https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Milletvekili TİP Kadıgil, liste tartışmalarıyla ilgili soruları yanıtladı - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Milletvekili TİP Kadıgil, liste tartışmalarıyla ilgili soruları yanıtladı

Milletvekili TİP Kadıgil, liste tartışmalarıyla ilgili soruları yanıtladı

Emek ve Özgürlük İttifakı’nda seçim listelerinin oluşturulması görüşmeleri sürerken, Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Seda Kadıgil tartışmalara ilişkin soruları yanıtladı.

Gretik Gündem’den Hilmi Hakaloğlu’nun sorularını yanıtlayan Kadıjil, ittifaklarla ilgili yasal zorunluluklar nedeniyle bazı illeri seçip TİP listesinden seçime girmenin daha doğru olacağını söyledi.

“TİP, Türkiye’nin 81 ili ve seçim bölgesinde ayrı ayrı mı seçime girmek istiyor? Bu slogandan kastınız nedir? HDP’ye ne teklif ettiniz?” sorusuna Kadıgil şu yanıtı verdi:

HDP modeli istiyor; tek parti listeleriyle seçime geçelim

“Buna verilecek cevap koca bir ‘hayır’. Mevcut sistemde 81 ilin 81’inde TİP’in HDP ile rekabet halinde seçilmesi hepimiz için çok vahim sonuçlar doğurur. Bunu savunacak kimse yok açıkçası. Tartıştığımız konunun püf noktası şu: HDP’nin istediği model, diyor ki: “81 ilin 81’inde tek parti listeleriyle koordineli hareket edelim, ittifak yokken ona göre seçime gidelim. Bu, onların görüşünden yola çıkarak daha fazla milletvekili kazanacağını mı söylüyor?

81 ilin 41’inde seçime girebilmek için seçilmiş olmak gerekiyor

“Önerdiğimiz modelde şu da var: 81 ilin 81’inde yarışmak elbette akıllıca değil. Bu sistemde sadece bizim için değil, herhangi bir ittifak için de akıllıca değil. Çünkü ben yaparım. ..Gerekir mi bilmem O da açtı .. Koalisyon kanunu değişikliğinden önce milletvekili dağılımı koalisyonun aldığı oy oranına göre dağıtılıyordu .. Geldiğimiz noktada bu artık böyle bir durum yok her parti aldığı oy oranına göre ayrı ayrı milletvekili seçecek bu tabloda her neyse nasıl bir mantıkla milletvekili çıkma ihtimalinin olmadığı seçimlere giriyoruz ve kaybediyoruz HDP’li hatta CHP’li milletvekilleri mi?Yoksa şunu kamuoyuna sormak istiyorum: Dün siyasete girmedik, bunca yıldır mecliste çalışan insanlarız.Kim diyor herhangi bir bilgiye dayanarak TİP’liler Böyle bir sorumsuzluğa kapı aralayabilir, ille de bu parti her yerde seçim yapacak diye değil.. Demek istediğimiz bu.. Partinin seçime girmiş sayılabilmesi için 81’den 41’inde seçime girmiş olması gerekiyor. ilçeler.

Zanhar için ‘Alamadığımız kesintiler var’ 52 teklif

“Türkistan İslam Partisi’nin seçime girmesi gerektiğini söylüyoruz, bunun bir yolu var ki gerçekte bu HDP’nin bir milletvekili ve bir oy kaybetmesine neden olmayacak. Bu yöntem nedir? Örneğin Bayburt, Gümüşhan, Aksaray, 52 il HDP’nin Zenhar alamadığı yerde TİP milletvekili alamaz, TİP olarak bu illerde seçime girersek HDP’de sandalye kaybı olmaz, bundan herkes emin olabilir.

Biraz tür listesine girelim.


Demirtaş’tan Yeşil Sol Parti’nin Katılımı

“Karşı tarafta gerçekten stratejik iller var. Konya diyeyim. 50 bin oyu var ama milletvekili seçebilmek için 85-95 bin oya ulaşması gerekiyor. Biz bu tür illerde mesela teklif ediyoruz. Muğla… Milletvekili var mı Dediğim gibi Muğla’dan örnek vermeye devam edeceğim HDP’nin orada 40 bin oyu var TİP’in de emsali var Bunu görüyoruz.Ben defalarca gittim TİP’in emsali var. Daha önemli bir şey söyleyeceğim, bu TİP, Bizim oy vereceklerini söyleyen anketler var, şu anda yüzde 3, Son ankette, son Yön Eylem anketinde, daha önce çok küçük bir kesim HDP’ye oy verdi, kimse yok. .. “

Kadıcil, İstanbul ile ilgili olarak, “Kota talebimiz yok. İstanbul’da rekabet ederiz diyoruz. HDP de bu yarışa girsin. Zaten CHP giriyor, İYİ giriyor, TIP olarak girelim.” Hacaloğlu: “Koalisyon oy kaybetmiyor mu? Mesela İstanbul’un 1. ilçesinde Serra Kadıgil var, karşıda Mitat Senkar. Bu yarış iki tarafa da zarar vermez mi?” Soru üzerine Kadıjil, “Benzer bir seçmen grubuna hitap edecek olsak, cevap evet olur. Bir tarafta Mithat Hajjah, diğer tarafta Serra oy alacak” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın