https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
ORÇEV’den uzaklaştırma kararı talep edin - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » ORÇEV’den uzaklaştırma kararı talep edin

ORÇEV’den uzaklaştırma kararı talep edin

Basın açıklamasına Ordu Barosu Çevre Komisyonu, Tüm Köy Sen, CHP, Emek Sol Parti, Yeşiller ve Sol Parti, Deva Partisi, Nilgün YILMAZ ve SYKP destek verdi.

Makale başlığı: Amit Ipkan

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, hukuki süreç hakkında bilgi verdikten sonra şunları söyledi:

Ordu Belediye Başkanı Dr. Mehmet Helmy Güler bir suç işler.

Kendini yargı kararlarından üstün gören Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Helmy gülüyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Melet Balıkçı Barınağı için başlattığı Çevresel Etki Değerlendirmesi’nin (ÇED) iptali için Ordu İdare Mahkemesi’ne açtığımız ikinci davada da icra kararının uygulanması durduruldu. Eski Millet Balıkçı Barınağı Projesi’ne açtığımız davada Ordu İdare Mahkemesi ÇED’in iptaline ve uygulamanın durdurulmasına karar verdi. Mahkeme kararına rağmen Ordu Büyükşehir Belediyesi çalışmalarına devam etti. Yani Ordu Büyükşehir Belediyesi suç işlemeye devam etti.

OBB ikinci kez projeyi gözden geçirerek yeniden ÇED sürecini başlattı. Ordu Çevre Derneği olarak yine dava açtık. Ordu İdare Mahkemesi, “İtirazın kapatılması ile yürütmenin durdurulmasına” karar verdi. Ordu Büyükşehir Belediyesi yine suç işlemeye devam ediyor. Mahkeme kararlarına uymayarak gece gündüz çalışmaya devam ediyor.

Ayrıca ORÇEV Yönetim Kurulu olarak mahkeme kararıyla çalışmaların durdurulması için Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu Çevre ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’ne dilekçe verdik. Her iki kurumdan da dilekçemize cevap verilmedi. Herkes üç maymunu oynamaya devam ediyor gibi görünüyor.

Ülkemiz 6 Şubat’tan bu yana büyük bir felakete tanık oluyor. Bu afet sırasında deprem bölgesinde iş makinelerine ihtiyaç duyulurken, OBB burada faaliyetlerine devam etti ve halen faaliyette. Meleti Nehri’nin ağzına balıkçılar için barınak yapılması felakete davetiyedir. İki hafta önce meydana gelen fırtınada sığınak taşları kaymış ve mendireğin bazı yerlerinde oyuklar oluşmuştu. Cumhuriyet Mahlisi sahili boyunca deniz gelip evlerin önüne kadar çıkarak tehdit oluşturuyor. Fırtınada denizin Millet Nehri’ne girmesi rıhtımların tahrip olmasına ve yıkılmasına neden oldu. Bu neden oluyor? Mellite Nehri’nin taşıması gereken havzalar, HES’ler nedeniyle denize ulaşamıyor. Akıntının batıdan taşıdığı kumlar onu Mahalle Cumhuriyeti’ne taşıyamadığı için kıyıdan deniz giriyor. Ayrıca batıdan gelen kumlar sığınağa yaslanarak nehrin ağzını doldurur. Bir süre sonra nehrin ağzı dolacak ve balıkçı tekneleri Melite Çayı’na giremeyecektir.

OBB bilirkişi raporlarını ve mahkeme kararlarını dikkate almaz. Bayrak zaten yoksayılıyor. OBB, mahkeme kararını hiçe sayarak kendisini mahkemenin üzerinde görmektedir. Biz proje yaparız, yaptığımız her projeyi kabul ediyorsunuz denir mi? Ordunun sahibi olduğumuz söyleniyor? hayır! Yaptığınız her şeyi kabul etmek niyetinde değiliz. Urdu halkı da Urdu halkıdır.

Bu sebeple OBB taş ocakları ve taş ocakları aleyhine açtığımız davaları kazanmış bulunmaktayız. OBB’nin yaptığı yanlış projeler nedeniyle Ordu’ya dava açıyoruz. Ordu belediyesi Ordu için felakettir. Orduyu korumaya devam edeceğiz.


Adana’da okulların açılış tarihi belli oldu

Mahkeme kararlarını uygulamamaktan suçlu sadece OBB mi? hayır! Bu davaların uygulayıcıları Ordu İl Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ve Valiliktir. Ordu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü dava sonucunun uygulanmasına ilişkin yazısını Valiliğe gönderir. O zamana kadar inşaat devam ediyor ve çalışmalar devam ediyor. Valiliğe yapılan konuşma, valilik mahkemenin kararını uyguluyor mu? hayır. Vali mahkemenin kararını uygulamak isteseydi bu inşaat dururdu. Başka bir deyişle, suça göz yumanlar da suç işleyenler kadar suçludur.

Herkes üç maymunu oynamaya devam ediyor. Ordu’yu ve doğamızı koruyoruz. Suçlular bir gün yargılanacak. Gün gelecek ve zaman gelecek.

Ordu’nun yaşanabilir bir il olması için mücadelemiz devam edecek.

Basın açıklamasının ardından mahkeme kararı kapıya asıldı.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın