medyauzmani.com
Muharrem Erki: 14 Mayıs’ta tek imza tek kararla seçime gidiyoruz – Yerel Haberler

Muharrem Erki: 14 Mayıs’ta tek imza tek kararla seçime gidiyoruz

Bütün anlaşmalarımız, hükümet sistemimiz, programımız, ilkelerimiz, genelkurmay kadromuz hazır. Önemli olan iktidarı bir kişiye vermek değil, güçlü kadrolar, güçlü kurumlar oluşturmaktır. Biz de lağvedeceğiz. Saraydaki bakanlıklara paralel olarak oluşturulan Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki tüm siyaset şuraları ve büroları kaldırılsın” dedi. Böyle bir koltuk, 4, 5 maaş. Liyakatini biz belirleyeceğiz.”

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erki, ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlerin yenilenmesine ilişkin kararı saat 14.00’te canlı yayında imzaladı. Erdoğan, seçimlerin 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacağını söyledi.

“Türkiye bir karar verecek: Kişinin sistemi mi yoksa demokrasi mi, liyakat mi sadakat mi”

Adam, Erdoğan’ın kararıyla ilgili olarak, “14 Mayıs’ta tek imza, tek kararla seçime gidiyoruz. Ülkemize, milletimize hayırlı olsun. 14 Mayıs’ta sandığa atacağız. 14 Mayıs seçimleri” dedi. referandum şeklinde seçimler de olacak. Türkiye bir karar verecek öyle mi? Tek adamın düzeni mi demokrasi mi, hak mı sadakat mi, hukuk mu keyfilik mi? Buna biz karar vereceğiz. Yeni bir düzen inşa edeceğiz.” dedi.

“Cumhurbaşkanı Adayımız Kemal Kiliadaru’nun Adalet Yürüyüşü Devam Ediyor”

Adam, “Büyük acılar devam ediyor. Tıpkı depremin enkazında gördüğümüz gibi. Direkleri kopan binaların nasıl yıkıldığını ve o molozların ortasında insanların nasıl hayatını kaybettiğini gördük. Tek adam rejimi, saray” dedi. iktidar, devletin direklerini de yerle bir etti. Devletimizi liyakat esasına göre yeniden yapılandıracağız.” Siyasi ahlakı yakalayacağız, tek adam rejimine son vereceğiz. Demokratik hukuk devletini kuracağız. adaleti tesis edin Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu için adalet yürüyüşü devam ediyor.

“Gelecek nesiller için gelişmiş, demokratik ve mutlu bir Türkiye’ye katılacağız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs için “anlamlı bir tarih” açıklaması üzerine Ercik, “Evet, önemli ve önemli bir tarih. 14 Mayıs’ta bu bireysel sistem yeter, milletimizle birlikte diyeceğiz. demokrasi mücadelesidir. gelecek nesillere demokratik ve mutlu Türkiye.”

“Bu bir başkanlık demokrasisi değil”

Erkki, erken seçim yerine ‘seçimlerin yenilenmesi’ tabirine ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi:

Çünkü anayasada öngörülmüştür. Sorun zaten sistemde. O kadar acımasız bir rejimle yönetiliyoruz ki, normalde bir başkanın böyle bir gücü olamaz. Başkanlık sistemi diyorlar. Bu demokratik bir başkanlık sistemi değildir. Başkanlık sistemlerinde cumhurbaşkanının parlamentoyu feshetme veya seçimleri erteleme yetkisi olamaz. Bu kararı iki yıl önce vermiş olsaydı ne olurdu? 2 yıl önce seçime gidiyorduk. Bu gücü nasıl elde ediyorsunuz? Bunlar olağanüstü hal sırasında verilen yetkilerdir. OHAL döneminde iktidar, anayasayı bir araç olarak kullanarak Türkiye’de 85 milyon kişiyi tek adam rejimine sürükledi. Biz bu sistemi değiştireceğiz, sorun sistemde” dedi.

Bu sistemde yargı bağımsız olabilir mi?

CHP Erkek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde “Merkez Bankası’nı bu sistemde bağımsız hale getirebilir misiniz? Adalet doğrudan sistemle bağlantılıdır. Bu sistemde yargı bağımsız hale getirilebilir mi? Bunların hepsini değiştireceğiz, hazırlıklarımız tamam.”


Erdoğan imzaladı: Seçimler 14 Mayıs’ta

“Böyle bir maaş yok 4, 5 maaş hak ediyoruz”

Ve adam devam etti:

Bütün sözleşmelerimiz, hükümet sistemimiz, programımız, ilkelerimiz, başkanımız ve kadromuz hazır. Önemli olan gücü bir kişiye vermek değil, güçlü kadrolar ve güçlü kurumlar oluşturmaktır. Saraydaki bakanlara paralel olarak oluşturulan cumhurbaşkanlığı bünyesindeki tüm politika kurullarını ve makamları da kaldıracağız ve kaldıracağız. Böyle koltuk yok 4, 5 maaş. liyakat kuracağız. Bu önemli. Anayasada böyle yazıyor, çünkü bu garip sistem ona bu gücü vermiş, bir karar vermiş ve Parlamento resmen çalışıyormuş gibi görünecek. Tebrikler. 14 Mayıs’ta Sayın Erdoğan’ı milletimizle uğurlayacağız. Yeter artık bu tek adam rejimi diyeceğiz, hep birlikte demokrasiyi kuracağız.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın