https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Müşteri yerine uyuşturucu taşıyan taksi - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Müşteri yerine uyuşturucu taşıyan taksi

Müşteri yerine uyuşturucu taşıyan taksi

Uyuşturucu Suçları Şube Müdürlüğü ekipleri, 16 ay önce bir takside kokain satan bir taksicinin kimliğini tespit etti. Polis, taksi şoförüne baskın yapar, iğneyle bir kuyu kazar ve İstanbul’a yerleşmiş dev bir uyuşturucu şebekesini ortaya çıkarır. Polis ekipleri, 16 ay önce tutuklanan taksici gibi uyuşturucu satan diğer taksicilere de ulaştı. Taksicilerin bağlı olduğu yapı ortaya çıkarıldı.

Avrupa ve Anadolu’yu İnşa Etmek

Araştırmada, taksicilerin motosikletli kuryeye sattıkları uyuşturucu madde için para verdiği anlaşıldı. Araba kuryeleri de kontrol edildi. Parayı aldıkları adres belirtildi. Ağın Avrupa ve Anadolu yakasında iki koldan oluştuğu öğrenildi. Elebaşının her iki tarafta da suç patronu olduğu belirlendi. Şüphelilerin hücreler halinde düzenlenmiş 12 farklı yapısı tespit edildi.

Ara Operasyonlarda 55 Tutuklama

Yaklaşık 16 ay süren çalışmada 60 taksici ve 12 binada çalışan 35 şoför belirlendi. Şüphelilere yönelik geçici operasyonlar kapsamında çok sayıda operasyon düzenlenirken, 55 şüpheli tutuklandı. Çok sayıda taksi ve motosiklete de el konuldu.

“yemek” şifresi

Polisin yaptığı çalışmalarda komutların nasıl alındığı da belirleniyor. Ağ üyelerinin bir İnternet habercisi aracılığıyla kapalı bir grup oluşturduğu iddia ediliyor. Bu gruba girmek için referans gereklidir. Grup üyelerinden özel yazışma yoluyla talep edildi. Taleplerde “Kokain” ibaresine yer verilmezken, şifre olarak “Yiyecek” ibaresi kullanıldı. Bir gramlık paketlere ne isterlerse yemeleri söylendi.

Her ilacın satışı için ikramiyeler

İstanbul’da özellikle zengin mahallelerde faaliyet gösteren ağın, bazı durumlarda çok ilaç verenlere ödül olarak 2-3 hediye paketi gönderdiğini belirtti. Gün içinde çok sayıda uyuşturucu satan taksicilere ödül olarak belli sayıda paket kokain verdikleri öğrenildi.

110 şüpheli, 27 taksi


Dünya Saati etkinliğinde Türkiye için ışıklar kapatılacak

Çalışmaların ardından geçtiğimiz Salı günü düzenlenen operasyonda 110 zanlı tutuklanırken, 27 taksi ve 3 motosiklet de inceleme için emniyete götürüldü. Gözaltına alınan zanlılar, işlemlerinin ardından bu sabah adliyeye sevk edildi.

Escobar’ın taksi durağı var

* Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar, 1980’lerde neredeyse tüm dünyada uyuşturucu kaçakçılığı yürütürken, sadece üç arabalık bir taksi durağı açarak kara para aklayarak haftada 5 milyon dolar kazandığı iddia edildi. Söz konusu taksi organizasyonu, Netflix dizisi Narcos’ta ekrana getirildi.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın