https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Oylama ve ötesi: Hedef 100.000 gönüllü ve tüm anketlerden doğru veriler - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Oylama ve ötesi: Hedef 100.000 gönüllü ve tüm anketlerden doğru veriler

Oylama ve ötesi: Hedef 100.000 gönüllü ve tüm anketlerden doğru veriler

Sekiz farklı seçimde sandık sonuçlarını toplayan Oy ve Ötesi Derneği, resmi sonuçlarla karşılaştırarak analizlerini, 2023 seçimlerinde sürece ve Seçim Günü’ne yönelik eğitimlerini ve gönüllü sandık izleme kuruluşunu kamuoyuyla paylaştı. ve sandık verisi toplama faaliyetleri optik karakter tanıma teknolojisi ile donatılmış mobil uygulamalar üzerinden yürütülecektir.

Türkiye’de katılımcı demokrasi bilincini artırmak için çalışan ve kurulduğu 2014 yılından bu yana yerel ve genel seçimler dahil toplam 8 seçimde görev yapan Oy ve Ötesi Derneği, 17 Mart Cuma günü Bekir Ağırdır, Üyesi Olarak Düzenlendi Conda Araştırma Konseyi basın toplantısı düzenledi.

Yenilenen gönüllü kayıt sistemini tanıtan Oy ve Posta Kurulu Başkanı Ertem Uytun ve Başkan Yardımcısı Handi Turan, Gönüllü Gözlemci Kuruluşunun 2023 seçimleri kapsamında gerçekleşecek eğitim faaliyetleri ve faaliyetleri hakkında bilgiler paylaştı.

Hedef 100.000 gönüllü ve tüm kutuları işaretliyor

Seçim takvimini açıklayarak çalışmalarına hız verdiklerini söyleyen Oy ve Ötesi Derneği Başkanı Ertem Uytun, 2023 genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yapacakları faaliyetlere ilişkin şunları söyledi: gençlerin önümüzdeki sürece katılımı. Bunu demokrasiyi ilk elden deneyimleme fırsatı olarak görerek bize katılmalarını ve gönüllü olmalarını istiyoruz.

Ayrıca bu seçimler için yazılım altyapısını da yeniledik. Mobil uygulamamızda bu yıl ilk defa kullanacağımız OCR teknolojisi ile tarafımıza iletilecek tutanakların fotoğraflarını hızlı bir şekilde kontrol etme imkanı bulacağız. Bu mobil uygulama sayesinde herkes bize veri gönderebilir ve oluşturacağımız referans veri tabanına destek verebilir. Bu seçimde 100.000 gönüllünün oy verme ve sonrasındaki desteğiyle Türkiye’deki tüm sandıklardan veri toplamayı hedefliyoruz.”

Oy Ötesi Derneği Başkan Yardımcısı Hand Turan, “Siyasi ortamda her türlü kutuplaşmadan arınmış, barışçıl, şeffaf ve adil bir süreç için sivil katılımın olmazsa olmazı. Eminiz ki her görüşten vatandaşımız kendilerinden bir şeyler bulacaktır.” #DemokrasidenTarafiz konuşması Biz buna kesinlikle ve dürüst bir şekilde hazırlanıyoruz.Saha ekiplerimiz hazır, kayıtlarımız bugün itibariyle açıldı.Seçim sürecinde ayrıca yasal güncellemeler,eğitimler ve sistemimiz ile ilgili duyuruları da buradan paylaşacağız. sosyal medya hesaplarımız.”

50 büyük şehirde üniversite eğitimi ve ötesi

Oy ve Ötesi Derneği, Türkiye’nin 50 büyük ilinde seçim kuralları, gönüllü sandık gözlemi ve doğru veri toplama süreçlerine ilişkin güncel bilgileri içeren eğitimler vermeye hazırlanıyor. Nisan ayında başlayacak eğitimler, ön başvuru ve kayıt gerektirmeden tüm vatandaşların katılımına açık olacak. Oy ve Ötesi ayrıca 50 büyük şehirde özel eğitmenlerle 50 ustalık eğitimi vererek şehirlerdeki seçim teşvikini artırmayı hedefliyor.

Gönüllüleri izleme hakkı yeni seçim yasasıyla korunuyor

Nisan 2022’de yenilenen seçim yasası, sandık başına gönüllü katılımla ilgili herhangi bir değişiklik içermiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seçim sürecini doğrudan gözlemleme anayasal hakkı olarak tanımlanmaktadır. Oy verme yeri alanında bulunmak isteyen tüm gözlemcilerin sandık gözlem kartı almaları gerekecektir. Oy ve Ötesi, seçime katılan siyasi partilerden temin edilecek gözlem kartlarını gönüllülerle paylaşacak.

Deprem bölgesine özel modeller tasarlanacak

Oy Verme ve Ötesi Derneği, 11 ilin sarsıldığı depremden etkilenen Kahramanmaraş ilçelerine özel bir çalışma yürütecek. Dernek şu anda deprem bölgesinde oluşacak sandıklarda kaç gerçek kişinin bulunabileceğini tahmin edebilecek matematiksel modeller üzerinde çalışıyor. İlgili sandıklarda oy kullanma işlemlerinin takibi için özel gönüllü organizasyonlar yapılacak.

OCR tabanlı rapor uygulaması ilk kez kullanılacak

Vote & Beyond, 2023 seçimlerinde teknolojiden daha fazla yararlanma hedefiyle, dijital uygulamalar aracılığıyla saha ekipleri ve gönüllüler arasındaki bağları güçlendirmek için çalışacak. Oylama ve Ötesi Derneği, Nisan ayında gönüllülerin kullanımına optik karakter tanıma (OCR) teknolojisine sahip bir mobil dakika okuma uygulaması yapacak. Buna göre, metin görüntülerini makine tarafından okunabilir bir metin biçimine dönüştüren optik karakter tanıma teknolojisi kullanılarak görüntülenen sandık tutanağı verileri otomatik olarak dönüştürülecek. Bu sayede sahadan gelen sandık verileri daha hızlı işlenecektir.


Türkiye’nin uyuşturucu için bir geçiş ülkesi olarak rolü artıyor

Dakikalar resmi sonuçlarla karşılaştırılacak

Voting Beyond, seçim yasağı sona erdiğinde anket verilerini analiz etmeye başlayacak ve anket verilerini paylaşacaktır. Sonuçlar resmi verilerle karşılaştırılarak kamuoyu ile paylaşılacaktır. Gönüllü oy-sonra hukuk uzmanları, seçimlerde gönüllü sandık gözlemcileri ve şantiye görevlilerine sahada eşlik edecek, aynı zamanda derneğin kuracağı çağrı merkezi aracılığıyla vatandaşların hukuki süreçler hakkında bilgi alabilmesi için hukuki destek verecek.

Gençlerin katılımı seçimlerde önemli rol oynayacak

Oy Ötesi Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin sunumlarının ardından Kunda Araştırma Konseyi üyesi Bekir Ağırdır, “2023 seçimlerinde katılım belirleyici rol oynayacak. 6 milyon genç ilk kez oy kullanacak. Yaptığımız kamuoyu araştırmalarında 30 yaşının altındaki genç seçmenlerin sorunlarının siyaset yoluyla çözüleceğine inanmadıklarını ve umut etmediklerini görüyoruz. Bu olumsuz durumun aşılması, ülkemizin demokratik gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Tarafsız bir oy takip kuruluşu olan Oy ve Ötesi, gençlerimizin katılımcı demokrasi ile tanışması ve oy kullanmanın ötesine geçmesi için önemli bir fırsattır.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın