https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Mücadele meyvesini verdi: Morris Chinasi Çocuk Hastanesi tescil edildi - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Mücadele meyvesini verdi: Morris Chinasi Çocuk Hastanesi tescil edildi

Mücadele meyvesini verdi: Morris Chinasi Çocuk Hastanesi tescil edildi

Hülya Kılınç’ın haberine göre Manisa Kültür, Tabiat Varlıklarını ve Çevreyi Koruma Derneği’nin kentin kültürel dokusunu korumak için yürüttüğü mücadele sonuç verdi. 2020 yılında yargı tarafından kültür varlığı olarak tescillenen Beyaz Fil Binası’nın ardından Moris Şinasi Çocuk Hastanesi binası da tescillendi.

Hastane 85 yıl hizmet verdikten sonra kapatıldı

Manisa Kültür ve Tabiat Varlıklarını ve Çevresini Koruma Derneği Başkanı, Emekli Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun ve yönetimi, Manisa Tabip Odası toplantı salonunda yaptıkları toplantıda kamuoyuna müjdeli haberi duyurdu. .

Ertuşun yaptığı basın açıklamasında Maurice Şinasi’nin Manisa’ya getirdiği hastanenin öyküsünü ve binanın tescil sürecini şöyle anlattı: Tedavi gördükten sonra sağlığına kavuşan doktorun adını taşıyan hemşehrimiz Morris Şinasi’nin vefatının ardından önce. Annesi Hafsa Sultan’ın annesi Hafsa Sultan adına doğduğu topraklara biat borçlarını ödemek için yaptırdığı Sultan Darü’ş-Şifa Camii’nde Şinasi Bey adında bir doktor. 1933 yılında eşi tarafından yaptırılan Morris Chinasi Uluslararası Çocuk Hastanesi, çevre illerden gelen Manisalılara ve özellikle haklarında özel kanun çıkarılan çocuklara 85 yıl hizmet verdikten sonra kapatılmıştır.


Saray Belediyesi’nden Pazargıç ilçesinde yol çalışmaları

Mahkeme, hastanenin kültür varlığının tesciline karar verdi

Morris Şinasi Uluslararası Çocuk Hastanesi’nin taşınmaz kültür varlığı olarak tescili için hemşehrim Ali Suat Ertosun, ablam Suhaila Ertosun, arkadaşlarımız Dr. Manisa 1. İdare Mahkemesi, Ali İsmet Nerdal ve Hasan Kabadağ’ın yaptığı başvuruyu zımni olarak reddeden İzmir 2. kültürel miras olarak Karar kesinleşmedi. Ama inanıyoruz ve umuyoruz ki bundan sonra bu karar iptal edilmeyecektir. Böylelikle Maurice Sensi’nin adı ve binası bir hatıra ve sadakat değeri olarak devam edecek, Türkçe ve İngilizce yazılmış “Moris Senas’ın doğduğu şehre hediyesi” sözü hastanede yaşayacak.

MANİSA-ÇEVRE-DERNEĞİ-1-1.jpg

Hastane kapanışları nedeniyle her yıl 800.000 $ gönderiliyor

Morris Chinasi’nin vasiyetinde hastaneye 1 milyon dolar tahsis ettiğini, 200 bin doların bu hastanenin yapıldığını, kalan 800 bin doların ise her yıl düzenli olarak hastanenin ihtiyaçlarında kullanılmak üzere gönderildiğini hatırlatan Ertosun, ayrıca şunun altını çizdi: bu fonlar son yıllarda hastanenin kapanması nedeniyle gönderilememiştir. Yöneticilerin sorunu halletmek, binayı değerlendirmek ve bu gerçek hikayeyi devam ettirmek istediğini belirten Ertusun son olarak, “Benzer şekilde geçen yıl bizim talebimiz üzerine kültür varlığı olarak tescillenen Manisa Devlet Hastanesi ve Beyaz Fil Binası da aynı şekilde. Mahkeme kararıyla kültür varlığı olarak tesciline karar verildiyse mutlaka değerlendirilmeli ve bu konuda gereğini yapmalarını bekliyoruz.”

Morris Senasi-

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın