https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Özel öğretmenler deprem mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Özel öğretmenler deprem mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor

Özel öğretmenler deprem mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor

Hatay’dan Ankara’ya gelen depremzede öğretmen Engin Koç, “Hep uçurumun kenarındayız. Çünkü hala kendimizi güvende hissetmiyoruz. Önümüzdeki dönemde bizi neler bekliyor. Bunlar hep soru işaretleri. zaten öksüz, bu sefer biz öksüzüz, o halde okul müdürlerimiz bize maaş versin de ‘iyi misin’ diye sormadı.

Özel öğretmenlerin deprem bölgelerindeki zararlarını dile getirmek için Ankara Selanik Socak’ta özel öğretmenler basın açıklaması yaptı. Ellerinde “Bıraktığınız kırılganlık ölümsüzleşmeye devam ediyor” yazılı pankartlar açan öğretmenler, “Bakanlığı beklemeyin, öğretmene sahip çıkın” ve “Patron değil, öğretmen rahat etti” gibi sloganlar attı.

Hatay’dan Ankara’ya gelen 28 yaşındaki öğretmen Engin Koç, “Ailemizin hayatını kurtardığımız için kendimizi çok şanslı hissettik. Bunu herkes kaldırabilir. İki gündür yardım gelmediğini görünce yardıma başladık. . “

Eşinin ailesiyle birlikte geldiği öğretmen evinde 6 kişinin kaldığını söyleyen Koç, “Hala kendimizi güvende hissetmediğimiz için hep gerginiz. İş bulma açısından. Bir sonraki operasyonda bizi neler bekliyor? Bunlar Hep soru işaretleri. Biz zaten yetimdik.” , Ve bu sefer yetim kaldık. İlk günden itibaren öğrencilerimin velilerinin durumunu takip etmeye çalıştım. Okul müdürlerimiz bırakın ‘iyi misiniz’ diye sormadılar bize. maaşı öde.Acımız bir ve ikiydi.”

“Geçen ay birçok depremde birçok arkadaşımız maaşını bile alamamıştı”

Basın açıklamasını Özel Sektör Öğretmenleri Ankara Bölge Temsilcisi Mahmut Yıldırım okudu. Yıldırım dedi ki:

Özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler, yakınlarının ve evlerinin yanı sıra işlerini de kaybetmiş ve belirsiz bir sürece girmişlerdir. Aradan bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı, özel sektörde görev yapan öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik henüz tek bir açıklama yapmadı. Depremzedelerin çoğu son bir aydır maaşlarını bile alamadılar. Yetmedi, deprem bölgesinde eğitime ara verilmesine rağmen patronlar öğretmenlere çalışmaları için baskı yaptı ve online eğitime devam etmeleri söylendi. Buna itiraz eden öğretmen arkadaşlarımız baskı gördü ve bir üyemiz Adana’daki Başkent okullarından atıldı.


Sınır Tanımayan Gazeteciler: 24 ülkede engellenen 80’den fazla haber sitesine artık erişilebiliyor

“Deprem mağdurlarının hepsi, arkadaşlarımız devlet okullarında istihdam edilmeli”

Deprem bölgesinde özel sektörde görev yapan hocalarımızın taleplerini memnuniyetle karşılıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin istekleri doğrultusunda deprem bölgesi olmayan 71 ilde devlet güvencesiyle istihdam olanağı sağlamalı ve tüm depremzedeleri devlet okullarında istihdam etmelidir. Aileleri ile birlikte ilden ayrılmak zorunda kalan öğretmenlerin ücretsiz barınma sorunu çözülmelidir. Mevcut durum göz önüne alındığında, deprem bölgesindeki ders öğretmenlerinin sözleşmeden doğan hakları iş kanunu ve yönetmeliklerine bakılmaksızın mücbir sebeplere gerek kalmaksızın korunmalı ve maaşları devlet tarafından herhangi bir karşılık olmaksızın doğrudan öğretmene ödenmelidir. maaşlarını ödemek için. Baş Arabulucu.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın