medyauzmani.com
Nabati Bakanı, ticari kredilerin faizinin yüzde 18’e düştüğünü duyurdu. – Yerel Haberler

Nabati Bakanı, ticari kredilerin faizinin yüzde 18’e düştüğünü duyurdu.


Avrupa’daki durgunluk tahminleri sektöre yansıdı: Ekim’de otomobil ihracatı %20 azaldı

Hazine ve Maliye Bakanı Noureddine Nabati, ticari kredi faizinin yüzde 30’dan yüzde 18’e düştüğünü söyleyerek ekonomik bir değerlendirme yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Noureddine Nabati, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bankalara verilen ticari kredilerin büyümesine ve ticari faiz oranlarındaki düşüşe dikkat çekti.

Bakan Nabati katılımında, Türkiye ekonomi modeli kapsamında büyümeyi sürdürülebilir kılmak ve istihdam artışımızı desteklemek amacıyla üretimi artırmaya yönelik enflasyonla mücadele kredi politikalarını uygulamaya devam ettiklerini belirtti.

Nabati, KOBİ’lerin kredilerine kolay erişime öncelik verdiklerini ve KOBİ kredilerinin “tarihi ortalamanın 3 katından fazla” büyüdüğünü belirtti.

Bakan Nabati, yaptığı açıklamada, “Bu kapsamda işletmelerimizin düşük maliyetle ve çok daha az enflasyonla ticari kredi almasına olanak sağlıyoruz” dedi.

“Temmuz sonunda yüzde 30 civarında olan ticari kredi faizleri aslında yüzde 18’e düştü. Uyguladığımız politikalar sonucunda elde ettiğimiz kredilerin güçlü büyümesinde ticari kredilerin önemli bir ağırlığı var. bankacılık sektörüne kullandırılan kredi hacmi Ekim ayı sonuna göre bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 68,2 artarak, aynı dönemde işletme kredileri yüzde 74,9 olarak gerçekleşti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın