https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Mersin Büyükşehir Silifke kırsalında 8 kilometrelik yolu yeniledi - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Mersin Büyükşehir Silifke kırsalında 8 kilometrelik yolu yeniledi

Mersin Büyükşehir Silifke kırsalında 8 kilometrelik yolu yeniledi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Silifke merkeze 40 kilometre mesafedeki Sömek ile Hüseyinler mahalleleri arasında 8 kilometrelik bağlantı yolunu asfaltladı. Böylece geçimini tarımdan sağlayan bölgedeki üreticiler yakıttan ve zamandan tasarruf ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi Başkanlığı ve Başkanlık ile koordineli olarak yürütülen çalışma kapsamında ekipler, Sumik’i birbirine bağlayan bağlantı yolunda çift kat asfalt yapım çalışmalarını tamamladı. çiftçiler tarafından en çok kullanılan, Hüseyinler’dir. Ortalama 7,5 metre yol genişliği ile irili ufaklı araçlar artık yan yana rahatlıkla seyahat edebiliyor. Domates, patlıcan, kivi, karnabahar, brokoli gibi ürünlerin üreticileri, temiz ve konforlu yollar için toprak ve engebeli yolları terk etti. Üreticiler ürünlerini Silifke veya Erdemli Hali’ne taşırken, yeni yollar sayesinde yolculuk 10 kilometre kısalıyor, yakıt maliyetleri de düşüyor.

Erdem: “Yapılan çalışmalar, üreticilerin güzergahı 10 kilometre kısaldı”

Silifke Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Şube Müdürü Atilla Erdem, Yapılan çalışmaları alıntılayarak, Sumik’i Hüseyinler’e bağlayan bağlantı yolu, çiftçilerin en çok kullandığı yollardan biri. Sömek ilçesinde üretilen ürün Silifke’ye giderse veya Hüseyinler ilçesinde üretilen ürün Erdemli Halı’ya giderse yol 10 kilometre kısalacak. Bu bölgede geçim kaynağı tamamen tarımdır. Yaklaşık 8 km uzunluğunda ve yaklaşık 7,5 km genişliğinde, iki aracın rahatlıkla geçebileceği güzel bir yoldu.”

Never Mehtar: “Böylece zamandan ve yakıttan tasarruf ediyoruz”


Arnavutluk’tan İzmir Narlıdere’ye yeni kardeş

Sömek Mahallesi Muhtarı Hüseyinler ile Sömek Mahallesi arasındaki bağlantı yolunun yapılmasıyla birlikte çiftçilerin kullandığı yolun elverişli hale geldiğini, ürünlerin daha kolay ve daha kısa sürede nakledildiğini belirten Sömek Mahalle Muhtarı Cengiz Ünver, “ Bu yol daha önce açıktı ama çok kötüydü.Çok hareket olmasına rağmen araçlar hareket edemiyordu.Burası tarım alanı olduğu için başkanımız Vahab Seyser’e sorduk.Çok şükür bizi kırmadı. Şu anda halkımız çok memnun. Yazın özellikle kivi, domates ve patlıcan yetiştiriliyor. Yolun kısalması ile birlikte yakıttan da tasarruf etmiş olduk.”

“Topraklarımıza ulaşmamız kolay”

Somak Mahallesi’nde oturan çiftçi Hasan Dölek, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışması öncesinde dar ve stabil bir yolu kullandıklarını söyledi. Dölek, “Genellikle domates, karnabahar ve brokoli yetiştiriyoruz. Bu rota sahile inmemiz için büyük avantaj oldu. Daha önce Kampazeli’nden geçmiştik ve çok zordu. Buradan Kızkalesi’ne inebilirsiniz. Şimdi daha yakın. Buradan Hüseyinler’e istediğimiz gibi inerek topraklarımıza kolayca ulaşıyoruz.”

Çiftçilikten geçimini sağlayan Muhammed Kurt da yol yapılmadan önce arabaların sürekli bozulduğunu belirterek, “Allah’a şükür artık tozdan, arızadan kurtulduk. Malımız, sebzemiz muhafaza oldu. Allah’a emanet olun” dedi. mübarek olsun” dedi.

Uzun yıllar tarımla uğraşan Ahmet Esir, “Burası daha önceleri sabit bir yoldu. Arabayla ya da motorsikletle gittiğinizde toz içinde giderdiniz. Şimdi söylemeye gerek yok zaten görünüyor. Gidebiliriz. ve rahat git” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın