıtı’na çelenk bıraktı.

Yıkımın ilk zamanlarında doğrudan bölgeye çadır teslim edilmemesi sonucu göç eden soydaşlarımızın yaşadıkları sıkıntılar tespit edilerek, kira fiyatlarının yükselmesine ve diğer fahiş fiyat artışlarına neden olan kişi ve şirketler hakkında soruşturma yapılacak mı? deprem ve göç ettiği valiliklerde kimler daha yüksek kira fiyatlarına maruz kaldı?

Çadırların bölgeye doğrudan ve ücretsiz olarak ulaştırılmasının kamu yararı ile bu çadırların kişi ve kurumlara satışından elde edilen gelir karşılaştırıldığında etki analizi yapıldı mı?

Kızılay’ın bu çadırların satışı sonucunda bölgeye sağladığı hizmetler nelerdir?

Çadır sevkiyatlarının hızlı ve yeterli bir şekilde yapılmaması da bölgeden hızlı bir göçe neden oldu. Kızılay’a bağlı şirket çadırları hangi tarihte, hangi kişi ve kuruluşlara sattı ve hangi fiyattan sattı? Çadır, konut kirası, yemek vb. Ürün ve hizmetlerde arz kıtlığına ve fahiş fiyat artışına neden olduğu iddiasıyla ilgili firma hakkında işlem yapılacak mı? “

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın