https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Obezite nasıl ölçülür? ” YerelHaberler - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Obezite nasıl ölçülür? ” YerelHaberler

Obezite nasıl ölçülür? ” YerelHaberler

Obezite halk arasında bilindiği şekliyle vücutta fazla yağ birikmesi sonucu ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Fiziksel aktivitenin olmadığı durumlarda alınan besinler ve enerji kişiyi şişmanlatır ve besinlerin doğrudan yağa dönüşmesi ile obezite oluşur.
Obezitenin yanı sıra obezite, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, solunum yolu rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, düzensiz adet görme, kısırlık, iktidarsızlık, karaciğer yağlanması ve safra kesesi hastalığı gibi birçok hastalığa zemin hazırlıyor. ve bazı kanser türleri, doğrudan obezite ile ilgili hastalıklardan bazılarıdır.
Sonuç olarak obezite insan hayatını olumsuz etkilediği ve hatta ömrünü kısalttığı için mutlaka bir uzman tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Araştırmalara göre obezite son 20 yılda hızla yayıldı ve ülkemizi ciddi şekilde tehdit ediyor. Türkiye’de kadın nüfusunun üçte biri ve erkek nüfusunun beşte biri obez olarak kabul ediliyor.

Obezite nasıl ölçülür?

Obezitede en sık kullanılan ölçüler vücut kitle indeksi ve bel çevresidir.
BMI’nin değeri ve anlamı
BMI, vücut ağırlığının boyun karesine bölünmesiyle hesaplanır. Bu değer yaş ve cinsiyete bakılmaksızın ölçülür. Ancak çocuklarda, hamilelerde ve kasları ileri derecede olan kişilerde bu ölçümler doğru sonuç vermediği için bu yöntem belirli kişilere uygulanmaz.
BMI hesaplama örneği:
A kişisi 70 kg ağırlığında ve 1.60 m boyundadır. Buna göre A kişisi için BMI şu şekildedir:
BMI = 70 / (1,60)² = 27,34 kg/m².
BMI değerleri zayıf, normal kilolu, fazla kilolu ve obezite olarak ayrılır.
BMI’si 18,5 kg/m2’nin altında olanlar zayıftır
VKİ 18,5 -24,9 kg/m2 arasında olanlar normaldir.
VKİ 24,9 – 29,9 kg/m2 arasında olanlar fazla kilolu
VKİ 29,9 – 39,9 kg/m2 arasında olanlar obezdir.
A kişisi için BMI 27,34 kg/m² idi. Bu çizelgeye göre fazla kilolu olarak sınıflandırılır. Küçük bir hesap yaparak kendinizi bu tabloya göre değerlendirme fırsatınız var.

yazar:bu doğru

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın