https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Nasi Jüri Üyesi: Depremi ciddiye almak için binlerce insanın ölmesini beklemeyelim - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Nasi Jüri Üyesi: Depremi ciddiye almak için binlerce insanın ölmesini beklemeyelim

Nasi Jüri Üyesi: Depremi ciddiye almak için binlerce insanın ölmesini beklemeyelim

Yer bilimci Prof. doktor. Naci Gürer, Ankara Kent Konseyi tarafından düzenlenen “04.17: Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Kriz Yönetimi” toplantısına video mesaj gönderdi. Gürer mektubunda şunları söyledi:

“Maraşlı depremi, Gaziantep depremi beklenen ve bilinen bir depremdi. Üstelik o deprem apaçık çıktı. Çünkü bu hattaki son deprem 1513’teydi ve 7.5 büyüklüğünde olduğu sanılıyordu. Aradan çok zaman geçti. Elazığ depreminin kesintiye uğratmayacağı hatta baskıyı artıracağından şüphelenmek için “Maraş’ta deprem olabilir dikkatli olun” diyerek halkı uyarmaya başladık. Bir gecede 55 saniyede. 6 Şubat depremlerinde bir gecede 50.000 kişinin öldüğü söylendi ama eminim sayı daha da artacaktır. Biz bu insanları bir gecede gömdük, çocuklarımızı, insanlarımızı, canlarımızı. Ondan sonra hiçbir şey olmamış gibi hayatımıza nasıl devam edeceğiz ve bu kadar umursamaz olmak nasıl bu kadar normal anlayamıyorum.

Ülkemizde depreme neden olan mekanizma 13 milyon yıl önce başladı ve milyonlarca yıl daha devam edecek. Depremi durduramıyoruz ama depreme dayanıklı yerleşim yerleri oluşturarak canımızı depreme kurban etmiyoruz. Depreme dayanıklı yerleşim alanlarını nasıl yaparız? Mümkün mü? Evet, o kadar karmaşık değil, o kadar anormal değil ve büyük paraya da ihtiyacımız yok. Türkiye Cumhuriyeti bunu yapacak güçtedir, mali ve teknik imkânları vardır ve bu işi bilen bilim adamları vardır.


DEVA’nın “Bilmiyoruz” Kampanyası

Bir şehrin depreme dayanıklı olabilmesi için o şehrin bileşenlerinin depreme dayanıklı hale getirilmesi gerekir. Bir şehrin bileşenleri dediğimizde, yönetim ve yönetim sistemi, insan, altyapı, yapı stoğu, çevre, ekosistem ve ekonomi. Depremi ciddiye almak için binlerce insanın ölmesini beklemeyelim. Ne yönetim ne de halkım beklemesin. Buradaki halkıma biraz kızgınım, sizin ve çocuklarınızın güvenliğini sağlamak için daha kaç bin kişinin ölmesi gerekiyor? “

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın